Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 23 lutego 2019
Romany i Damiana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ
» SYDERYTY DLA ZASŁUŻONYCH
» Dlaczego pożyczamy coraz więcej?
» Kolejny alarm powodziowy na ul. Traktorzystów w Częstochowie
» Wyklęci za patriotyzm
» I Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej
» AUKCJA NA RZECZ KONI URATOWANYCH OD RZEźNI
» Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa mistrzem Śląska kadetów
» GRATULUJEMY!
» NOWY SPONSOR CZĘSTOCHOWSKICH ŻUŻLOWCÓW
»  PIŁKA NOŻNA. Raków zakończył zgrupowanie w Turcji
»  PIŁKA NOŻNA. Skra na ostatniej prostej przed startem rundy wiosennej
» WOKÓŁ UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO
» MSTÓW. ZŁOTY JUBILEUSZ
» JANÓW. Sołtysi wybrani
» Zespół „Kołacz” z gminy Janów najlepszy na Jurze
» Z raportówki policjanta
» POLSKIE RADIO POLECA
» POLSKIE RADIO POLECA
» PRÓSZYŃSKI I S-KA POLECA
» FOTOGRAF ROKU 2018 Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa
» Kolarstwo w 100-letniej historii Ruchu Olimpijskiego w Polsce


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
WYSTAWA NA JASNEJ GÓRZE. „Sacrum w drewnie z elementami malarskimi”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Pod takim tytułem 4 lipca 2018 roku w Sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze zaprezentowano wystawę fotograficzno-malarską, opiewającą piękno polskiej architektury sakralnej. Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia 2018 roku.


Wystawa jest autorskim dziełem częstochowskiego Stowarzyszenia „SENIOR TUR”, zrzeszającego emerytowanych fotografów i artystów plastyków. Swoje artystyczne dzieła zaprezentowało dziesięciu członków „SENIOR TUR”: Zbigniew Duda, Aleksandra Frydel, Wanda Idowoj, Ewa Kuzior-Odulińska, Krystyna Łęska, Witold Machura, Marek Nowak (I komisarz wystawy), Bogdan Puszczyk, Krystyna Puszczyk, Piotr Więckowski. Prezes Stowarzyszenia Marek Nowak do współpracy zaprosił przyjaciół z Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Prace malarskie przygotowali: Grzegorz Janus, Irena Jóźwik, Andrzej Orlik, Agnieszka Osadnik, Halina Osadnik (II komisarz wystawy) i prezes Ewa Maria Powroźnik.

Wystawa ma charakter sakralny i jest podsumowaniem pięcioletniej działalności artystycznej Stowarzyszenia ‘SENIOR TUR”. Ekspozycja przedstawia zdjęcia 15 obiektów, które są perłami sakralnej architektury drewnianej, kościołów z miejscowości z terenu byłego województwa częstochowskiego: Borki Wielkie, Boronów, Brusiek, Cieszowa, Cynków, Grodzisko, Koszęcin, Lubliniec, Olesno, Pawełki, Sadów, Sowczyce, Truskolasy, Woźniki Zrębice. – Wystawa jest pokłosiem naszych pięciu wyjazdów po okolicy, gdzie fotografowaliśmy kościółki. Docieraliśmy do miejsc bardziej i mniej znanych, aby utrwalić unikatowe pamiątki sakralne. Skupialiśmy się nie tylko na bryłach architektonicznych, ale także na detalach, w których zadziwia precyzja wykonania. Tym dziełem chcemy zachęcić zwiedzających do wybrania się w podróż zaprezentowanym przez nas szlakiem sakralnym – mówi Marek Nowak. – Wystawa na Jasnej Górze to wyjątkowa wystawa, bo miejsce jest wyjątkowe. Tu wszystkie serca biją mocniej, tu przychodzimy prosić i dziękować Matce Bożej. Matka Boża ma szczególny wpływ na moją duchowość, wzmacnianie wiary w drodze do Pana Boga poprzez swojego Syna Jezusa Chrystusa. Sacrum to dar połączenia wiary i teologii, a tworzenie obrazów sakralnych to modlitwa – dodaje Halina Osadnik.
Gościem honorowym wernisażu był bp Andrzej Przybylski, który przekazał pozdrowienia od arcybiskupa Wacława Depo. Chcę bardzo podziękować za to, że połączyliście w fotografii i malarstwie bardzo ważny dla chrześcijaństwa temat: drewno i sacrum. Kiedy myślimy o tych dwóch słowach, to na pewno pierwsze skojarzenie to drzewo krzyża, a mnie ono kojarzy się jeszcze z takim słowem nieodłącznie związanym z drewnem krzyża, czyli z Pasją. Mówimy, że to jest Pasja Jezusa. Bardzo Bogu chcę podziękować, że spotykamy tu, w tych dziełach, w tych zdjęciach, w tych obrazach, ikonach ślad ludzi z pasją, ludzi, którzy noszą w sobie wrażliwość na piękno i dzielą się tym pięknem”. Gratulacje i życzenia w imieniu posła Szymona Giżyńskiego i senatora Artura Warzochy skierowała do artystów również żona posła Giżyńskiego - Urszula Giżyńska. – Wystawa jest zapisem Państwa talentu, pasji i wiary. Pokazuje Państwo dziedzictwo naszej historii i sakralnej kultury architektonicznej, dzieła naszych przodków. Za ten piękny, artystyczny dar w imieniu parlamentarzystów bardzo dziękuję i życzę obu Stowarzyszeniom dalszego wspaniałego rozwoju oraz wielu owocnych natchnień. Działajcie pod opiekuńczymi skrzydłami Matki Bożej – powiedziała Urszula Giżyńska

Wernisaż wystawy uświetnił występ zespołu „Uniwerek”, prowadzonego przez Katarzynę Wojciechowską, który działa przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Chór liczy niecałe 30 osób i uświetnia różne imprezy na terenie Uniwersytetu, rozpoczęcie roku i święta akademickie. Chór jest zapraszany na różne festiwale m.in. w Bytomiu, w Koziegłowach. Uczestniczy też w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Częstochowie”.

Honorowy patronat nad jasnogórską wystawą objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, o. Marian Waligóra, przeor Klasztoru Jasnogórskiego, Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Miasta Częstochowa oraz Częstochowskie Towarzystwo Naukowe.


GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl