Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 listopada 2018
Janusza i Konrada
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 47 (1394) 2018-11-22
  W NUMERZE:
» Prawo i Sprawiedliwość rządzi w Sejmiku Województwa Śląskiego
»  Najserdeczniejsze życzenia
» HUMANIZM I PRZYRODA. Wieloaspektowa edukacja


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
OSTATNI ŚWIADEK. 100. urodziny Jana Dobrowolskiego, podoficera 27 Pułku Piechoty
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
5 czerwca 2018 roku, swoje 100. urodziny obchodził Jan Dobrowolski, ostatni żyjący zawodowy podoficer 27 Pułku Piechoty, jeden z inicjatorów i organizatorów wskrzeszonego w 2011 roku Święta Pułkowego, które w tym roku (16 czerwca) obchodziliśmy w Częstochowie już po raz ósmy.

Z tej okazji, we wtorek 5 czerwca w Kamyku odprawiono mszę świętą oraz zorganizowano uroczystości urodzinowe z udziałem przedstawicieli instytucji państwowych, służb mundurowych, władz samorządowych, organizacji kombatanckich, szkół oraz licznie przybyłych gości.
Jan Dobrowolski, urodził się 5 czerwca 1918 roku w Białej Górnej k. Częstochowy. Po skończeniu edukacji i osiągnięciu pełnoletniości, w 1936 roku na ochotnika wstąpił do wojska. Otrzymawszy przydział do częstochowskiego 27 Pułku Piechoty, odbył służbę zasadniczą, a następnie ukończył szkołę podoficerską, uzyskując stopień kaprala. Jako kapral nadterminowy, Jan Dobrowolski pozostał w pułku, w 1939 roku uzyskując stopień kaprala zawodowego i przydział na dowódcę drużyny strzeleckiej. We wrześniu 1939 roku, kpr. Jan Dobrowolski przeszedł szlak bojowy 27 pp, m.in. już w pierwszych minutach II wojny światowej wysadzając wiadukt kolejowy na Liswarcie w Dankowicach k. Krzepic. Po przebiciu się z okrążenia pod Janowem, kontynuował walkę przeciwko Niemcom, Sowietom oraz bandom ukraińskim, kończąc swój szlak bojowy pod Janowem Lubelskim 1 października 1939 roku. W okresie okupacji niemieckiej Jan Dobrowolski, którego rodzinne strony zostały włączono do Rzeszy Niemieckiej, organizował i działał w lokalnych strukturach Batalionów Chłopskich, m.in. szkoląc w okolicznych lasach kandydatów na podchorążych. W maju 1944 roku, otrzymał awans na stopień podporucznika czasu wojny. W latach 1948 – 1952, Jan Dobrowolski zaangażował się w działalność podziemia antykomunistycznego, będąc członkiem organizacji Korpus Wojska Polskiego. W późniejszych latach, Jan Dobrowolski znacząco zasłużył się dla lokalnej społeczności, parafii i samorządu, działał także w organizacjach kombatanckich, pełniąc szereg funkcji kierowniczych. W 1992 roku został awansowany na porucznika, a w 2000 na stopień kapitana. Jan Dobrowolski został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939 roku”. Obecnie, Jan Dobrowolski jest członkiem Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, a także autorem kilku publikacji książkowych dotyczących 27 Pułku Piechoty oraz wspomnieniowych. Od 2012 roku, Jan Dobrowolski jest także członkiem honorowym Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa.
Adam Kurus


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl