Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 23 lutego 2019
Romany i Damiana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ
» SYDERYTY DLA ZASŁUŻONYCH
» Dlaczego pożyczamy coraz więcej?
» Kolejny alarm powodziowy na ul. Traktorzystów w Częstochowie
» Wyklęci za patriotyzm
» I Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej
» AUKCJA NA RZECZ KONI URATOWANYCH OD RZEźNI
» Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa mistrzem Śląska kadetów
» GRATULUJEMY!
» NOWY SPONSOR CZĘSTOCHOWSKICH ŻUŻLOWCÓW
»  PIŁKA NOŻNA. Raków zakończył zgrupowanie w Turcji
»  PIŁKA NOŻNA. Skra na ostatniej prostej przed startem rundy wiosennej
» WOKÓŁ UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO
» MSTÓW. ZŁOTY JUBILEUSZ
» JANÓW. Sołtysi wybrani
» Zespół „Kołacz” z gminy Janów najlepszy na Jurze
» Z raportówki policjanta
» POLSKIE RADIO POLECA
» POLSKIE RADIO POLECA
» PRÓSZYŃSKI I S-KA POLECA
» FOTOGRAF ROKU 2018 Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa
» Kolarstwo w 100-letniej historii Ruchu Olimpijskiego w Polsce


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
SPRAWIEDLIWOŚĆ WEDŁUG PREZYDENTA MATYJASZCZYKA. Dodatek przedemerytalny dla niektórych
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Zgodnie z Regulaminem wynagradzania pracowników Urzędu Miasta Częstochowy, wprowadzonym zarządzeniem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka 20 listopada 2014 roku, w częstochowskim magistracie i podległych Urzędowi jednostkach pracownicy samorządowi na rok przed odejściem na emeryturę mają prawo do otrzymania comiesięcznego dodatku w kwocie maksymalnej 500 zł brutto. Nie wszyscy są jednak traktowani jednakowo. Dodatek otrzymują na przykład pracownicy Urzędu Miasta Częstochowy czy Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu. Natomiast pracownicy z innych jednostek samorządowych takiego przywileju nie mają, bo – jak twierdzą decydenci dla wszystkich nie wystarcza środków, a prezydent Matyjaszczyk jest pracodawcą tylko dla urzędników magistratu.


Takiego dodatku nie otrzymują, między innymi, pani księgowa i pani woźna z Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa, które zgłosiły się do naszej Redakcji. W styczniu bieżącego roku, zwróciły się do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka o wyjaśnienie tej niesprawiedliwości. Od p.o. zastępcy dyr. generalnego Urzędu Marka Czerwińskiego uzyskały odpowiedź, że przyznanie takiego świadczenia leży w gestii pracodawców samorządowych, kierujących danymi jednostkami. Dyr. Czerwiński stwierdził ponadto, że „świadczenie wprowadzone do Regulaminu wynagradzania pracowników Urzędu Miasta Częstochowy nie jest świadczeniem powszechnie przysługującym wszystkim pracownikom; jego przyznanie jest uzależnione między innymi od pozytywnej oceny pracownika”.
W tej sytuacji panie zwrócenie się do pracodawcy – dyrektora szkoły Dariusza Rataja. Dyrektor stwierdził, że trwają prace nad utworzeniem nowego regulaminu wynagrodzeń w szkole, który musi być uzgodniony indywidualnie z Wydziałem Edukacji i w tej sprawie napisał do naczelnika Wydziału Edukacji Magdaleny Dębskiej (16 marca 2018 roku). Pani naczelnik nie miała dla pracownic dobrych wiadomości, bo w kilku słowach oznajmiła, że „aktualnie w budżecie miasta brak jest środków na realizację dodatkowych warunków wynagradzania pracowników administracji i obsługi w szkołach i placówkach oświatowych (…)”. Z tego wniosek, że dla takich samorządowych pracowników my dodatku nie będzie – komentują panie z Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa
Na takie dictum udały się do radnego PiS Piotra Wrony. Ten 13 kwietnia br. napisał interpelację do prezydenta Matyjaszczyka zapytując o to: czy dyrektorzy mogą samodzielnie wprowadzać w regulaminie wynagrodzeń zapisy o podwyżkach dla pracowników na rok przed odejściem na emeryturę w kwocie 500 zł; w ilu szkołach takie zapisy istnieją; ilu pracownikom szkół przysługiwałaby taka podwyżka w 2018 i 2019 roku; jaką kwotę prezydent Matyjaszczyk zarezerwował na tego typu podwyżki w 2018 roku i jaką planuje zarezerwować na 2019 rok. I o to wyszło na jaw (pismo zastępcy dyr. generalnego Urzędu Marka Czerwińskiego), że dodatek emerytalny na okres nie dłuższy niż rok przed emeryturą otrzymują pracownicy: Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu – w kwocie nie przekraczającej 10 procent wynagrodzenia zasadniczego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – w kwocie 150 zł brutto. Natomiast zatrudnieni w Powiatowym Urzędzie Pracy taki dodatek otrzymują w kwocie 100 zł brutto, nie dłużej niż sześć miesięcy, a pracownicy Żłobka Miejskiego „Reksio” na rok przed emeryturą mają zagwarantowane w regulaminie specjalne podwyżki. Natomiast, jak informuje nas rzecznik prasowy UM Częstochowy Włodzimierz Tutaj, obecnie w Urzędzie Miasta Częstochowy 21 pracowników otrzymuje dodatek przed emeryturą w wysokości 500 zł brutto miesięcznie. Obejmuje on wszystkich pracowników, w okresie do jednego roku przed osiągnięciem wieku emerytalnego, którzy zgłosili wolę odejścia na emeryturę.
Ideę przyznania dodatku próbuje tłumaczyć zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. W piśmie z 2 maja 2018 roku informuje radnego Wronę, że dodatek przedemerytalny przysługuje jedynie nauczycielom, natomiast pracownikom zatrudnionym w placówkach oświatowych, prowadzonych przez Miasto, którzy nie są nauczycielami, taki dodatek się nie należy, bo to za bardzo obciążyłoby budżet miejski. Jak pisze Stefaniak, w roku szkolnym 2018/2019, od 1 września liczba pracowników szkół i placówek oświatowych, którzy kwalifikowaliby się do otrzymania świadczenia przedemerytalnego w kwocie 500 zł brutto miesięcznie wynosiła 275 (skutkowałoby zwiększeniem wydatków na oświatę od 1 września 2018 roku o ponad 600 tysięcy złotych). W 2019 roku takich osób będzie 369. Przy takiej liczbie wydatki na oświatę od 1 stycznia 2019 roku wzrosłyby o ponad 2,5 miliona złotych. Z informacji wiceprezydenta Stefaniaka wynika zatem, w tej sytuacji te osoby nie otrzymają świadczenia przedemerytalnego, zagwarantowanego zarządzeniem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, bo w budżecie nie zaplanowano takich środków.
Jeśli Miasto nie ma funduszy, gwarantujących identyczne przywileje wszystkim pracownikom samorządowym, to po co wydaje się zarządzenie, które w ewidentny sposób ich różnicuje, zależnie od jednostek, w których pracują? – pytają pracownice z Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl