Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 17 stycznia 2019
Antoniego i Rościsława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
Wystawa „Tajemnice Grodziska Gąszczyk” - otwarta
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
4 czerwca archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego: Gerta Bielińska, Magdalena Wieczorek – Szmal i Maciej Kosiński, zaprezentowali wyniki swoich wielosezonowych badań archeologicznych na Grodzisku Gąszczyk w Siedlcu gm. Mstów.

W ich wyniku odkryto liczne obiekty kultury łużyckiej datowanej na 800 - 550 lat p.n.e. oraz następnego okresu zamieszkiwania tego miejsca po ponad tysiącu lat, we wczesnym średniowieczu. Było ono zamieszkałe od II połowy IX do połowy X wieku. Część przedmiotów z tych dwóch okresów zaprezentowano na spotkaniu. Przypomniano też pierwsze badania archeologiczne w 1957 roku Adama Kraussa i z 1966 roku ówczesnego dyrektora Muzeum Częstochowskiego Włodzimierza Błaszczyka.
Oprócz pasjonatów historii, uczestnikami spotkania byli przede wszystkim dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy. Do uczniów bowiem będzie adresowany pierwszy dzień rozpoczynającego się w piątek 15 czerwca właśnie na Grodzisku Gąszczyk, III pikniku Rycersko – Archeologicznego „Słowiański Gąszczyk – Waleczni Przodkowie”, który będzie kontynuowany 16 czerwca. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Grupy Rekonstrukcyjnej „Żelazny Wilk”, będący współorganizatorem Pikniku. Po raz pierwszy weźmie w nim udział, Bractwo „Wodczina Raróg” z Krakowa odtwarzające okres wczesnośredniowieczny. Jak co roku archeolodzy z częstochowskiego muzeum, będą wprowadzać dzieci w arkana badań w trakcie Akademii młodego archeologa. Wszystkich zainteresowanych już teraz zapraszamy na Piknik do Siedlca a dla lepszego wczucia się w to tajemnicze, bo nie do końca zbadane miejsce, zapraszamy do odwiedzenia w Urzędzie Gminy (w sali nr.3 na parterze) wystawy „Tajemnice Grodziska Gąszczyk”. Wystawa czynna jest do 14 czerwca w godzinach pracy Urzędu.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl