Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 18 stycznia 2019
Piotra i Małgorzaty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Piaskiem po oczach zamiast pomocy - czyli jak władze Częstochowy traktują niepełnosprawnych.
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Osoby niepełnosprawne w Częstochowie w wyniku braku skutecznych działań ze strony Urzędu Miasta są narażone na stres, pozbawienie udogodnień w życiu czy nawet możliwość utraty zatrudnienia. Problem dotyczy opóźnienia w wydawaniu orzeczeń o niepełnosprawności przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Obecnie Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych skierowało do konsultacji społecznej dokument „Założenie do Strategii na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2018–2030”. Dokument ten, jak wynika z jego treści, może mieć ogromne znaczenie dla osób niepełnosprawnych. Dziś raczej o strategii w Częstochowie nie możemy mówić, skoro Urząd Miasta Częstochowy zakłada opóźnienia w wydawaniu orzeczeń o niepełnosprawności, a przez to krzywdzi osoby niepełnosprawne. Pracownik z winy zaniedbań Władz Miasta przez utratę ważności dotychczasowego orzeczenia, traci status osoby niepełnosprawnej, stając się formalnie osobą pełnosprawną. Powstaje sytuacja, w której osoba taka zaczyna z dnia na dzień funkcjonować, jako osoba pełnosprawna i jako taka pracuje w systemie 8-godzinnym (40 godzin tygodniowo) tak jak w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawca nie może stosować obniżonej normy czasu pracy, wypłacając kwotę pełnego wynagrodzenia za przepracowanie krótszego czasu niż wobec innych pracowników wykonujących prace jednakowe lub o jednakowej wartości, stosując wyższą stawkę godzinową za te same prace, co może zostać uznane za naruszenie obowiązku równego traktowania w zatrudnieniu. Jednocześnie może zlecać pracę, której do tej pory osoba niepełnosprawna nie mogła wykonywać ze względu na swoją niesprawność.
Krzywdzące w sposób szczególny jest takie podejście do osób niepełnosprawnych o obniżonej sprawności ruchowej, które korzystają z bezpłatnego parkowania na terenie miasta i kopert w miejscu zamieszkania. Taki stosunek Urzędu Miasta zniechęca do wszelkiej aktywności oraz powoduje stres, napięcia emocjonalne, poczucie wykluczenia społecznego czy niepotrzebny i szkodliwy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej wysiłek fizyczny.
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwość w Częstochowie zawsze wychodził naprzeciw problemom niepełnosprawnych, wielokrotnie kierując uchwały lub inicjatywy w celu pomocy osobom niepełnosprawnym m.in.: bezpłatne parkowanie dla osób niepełnosprawnych na ternie miasta oraz 3 mln złotych na likwidację barier architektonicznych.
Najwidoczniej nie ma innego wytłumaczenia, jak to, że Wydział Zdrowia – Prezydent działa w złej woli, na niekorzyść osób z niepełnosprawnością. W związku z powyższym trzeba jak najszybciej przerwać ten proceder, dlatego też Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie na najbliżej sesji wprowadzi specjalny punkt odnośnie tego problemu w celu jak najszybszej pomocy osobom niepełnosprawnym.Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Częstochowie A


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl