Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 16 grudnia 2018
Euzebiusza i Zdzisławy
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"
» Ponad połowa Polaków zimą nie chroni oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB
» WIGILIA U PLASTYKÓW
» Włókniarz z niezmienioną nazwą
» Ważne informacje dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
» LIST Matki z prośbą o pomoc
» CZĘSTOCHOWSKIE WYDAWNICTWA. „Niebezpieczne Sąsiedztwo” Artur Kawka
» Dla dzieci, czyli MOPSowe Mikołajki
» WYDAWNICTWO NOWA ERA DLA DZIECI - wymarzony prezent pod choinkę


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Z dniem 1 czerwca 2018 roku Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie stanie się Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza. Rozporządzenie o przekształceniu uczelni na ręce rektor prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej osobiście – w murach AJD – przekazał minister edukacji i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Obecni przy tym byli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości – poseł Szymon Giżyński i senator Artur Warzocha, którzy swoimi działaniami wspierali społeczność akademicką w drodze do utworzenia Uniwersytetu. Studenci, którzy po 1 czerwca 2018 roku będą zdawać egzaminy, otrzymają już dyplomy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Dzień 16 maja 2018 roku stał się dla Częstochowy i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie datą historyczną. W tym dniu w Sali Senatu Uczelni wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przekazał podpisane rozporządzenie o zmianie nazwy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. – Od 1 czerwca 2018 roku Częstochowa stanie się miastem uniwersyteckim. To ważny moment dla całej Ziemi Częstochowskiej i polskiego środowiska naukowego. A dla mnie jedyna taka okazja w tej kadencji – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin. Uczelnia wymogi uniwersyteckie spełniła w styczniu 2018 roku. Wówczas decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów otrzymała szóste prawo doktoryzowania. Przyznano je, po długich staraniach, Instytutowi Sztuk Pięknych AJD. Na ten moment Uczelnia uprawnienia do nadawania stopni doktora w dziedzinach: fizyka, chemia, historia, literaturoznawstwo, językoznawstwo i sztuki piękne oraz jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie historia.
Wicepremier Gowin, podkreślając zaangażowanie różnych środowisk w proces tworzenia Uniwersytetu, na czele z całą społecznością akademicką, szczególnie wyróżnił na tym polu determinację i zasługi posła Szymona Giżyńskiego. Poseł Giżyński od 20 lat walczył o utworzenie Uniwersytetu w Częstochowie. W 1998 roku, jeszcze jako wojewoda częstochowski, wspólnie z Ireneuszem Gębskim, ówczesnym prezesem Zakładu Energetycznego, założył Fundację na Rzecz Utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego. Był też inicjatorem powołania do życia Parlamentarnego Zespołu ds. Utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego. Jak podkreślił poseł Szymon Giżyński, mimo różnych nacisków nigdy nie zwątpił w powstanie Uniwersytetu w Częstochowie. – Próbowano nas zbywać nakłaniając do połączenia Akademii im. Jana Długosza z Politechniką Częstochowską. Myśmy jednak trwali w postanowieniu i z determinacją szukali środków na kolejne inwestycje, które stanowiły o znaczącym rozwoju Uczelni i jej bazy dydaktycznej – mówił poseł Szymon Giżyński.
Wicepremier Jarosław Gowin podziękował także senatorowi Arturowi Warzosze, który jako wicewojewoda śląski w latach 2006–2007, wraz z posłem Szymonem Giżyńskim, czynił usilne starania o wyasygnowanie funduszy państwowych na budowę strategicznych obiektów dla AJD – Akademickiego Centrum Sportu i Wydziału Nauk Społecznych. Były to strategiczne inwestycje. Budowa ACS kosztowała 10 milionów złotych, a WNS – 40 milionów złotych. Środki na te cele przekazało Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska podkreśliła, że na sukces zapracowało 50 lat tradycji solidnego kształcenia naukowego. – To, lata pracy setek pracowników naukowych, w tym oczywiście byłych rektorów Uczelni, pracowników administracyjnych, a także dziesiątki tysięcy studentów i doktorantów. 29 stycznia 2018 roku otrzymaliśmy szóste uprawnienia doktoryzowania i od tej chwili rozpoczęliśmy intensywne działania o zmianę nazwy naszej Uczelni. Wszystko potoczyło się szybko i sprawnie. Akt nadania nam statusu uniwersyteckiego odbieramy jako wyraz wielkiego zaufania do Uczelni. I my tego zaufania nie zawiedziemy – zadeklarowała rektor Anna Wypych-Gawrońska.
Trzeba także zauważyć zasługi poprzednich rektorów Uczeni: prof. Janusza Berdowskiego i dr hab. prof. AJD Zygmunta Bąka, który obecnie pełni funkcję prorektora ds. rozwoju. – To wielka radość całej społeczności akademickiej. Radość ciężko zapracowana, ale dająca satysfakcję i otwierająca drogę do dalszej intensywnej pracy. Pragnę podkreślić rolę posła Szymona Giżyńskiego i senatora Artura Warzochy, którzy nas wspierali w dążeniu do utworzenia Uniwersytetu, którzy dodawali ducha i podpowiadali kolejne kierunki działań – powiedział „GCz” prorektor Zygmunt Bąk.
UG
Trochę historii
W Częstochowie 30 lipca 1971 roku powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska. Decyzją Rady Ministrów 20 sierpnia 1974 roku przekształcono ją w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Na mocy ustawy z 1 lipca 2004 roku zmieniono jej nazwę na Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie.
Obecnie na AJD studiuje blisko 5000 studentów, w tym 220 doktorantów. Do tej pory Uczelnia wypromowała około 65 tys. studentów. Prowadzi studia I, II i III stopnia na ponad 40 kierunkach. AJD obecnie ma 155 samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych. W tym gronie jest 35 profesorów tytularnych.


GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl