Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 18 stycznia 2019
Piotra i Małgorzaty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
„Czechow: żarty z życia”, czyli zmasakrowany Czechow
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Andrzej Bubień, reżyser spektaklu dla częstochowskiego teatru, zbudowanego z czterech jednoaktówek Czechowa, pod przewodnim tytułem „Czechow: żarty z życia”, pokazał nam zupełnie nową wizję Czechowa. Odnoszę wrażenie, że ta interpretacja stała się bardziej żartem z Czechowa. Przynajmniej w dużej części.


Czechow, ilustrując skomplikowaną ludzką naturę, lubił przerysowywać postaci bohaterów, ale zawsze pozostawał w aurze inteligentnego i pełnego niuansów obrazowania. Toteż idąc do teatru, myślałam, zwłaszcza po zaprezentowanych podczas konferencji pasowej fragmentach „Niedźwiedzia”, że będzie stylowo, z nutą wysublimowanego, ironicznego humoru tak charakterystycznego dla utworów Antona Czechowa. Wyszłam zmęczona wrzaskami, skakaniem po stołach, rzucaniem odpadkami, które zaraz trzeba było sprzątać na oczach publiczności, bo przerwy nie zapewniono. Zmęczona formułą farsy, jaką zastosował reżyser, co szczególnie wybrzmiało w dwóch utworach: „Oświadczynach” i „Jubileuszu”.
Nadmiar ekspresji szkodzi. Szkodzi też unowocześnianie na siłę tego, co jest ponadczasowe. Burzliwość umysłu i serca można wyrazić mimiką, gestami, nie potrzeba do tego rozdzierania szat i krzyków. Jak się to robi pokazał Michał Kula, w swej genialnej interpretacji monologu „O szkodliwości tytoniu”.
Podsumowując: dwie dobre realizacje. Pierwsza: „Niedźwiedź”, gdzie szczerze można było się ubawić i zastanowić nad wnikliwą interpretacją przewrotnej i zakłamanej ludzkiej natury, a przy tym nacieszyć oczy dobrą grą aktorów: Teresy Dzielskiej i Adama Hutyry. Druga to monolog „O szkodliwości tytoniu”, w którym Michał Kula pokazał kunszt aktorstwa, za co dostał zasłużone, największe brawa. W „Oświadczynach” już zaczęły dominować zbyt dosadne środki wyrazu, które przesłoniły ideę fabuły. Ale zaserwowany na finał „Jubileusz”, to już zdecydowany przerost formy nad treścią. Szkoda, że grę aktorów przykryły karykaturalność ruchu scenicznego i wyolbrzymienie tła. Tylko nie wiem po co? Żeby widz nie usnął?


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl