Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 19 października 2018
Piotra i Ziemowita
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
» Pasowanie na ucznia
» Artystyczna służba
» Jasna Góra w drodze do Niepodległości
» PROMOCJA KSIĄŻKI
» UROKI KAMPANII SAMORZĄDOWEJ
» 19 października - rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
» WSPANIAŁA AKCJA PARTIOTYCZNO-EDUKACYJNA - „Częstochowa w godle zaklęta”
» Ruszy przebudowa stadionu Raków
» Będą się uczyć jak zachować się podczas ataku terrporystycznego
» LIST DO REDAKCJI. Za głośno na Skrze
» Dopłaty: ARiMR wypłaciła ponad pół miliarda zł zaliczek
» Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 403 mln zł


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
Fabryka Zapałek
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Aż trzy pożary dotknęły nasze Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego SA. Firma, której zapałki w charakterystycznym pudełku z czarnym kotem cieszyły się niegdyś popularnością w naszym regionie, przez lata swojego istnienia przechodziła nie jeden kryzys. Do pewnego czasu z powodzeniem wychodziła z każdego z nich.

W 1881 roku, Karol von Gehlig i Julian Huch – wrocławscy przedsiębiorcy, założyli pierwszą na ziemiach polskich fabrykę zapałek. Produkcja ruszyła już rok później, a przedsiębiorstwo rozprowadzało swój towar po całym rynku imperium rosyjskiego. W 1910 roku firmę kupiło Towarzystwo Akcyjne Sachs i Piesch z Tomaszowa Mazowieckiego, które poświęciło swoje pierwsze zakłady na rzecz tych częstochowskich.
W swojej historii fabryka zapałek wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. W 1912 roku kolejnym właścicielem fabryki zostało petersburskie Towarzystwo Akcyjne W.A. Łapszyn z Zarządem na Królestwo Polskie w Warszawie. To właśnie za kadencji tego włodarza częstochowski przemysł zapałczany przeżył swoje pierwsze chwile grozy. W 1913 roku wybuchł pożar, który zniszczył większość drewnianych budynków zakładów. Właśnie wtedy bracia Krzemińscy prowadzący częstochowskie kino „Odeon” nakręcili jeden z najważniejszych zabytków polskiej kinematografii – „Pożar Zapałczarni w Częstochowie”. Kopię tego niespełna dwuminutowego dokumentu, przedstawiającego wypadki sprzed ponad stu lat, można nadal podziwiać w Muzeum Produkcji Zapałek. Po wielkim pożarze straty przedsiębiorstwa oszacowano na 150 tysięcy rubli, co w tamtych czasach było ogromną sumą. Zostało również rannych przez poparzenia trzech strażaków z ochotniczej straży ogniowej i dwóch pracowników fabryki. Mimo wielkich strat, zniszczone budynki szybko odbudowano, a produkcja ruszyła na nowo.
Na przełomie lat 1922/23 Zapałczarnię przejęło nowo powstałe Polskie Towarzystwo Przemysłu Zapałczanego SA, a po utworzeniu Polskiego Monopolu Zapałczanego w roku 1925, fabryka została oddana Spółce Akcyjnej do Eksploatacji Państwowego Monopolu Zapałczanego, która dzierżawiła ją do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku.
W 1930 roku wybucha drugi już pożar, który niszczy część maszyn i zatrzymuje pracę na kilka miesięcy, pozbawiając na ten czas pracy około 300 osób. Jeszcze w tym samym roku, zapałczarnia przechodzi gruntowną modernizację, a na jej wyposażenie trafiają maszyny firmy „Durlach”, które możemy podziwiać po dziś dzień.
Po niemieckiej agresji na Polskę, fabryka tak jak cały okoliczny przemysł przechodzi pod zarząd okupanta. W 1945 roku, częstochowskie zapałki z czarnym kotem na etykiecie przechodzą pod zarząd państwa ludowego. Sześć lat później, w roku 1951 decyzją ministra po raz kolejny zostaję zmieniona nazwa zakładów, tym razem na Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego.
Przedsiębiorstwo zostało przekształcone w akcyjną spółkę pracowniczą w 1997 roku, a rok 2002 przyniósł otwarcie Muzeum Produkcji Zapałek, którego integralną częścią jest sama fabryka, a największą atrakcją są oryginalna linia produkcyjna, seans filmu braci Krzemińskich oraz kolekcja etykiet z pudełek zapałek, dzieł sztuki tworzonych z tego produktu, jak i sam niepowtarzalny klimat tego miejsca, z tak bogatą historią.
15 marca 2008 roku, na fabrykę spadł kolejny cios. Wybuchł kolejny pożar, po którym straty oszacowano na 2,5 mln złotych. W 2010 roku Muzeum przy ulicy Ogrodowej zostało wpisane do rejestru zabytków. W 2013 roku komornik bezskutecznie próbował znaleźć chętnego do kupna Muzeum, a w maju 2015 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych złożył w sądzie wniosek o upadłość muzeum.FILIP NOWAKOWSKI


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl