Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 18 stycznia 2019
Piotra i Małgorzaty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
78. Rocznica Mordu Katyńskiego
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Dokonana na dwudziestu trzech tysiącach Polaków przez Związek Sowiecki wiosną 1940 roku skłania do refleksji nad XX wiekiem uznawanym przez tzw. postępowców za coś niebywałego i bardzo nowoczesnego. Wiekiem, w którym powstały dwa totalitarne systemy – komunizm w Rosji i narodowy socjalizm w Niemczech – mordujące ludzi pod hasłem wyższej konieczności, to jest postępu i nowoczesności.

Skala i bezlitosność tej zbrodni poraża każdego szlachetnego i wrażliwego człowieka. Obywateli polskich mordowano za to, że nie chcieli uznać diabelskiego systemu oraz okupantów sowieckich za swoich wyzwolicieli i dobroczyńców. Mówili w czasie przesłuchań, że mają swój rząd i jemu są wierni. Tak byli przywiązani do hasła Niepodległości, które oznacza odmowę podporządkowania się czemukolwiek i komukolwiek. Spośród kilkunastu tysięcy oficerów polskich więzionych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie funkcjonariusze NKWD (Narodowy Komitet Bezpieczeństwa Państwowego) zwerbowali tylko 140 chętnych do współpracy z okupantem. Z tej liczby jeszcze 60 wyselekcjonowano jako komunistów i podatnych na indoktrynację. Te liczby mówią wszystko za siebie; krótko i zwięźle. Jeden z głównych inicjatorów mordu Katyńskiego Ławrientij Beria, Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych Związku Sowieckiego, podpisał dokument 5 marca 1940, w którym wprost stwierdził zasadniczą przyczynę wymordowania tysięcy obywateli polskich między innymi w Kozielsku, Charkowie i Miednoje: „wszyscy są zatwardziałymi i nieprzejednanymi wrogami władzy sowieckiej” . Ostatnio ciągle wychodzą nowe dowody kolejnych zbrodni sowieckich. Powstał też Polski Cmentarz Wojskowy w Bykowni pod Kijowem. Należy podkreślić, że celem okupanta nie tylko sowieckiego ale i niemieckiego było fizyczne unicestwienie świadomej, patriotycznej inteligencji polskiej, co im się w dużej mierze niestety udało. Wśród mordowanych oficerów znajdowało się 2/3 oficerów rezerwy powołanych do wojska na kampanię wrześniową 1939 roku. Było wśród nich wielu wybitnych przedstawicieli nauki polskiej, przemysłowców, nauczycieli, organizatorów życia społecznego i kulturalnego. Ponieśliśmy straty, których dotąd nie dało się odrobić.
Oficerów oddziałów 7 Dywizji Piechoty służących w garnizonach Częstochowy, Lublińca i Piotrkowa Trybunalskiego zamordowało NKWD na wschodzie 221. Taką liczbę ustaliłem w opracowaniu „Oficerowie częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty zamordowani na Wschodzie w 1940 roku” wydanym własnym sumptem w Krakowie w 2005 r. Rosjanie zamykali do więzień i mordowali także oficerów w stanie spoczynku, będących w podeszłym wieku, jak przykładowo 75-letniego gen. dywizji w stanie spoczynku Leonarda Skierskiego. Generał wprawdzie krótko, ale dowodził 7 Dywizją Piechoty, od 26 maja do 14 lipca 1919 roku, na froncie śląskim pod Częstochową. Urodzony 26 kwietnia 1866 w Stopnicy w młodym wieku rozpoczął naukę w Korpusie Kadetów w Woroneżu, który ukończył w 1883 roku, zaś w kilka lat później Michajłowską Wyższą Szkołę Artylerii w Petersburgu. Brał udział w I wojnie światowej na froncie niemieckim, awansując do stopnia generała majora. Pod koniec wojny wysyłał z V korpusu rosyjskiego żołnierzy Polaków do powstających oddziałów polskich. Aresztowany przez bolszewików w Kijowie uciekł do oddziałów polskich na Ukrainie. W kampanii wrześniowej 1939 dostał się do niewoli sowieckiej, po czym został uwięziony w obozie w Starobielsku i zamordowany w Charkowie.
Pełniący od 21 stycznia 1931 roku służbę w garnizonie częstochowskim podpułkownik Władysław Czapliński, jako dowódca 27 pp także padł ofiarą morderców sowieckich. Urodził się 15 stycznia 1895 w Krakowie jako syn Kazimierza i Emilii z Popielów. Pochodząc z patriotycznej rodziny, angażował się więc w ruchu skautowym (harcerstwie), Polskich Drużynach Strzeleckich, zaś od 7 sierpnia 1914 walczył w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego. Po odejściu do rezerwy 30 czerwca 1936 roku ze stanowiska dowódcy częstochowsko-wieluńskiego 27 pp osiedlił się w Łucku na Wołyniu. W 1940 roku został aresztowany przez NKWD w Delatynie, przetrzymywany w więzieniu w Stanisławowie, po czym wywieziony do Kijowa i tam najprawdopodobniej zamordowany.
Częstochowianinem rodowitym, urodzonym 5 maja 1886 roku, jako syn Józefa i Marii z domu Prejs, był Hipolit Geisler (Gajzler). W 1913 roku ukończył Uniwersytet Kijowski, uzyskując dyplom lekarza. W pierwszych dniach Niepodległości 1918 roku został lekarzem wieluńskiego baonu Polskiej Organizacji Wojskowej, który później został wcielony do 27 pp, jako jego III baon. Po zakończeniu walk o Niepodległość w 1921 roku przeszedł do rezerwy i pracował jako lekarz w swojej specjalności. Mieszkał przy ulicy NMP 14 w Częstochowie. Po mobilizacji na kampanię wrześniową 1939 roku wraz z ewakuowanym szpitalem znalazł się na Kresach i tam dopadli go Sowieci. Osadzony był w obozie w Starobielsku, a zamordowany w Charkowie. W zawartym małżeństwie, z Pauliną ze Stenclów, miał syna Józefa, którego z matką z kolei Niemcy wykończyli w getcie częstochowskim w 1942 roku. W wyniku takich działań okupantów sowieckich i niemieckich znikały całe rodziny z tego świata.
Częstochowianinem, wprawdzie nie urodzonym w naszym mieście, ale naturalizowanym przez fakt wieloletniego zamieszkiwania, był podpułkownik saperów Wacław Głazek. Urodził się 26 września 1886 w Sandomierzu jako syn Jana i Ewy z Tarłów. Był synem prezydenta miasta Częstochowy urzędującego w latach 1902–1915. Ukończył gimnazjum rosyjskie w III Alei NMP w Częstochowie, po czym studiował w Petersburgu i w Kazaniu. 3 lutego 1915 roku zgłosił się ochotniczo do wojska rosyjskiego, gdzie ukończył szkołę inżynieryjną. Po rewolucji bolszewickiej wstąpił do I Korpusu Polskiego na Białorusi w stopniu kapitana saperów. Od początku 1918 roku należał do POW, pod pseudonimem „Czwartak”. Po demobilizacji I KP Józefa Dowbora-Muśnickiego był komendantem Oddziału Lotnego przy Komendzie Naczelnej nr 3 POW na Ukrainie. Prowadził szkolenie saperskie ochotników oraz wysadził w powietrze odcinek kolei prowadzącej do Czernichowa. Następnie powrócił do Częstochowy i objął funkcję szefa sztabu Okręgu IX POW. Po odzyskaniu Niepodległości w listopadzie 1918 roku współorganizował częstochowski II baon 27 pp, którego został dowódcą. Dowodził nim na froncie wołyńskim od 31 grudnia 1918. Po ustaniu walk służył w wojsku do 31 marca 1934 roku, czyli momentu przejścia do rezerwy. W 1939 roku pracował na stanowisku Szefa Dyrekcji Okręgowych Kolei Państwowych w Wilnie, gdzie po napaści Sowietów NKWD 11 października tegoż roku uwięziło go. Później przewieziony na Łubiankę do Moskwy; siedział tam do 22 czerwca 1941 roku. Generał Władysław Anders w swoich wspomnieniach napisał, że 22 czerwca został wyprowadzony z celi i już do niej nie wrócił. W zawartym małżeństwie z Zofią Golczewską miał synów Czesława i Jana, którzy przeżyli wojnę i okupację niemiecką, zaś po wojnie mieszkali w Warszawie.

Fot. UG
Na Cmentarzu Kule znajduje się symboliczny Pomnik Katyński, przy którym odbywają się obchody uroczyści ku czci zamordowanych w Katyniu


Lech Mastalski


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl