Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 18 stycznia 2019
Piotra i Małgorzaty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ". Coraz trudniej o literackie arcydzieła
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
– spotkanie autorskie z Andrzejem Kalininem w Gminnym Ośrodku Kultury w Mykanowie


Kondycja współczesnej literatury, wpływ historii na nasze życie, czy nasze podejście do autorytetów – to tylko wybrane zagadnienia, o których dyskutowano podczas spotkania autorskiego z Andrzejem Kalininem, jakie odbyło się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Mykanowie. To kolejna z wielu propozycji, jakie przygotował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu po powrocie do macierzystej siedziby.

W trakcie oficjalnej inauguracji działalności GOKiSu w wyremontowanej i rozbudowanej siedzibie na scenie zaprezentował się częstochowski zespół Makabunda, wykonujący polskie szlagiery z okresu międzywojnia w nowych aranżacjach. Koniec zimy w mykanowskim ośrodku kultury to również przedstawienie spektaklu „Ożenek” w wykonaniu amatorskiej grupy „Teatr po godzinach” z Wręczycy Wielkiej. Wiosnę GOKiS przywitał natomiast pokazem mody, w trakcie którego efektowne kreacje zaprezentowały profesjonalne projektantki. W połowie kwietnia zorganizował spotkanie autorskie z Andrzejem Kalininem. Osiemdziesięciopięcioletni już prozaik, publicysta i krytyk literacki opowiedział m.in. o początkach swojej przygody z pisaniem oraz o tym, jak jego twórczość docenił sam Czesław Miłosz.
– Oczywiście czytanie książek, które tworzymy, najczęściej odbywa się w samotności. Spotkania autorskie i bezpośredni kontakt z odbiorcą jest jednak bardzo ważnym elementem bycia pisarzem. To daje obustronne korzyści. Czytelnik ma szansę lepiej poznać intencje twórcy, a ten z kolei przekonuje się, jak jest odbierany. Nic nie zastąpi tej możliwości bezpośredniego kontaktu – mówi Andrzej Kalinin.
Andrzej Kalinin debiutował poza zasięgiem cenzury w kwartalniku literackim „Arka” w połowie lat osiemdziesiątych minionego stulecia opowiadaniem „Konie”. Utwór ten ukazał się później w zbiorze zatytułowanym „I Bóg o nas zapominał”. Książka ta, decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, zakwalifikowana została jako lektura obowiązkowa dla uczniów gimnazjów. W tej i innych swoich książkach Kalinin opisuje życie Polaków pod okupacją sowiecką oraz w okresie peerelowskim. Pisane specyficzną, kresową gwarą utwory charakteryzują się dużą melodyką i przez krytyków określane jako „literatura przesiąknięta muzyką”.
– Na naszych oczach literatura bardzo się zmienia. Myślę, że ze względu na to, w jakim to idzie kierunku, coraz trudniej stworzyć jest dzieło ponadczasowe, które przez wieki oceniane będzie jako ta wielka, monumentalna literatura, jaką znamy sprzed lat – uważa autor.
Spotkanie uświetniły występy podopiecznych zajęć muzycznych, prowadzonych w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie. Na scenie zaprezentowały się gitarzystki ćwiczące pod okiem instruktora, Marka Zyskowkiego.
Adam Jakubczak, Fot. Bartosz Paludkiewicz


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl