Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 26 marca 2019
Teodora i Emanuela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 13 (1412) 2019-03-28
  W NUMERZE:
» KAMPANIA INFORMACYJNA PROGRAMU ,,NOWA PIĄTKA PIS


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
ŻARKI. Kapelmistrz z podziękowaniem.
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Specjalne podziękowania wręczono Henrykowi Rakowskiemu z Żarek za pracę społeczną oraz prowadzenie Orkiestry Dętej OSP Żarki od 1975 roku do końca 2017 r. Henryk Rakowski był gościem specjalnym na sesji Rady Miejskiej w Żarkach w dniu 13 marca 2018 r.


Henryk Rakowski był przewodniczącym Rady Miejskiej w latach 1998 – 2002, od 1975 r. do 2017 pełnił funkcje kapelmistrza Orkiestry OSP Żarki, ale prowadził również próby z orkiestrą OSP Przybynów. Pan Henryk spisuje kroniki historyczne dotyczące przeszłości miasteczka, zbiera archiwalne zdjęcia. W 1997 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Żarki.

Słowa podziękowania za wieloletni wkład w prowadzenie orkiestry dętej OSP Żarki skierowali burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak. Specjalny prezent - kopie protokołów Komitetu Obywatelskiego ze stycznia 1945 r. przekazał radny Alek Zieliński. Wiceprzewodniczącym ówczesnego komitetu był ojciec pana Henryka - Stanisław Rakowski.
- Dziękuję, że zostałem zaproszony na sesję. To dla mnie bardzo ważne. Dziękuję wszystkim, którzy o to zadbali o to, abym mógł odebrać podziękowanie – powiedział Henryk Rakowski, gość specjalny.

Przypomniał, iż w 1975 r. orkiestra liczyła zaledwie 3 osoby. Ogłoszono nabór, zgłosiła się 20 zainteresowanych. Bywało, że na próbie jednym instrumentem dzieliło się trzech grających. – Bo instrumentów na początku mieliśmy siedem. Spotykaliśmy się w remizie, w małym nieogrzewanym pomieszczeniu, nieraz grało się w płaszczach. Czasem koniecznym była przeprowadzka z próbą do garażu, gdzie było jeszcze zimniej – wspominał Henryk Rakowski. - Nie było ksero. Nuty na próby za każdym razem przepisywałem ręcznie.

Orkiestra zawsze towarzyszy we wszystkich ważnych uroczystościach państwowych i samorządowych na terenie gminy Żarki. Za czasów kapelmistrza H. Rakowskiego orkiestra występowała i w Bytomiu, i w Częstochowie na Jasnej Górze, na Świętym Krzyżu, brała udział w wojewódzkich przeglądach orkiestr dętych. Szczególnie miło kapelmistrz wspomina coroczny udział przez 20 lat w spotkaniach orkiestr dętych w Wadowicach pod hasłem „Strażacy w hołdzie Janowi Pawłowi II”.

- Najlepszy okres dla orkiestry to czas, gdy burmistrzem został Klemens Podlejski. Zapewniono nam ogrzewane sale do ćwiczeń w remizie. Jedną dużą, drugą mniejszą do nauki gry. Zadbano o umundurowanie i wspierano w zakresie zakupu instrumentów – powiedział Henryk Rakowski.

Dzisiaj w orkiestrze gra 35 osób. Prowadzenie przejął nowy, młodszy kapelmistrz Tomasz Radosz.

- Dbajcie Państwo o orkiestrę. To ważne, aby samorząd troszczył się o grających. Pamiętajcie, że ważne jest to, aby zachęcać młodych ludzi do grania, bo jeśli nie będzie chętnych ani naborów, to nie będzie orkiestry – powiedział H. Rakowski.


R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl