Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1428) 2019-07-18
  W NUMERZE:
»  Szymon Giżyński – numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości
» Nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszynie
»  Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Czas na szkołę średnią
» Nowości w portalu IRZplus
» III Jurajskie Zawody Balonowe
» IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie
» W Świętochłowicach powstanie EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu
» Gdy zachoruje nam rodzic
» Tomograf Komputerowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Węgierskie odznaczenia dla Ojca Przeorwa
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Ojciec Marian Waligóra, przeor częstochowskiego Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze otrzymał wysokie węgierskie odznaczenie państwowe.


Prezydent Węgierskiej Republiki odznaczył Krzyżem Zasługi Republiki Węgierskiej o. Mariana Waligórę, przeora częstochowskiego klasztoru na Jasnej Górze, w uznaniu jego służby duszpasterskiej na rzecz społeczności węgierskiej zarówno w kraju jak i poza granicami Węgier, a także za pogłębianie przyjaźni polsko-węgierskiej i za spełnianą rolę w badaniu i pielęgnowaniu pamiątek o węgierskim powiązaniu. 15 marca w ramach uroczystości z okazji Narodowego Święta Węgier w Sali pod Kopułą węgierskiego Parlamentu wysokie odznaczenie państwowe przekazali prezydent Węgierskiej Republiki János Áder, premier Węgier Viktor Orbán i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego László Kövér.

Węgierską wersję telewizyjną o uroczystości przekazania można obejrzeć pod następującym linkiem: www.mediaklikk.hu/video/kossuth-es-szechenyi-dijak-atadasa (Ojciec Marian Waligóra odbiera odznaczenie Krzyża Zasługi w 57:15 minucie)

*

Ojciec Marian Waligóra już jako młody zakonnik uczył się języka węgierskiego, do czego skłonił go fakt, że korzenie Zakonu Paulinów -z uwagi na węgierskie założenie – sięgają do Węgier, ale już wtedy myślał i o tym, że w ten sposób łatwiej mu będzie utrzymywać kontakty z węgierskimi paulinami. Już wtedy stworzył poważny system kontaktów z osobami, które odgrywały ważną rolę w kształtowaniu przyjaźni polsko-węgierskiej.

Przesłanki te odegrały bardzo ważną rolę w tym, że po święceniach kapłańskich jako młody diakon trafił na Węgry do klasztoru paulinów w Pécsu i przez rok pełnił tam pracę duszpasterską, jednocześnie pogłębiając znajomość i przywiązanie do języka, historii i kultury węgierskiej. Podczas swego pobytu w Pécsu odegrał ważną rolę w powstaniu Klubu Polskiego, a także w szerzeniu duszpasterstwa wśród mieszkających tam Polaków.

Po pobycie na Węgrzech został umieszczony w głównym klasztorze Zakonu Paulinów, na Jasnej Górze w Częstochowie. gdzie najpierw został mianowany zastępcą kierownika sanktuarium, a w roku 2014 zastępcą przeora klasztoru i w tym samym roku przeorem klasztoru. Pełniąc każdą pozycję i służbę, uważał za bardzo ważne zadanie pomoc w umacnianiu węgierskiego zakonu paulinów.

Ojciec Marian Waligóra darzy szczególną uwagą węgierskich pątników, zawsze wzywa ich, oczekuje i z wielką serdecznością przyjmuje w Częstochowie, na Jasnej Górze. Wybitnie przyczynił się do urzeczywistnienia inicjatywy pociągowej pielgrzymki przyjaźni polsko-węgierskiej z Budapesztu do Częstochowy. W tej ważnej pielgrzymce, organizowanej do sanktuarium już po raz szósty, corocznie bierze udział ok. 1000 pielgrzymów szukających odnowy duchowej, pośród których obecni są również i wysocy urzędnicy państwowi.

Szczególną uwagę i z wielką serdecznością otacza przybywających z Węgier przedstawicieli władz państwowych, delegacje, przedstawicieli wysokich władz kościelnych, czyni wszystko by sprostać wymaganiom gościnności, zawsze obdarowując ich pamiątkami czerpanymi z duchowego skarbca sanktuarium.

Ważnym znakiem poświęcenia uwagi węgierskim pątnikom jest troska o to, aby węgierscy przybysze otrzymali informacje o sanktuarium w ich języku ojczystym, pod jego nadzorem wydawane są w języku węgierskim biuletyny, książki, płyty CD. Tak samo ważna jest sumienne troska o pielęgnację założonych przez Węgrów klasztorów lub o pamiątki mające węgierskie powiązania, o łączące dane.

Ojciec Marian Waligóra systematycznie wypowiada się po węgiersku w Radio Watykańskim, a także w radio węgierskim, jednocześnie z wielką uwagą za każdym razem wspomaga pracę, nagrania węgierskich mediów w Częstochowie, ciągle umacniając węgierskie kontakty z Polskim Sanktuarium Narodowym.

Odpowiadając na częste zaproszenia przybywa na Węgry, gdzie prowadzi daleko wiodące prace duszpasterskie, odprawia uroczyste i odpustowe msze święte, prowadzi rekolekcje, bierze udział a także współdziała w wydarzeniach na Węgrzech mających powiązanie z polskością. Z wielkim zaangażowaniem przyczynia się do zachowania pamięci i umocnienia szacunku do Świętego Papieża Jana Pawła II.

Ojciec Marian Waligóra w znacznej mierze popiera naukowe prace badawcze o powiązaniach węgierskich w niezwykle wartościowym archiwum i bibliotece na Jasnej Górze w Klasztoru Paulinów w Częstochowie, a zwłaszcza prace węgierskich naukowców w Częstochowie. Dużo robi na rzecz opracowania wyników badań, odgrywa także ważną rolę w organizowaniu i przeprowadzaniu różnorodnych konferencji związanych z historią zakonu paulinów – tak więc są to najczęściej posiedzenia mające powiązania węgierskie.

Ojciec Marian Waligóra na podstawie własnych doświadczeń dobrze zna i troszczy się o los Węgrów przebywających poza ojczyzną. Wielokrotnie odwiedza węgierskie miejscowości leżące poza granicami kraju, i wszędzie stara się popierać narodowość węgierską, dając w ten sposób świadectwo temu, że przyjaźń nie kończy się na granicach państwowych, lecz istnieje naprawdę pomiędzy oboma chrześcijańskimi narodami.

Ojciec Marian Waligóra w dużym stopniu przyczynił się do pogłębienia przyjaźni polsko węgierskiej. Również i jego działalności zawdzięczamy, że wydarzenia wyrażające i symbolizujące przyjaźń między oboma narodami, są wzajemnym odnalezieniem się w duchu polskiego i węgierskiego narodu.

Znaczenie to znacznie przerasta w ścisłym tego słowa znaczeniu działalność religijną, ponieważ wspólnie służy pogłębieniu przyjacielskich kontaktów polskiego i węgierskiego narodu, które żywe jest zarówno na poziomie jednostki, społeczności jak również i państwa.

Dr. Szentirmay Tamás

*

W oficjalnym uzasadnieniu przyznania dla o. Mariana Waligóry Krzyża Zasługi Republiki Węgierskiej, czytamy:

MARIAN ADAM WALIGÓRA, a częstochowai Jasna Góra Pálos Kolostor házfőnöke részére a hazánkban és a határon túli magyarság körében végzett lelkipásztori szolgálata, valamint a magyar-lengyel barátság elmélyítésében és a czestochowai pálos kolostor magyar vonatkozású emlékeinek kutatásában, ápolásában vállalt szerepe elismeréseként.

tekst i for: Jasna Góra


t


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl