Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 18 stycznia 2019
Piotra i Małgorzaty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Kryzys w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie. Dyrekcja myśli o zawieszeniu SOR. - Nie ma to zgody - mówi senator Ryszard Majer
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Częstochowie sprawy ratownictwa medycznego dla całego subregionu częstochowskiego, czyli ponad 500 tysięcy osób, zapewniają dwa oddziały SOR, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym i w Miejskim Szpitalu Zespolonym. Aktualnie dyrekcja Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie wystąpiła z zamiarem zawieszenia działania SOR-u, który nie tak dawno wyremontowano za kwotę 6 milionów złotych. Jak wyjaśnia dyrektor placówki Wojciech Konieczny, pomysł zawieszenia działalności SOR, to efekt trudnej sytuacji w szpitalu spowodowany niedostatkami personelu lekarskiego. Okazuje się, że nawet zachęty dyrekcji szpitala w postaci wyższych płac nie przekonują lekarzy do pracy w częstochowskim oddziale SOR.

Na pokusy zamknięcia oddziału zdecydowanie zareagował senator RP Ryszard Majer. – SOR-y należą do krajowego sytemu medycznego i decyzję o zamknięciu oddziału bądź jego likwidacji może podjąć resortowy minister lub wojewoda – podkreśla senator Ryszard Majer. W sprawie planów dyrekcji MSZ rozmawiał w Ministerstwie Zdrowia z Markiem Tombarkiewiczem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, odpowiedzialnym m.in. za system ratownictwa medycznego. – To była dobra rozmowa o bezpieczeństwie zdrowotnym mieszkańców Ziemi Częstochowskiej. Nie będzie zgody administracji rządowej na ewentualne ograniczenie czy likwidację SOR szpitala miejskiego w Częstochowie – informuje senator Ryszard Majer..


W związku z zaistniałą groźbą zamknięcia SOR skierowaliśmy do dyrektora Wojciecha Koniecznego zapytania. Odpowiedzi nadesłała Marta Bławat z Sekretariatu Dyrekcji SP ZOZ Miejski Szpital Zespolony
Co jest powodem zamiaru zawieszenia lub zamknięcia działalności SOR-u w Miejskim Szpitalu Zespolonym?

– Zawieszenie działalności SOR w Miejskim Szpitalu Zespolonym nie było planowane przez dyrekcję Szpitala, jest natomiast reakcją na stan faktyczny (brak odpowiedniej liczby lekarzy w SOR).

Ilu lekarzy pracuje w SOR?
– Jedna osoba – Ordynator (umowa o pracę na czas nieokreślony), pięć osób ma umowy cywilnoprawne, daty zakończenia 31 marca 2018 r. W ramach SOR odbywają się również konsultacje lekarzy z innych oddziałów.

A jaka liczba lekarzy jest potrzebna do sprawnego funkcjonowania SOR?

– Sześciu w pełnym wymiarze czasu pracy, lub odpowiednio większa liczba w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Jakie kroki podjęła Dyrekcja celem zniwelowania braków w obsadzie SOR?
– Były to: ogłoszenia w prasie branżowej i ogólnodostępnej, ogłoszenia w Izbie Lekarskiej, ogłoszenia na stronie internetowej Szpitala, rozmowy z lekarzami odchodzącymi z pracy w SOR (bezskuteczne), rozmowy z lekarzami, którzy według wiedzy dyrekcji mogliby przyjąć propozycję pracy w SOR, informowanie kadry lekarskiej Szpitala o sytuacji z prośbą o poszukiwanie wśród swoich środowisk chętnych do pracy w SOR. Podobne działania prowadzone były przez Ordynator SOR. Ponadto proponowaliśmy zwiększenie stawek za pracę w SOR, utrzymanie premii, ogłoszenie konkursu na pracę w SOR ze stawkami znacznie większymi niż dotychczas oraz inne, zróżnicowane działania prowadzone przez pracowników Szpitala


Jeśli zapadnie decyzja o zamknięciu SOR, co będzie z pieniędzmi unijnymi, za które SOR został niedawno wyremontowany?

– Sytuacja wyjaśni się w lipcu 2018 roku, istnieje realne niebezpieczeństwo zwrotu tych środków


Jaki jest stan zadłużenia szpitala?

– Zobowiązania krótko i długoterminowe na dzień 31 grudnia 2017 roku wynoszą 66 582 849,03 zł (przy niezamkniętych księgach rachunkowych)

Jakie kwoty w ciągu ostatnich pięciu lat otrzymał Szpital od Miasta Częstochowy, wskutek decyzji radnych?
– Od 2011-2017 roku: 19 090 785, 42 zł w formie dotacji

Czy Rada Społeczna Szpitala wydała jakieś stanowisko w sprawie planu zamknięcia SOR?
– Rada Społeczna negatywnie zaopiniowała wniosek o czasowym zaprzestaniu działalności SOR.

Co Szpital zaproponuje mieszkańcom Częstochowy i Regionu w zamian SOR, w jaki sposób zabezpieczy ich bezpieczeństwo i prawo do pomocy medycznej?

– Pacjentów wymagających diagnostyki, obserwacji i leczenia w SOR przejmie drugi w mieście SOR w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, ul. Bialska 104/118. Organizacja pracy Miejskiego Szpitala Zespolonego po zawieszeniu SOR będzie zakładała istnieje Izby przyjęć, która jednak nie spełnia wszystkich wymagań pacjentów kierowanych do SOR.

Ilu pacjentów dziennie, tygodniowo, miesięcznie przyjmuje SOR?

– Dziennie 72 osoby, tygodniowo 504, miesięcznie 2 221 (dane za styczeń 2018 rok).

URSZULA GIŻYŃSKA


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl