Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 26 marca 2019
Teodora i Emanuela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 13 (1412) 2019-03-28
  W NUMERZE:
» KAMPANIA INFORMACYJNA PROGRAMU ,,NOWA PIĄTKA PIS


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
Ku pamięci kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” warto zwrócić szczególną uwagę na jedno z niewielu miejsc w Częstochowie poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Takim samoistnym miejscem pamięci jest stosunkowo nowy pomnik poświęcony kpt. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”, znajdujący się u zbiegu ulic Św. Rocha i Wręczyckiej, a który powstał dzięki społecznej zbiórce publicznej, zorganizowanej przez patriotyczne środowiska prawicowe.

Lokalizacja monumentu nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do miejsca aresztowania „Warszyca”, które nastąpiło 27 czerwca 1946 roku w nieistniejącym już domu przy ul. Wręczyckiej 11. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się w sobotę 18 maja 2013 roku, a poprzedziła je Msza Święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Sikorskiego, skąd zgromadzeni przemaszerowali pod pomnik. Na czele niezwykle licznego pochodu, w mundurach przedwojennego 27 Pułku Piechoty, maszerowali członkowie Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa, niosący sztandar Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego (chorążym miał zaszczyt być autor niniejszego artykułu).
Nie będzie przesadą stwierdzić, że uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego „Warszycowi” były jednymi z najdonioślejszych wydarzeń patriotycznych ostatnich lat w Częstochowie. Pomnik składał się z szerokiego cokołu oraz czarnej granitowej tablicy umieszczonej na potężnym głazie. Autor celowo użył sformułowania „składał się”, ponieważ w sobotę 21 października 2017 roku, dokonano odsłonięcia drugiej tablicy i popiersia kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, które nadało całości zupełnie nowego charakteru. Popiersie
wyniesione nieco ponad bryłę dotychczasowego pomnika spowodowało, że obecny monument przykuwa zdecydowanie większą uwagę przechodniów i kierowców. Co oczywiste, pomnik „Warszyca” stał się miejscem w którym odbywają się różnego rodzaju uroczystości i wydarzenia rocznicowe. Na koniec warto także wspomnieć, że zanim powstał pomnik, „Warszycowi” i żołnierzom KWP poświęcono tablicę pamiątkową umieszczoną na ścianie kamienicy przy Al. Najświętszej Maryi Panny 33, którą odsłonięto 8 stycznia 2004 roku. Od tamtej pory stała się ona obowiązkowym „przystankiem” na trasie wszystkich pochodów patriotycznych, także tych niezwiązanych z wydarzeniami poświęconymi Żołnierzom Niezłomnym.


ADAM KURUS


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl