Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 16 lutego 2019
Danuty i Juliany
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 7 (1406) 2019-02-14
  W NUMERZE:
»  Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków na małe przetwórstwo
» Roksana Węgiel wystąpiła w Przyrowie!
»  Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych w Częstochowie
» Rekordowa liczba zgonów, a szczyt zachorowań dopiero przed nami!
» Nowe rozwiązanie: e-dowód
» BIEGAMY I WSPIERAMY I DAJEMY Z SIEBIE CORAZ WIĘCEJ


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
90 lat Orkiestry Dętej OSP w Konopiskach
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
20 stycznia 2018 roku w hali sportowej w Konopiskach, podczas Koncertu Noworocznego, uroczyście obchodzono jubileusz 90-lecia Orkiestry Dętej OSP w Konopiskach.

Przy tak wyjątkowej okazji na Orkiestrę spadł grad życzeń i gratulacji od zaroszonych gości. Nie zabrakło i prezentów, w tym wysokiej klasy instrumentu, który sprezentowali wójt Gminy Konopiska Jerzy Żurek i przewodniczący Rady Gminy Edwarda Bałdyga. Obecny na uroczystości senator RP Ryszard Majer, powinszowania i serdeczności przekazał w imieniu własnym oraz posła Szymona Giżyńskiego, który w tym czasie musiał pełnić honory gospodarza wobec wizytującego w Częstochowie wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika. Senator Majer składając gratulacje, podziękował obecnym władzom Orkiestry i władzom Gminy za cenne kultywowanie tradycji Ojców-założycieli, którzy w pierwszych latach odzyskania niepodległości przez Polskę w swojej rodzimej gminie podjęli trud upowszechniania kultury i założyli Orkiestrę. Natomiast życzenia przesłały: poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska i poseł na Sejm RP Halina Rozpondek.
Podczas koncertu swoje wszechstronne możliwości muzyczno-instrumentalne pokazała Orkiestra, wzbudzając aplauz licznie zgromadzonej publiczności. Nie mniejsze uznanie zyskali najmłodsi muzycy, którzy od niedawna szlifują swój talent – także pod okiem kapelmistrza Orkiestry Romana Pełki, który stanowisko objął w 2017 r. Bardzo też podobały się występy, funkcjonujących przy Orkiestrze – mażoretek „Szyk”. Zwieńczeniem spotkania był koncert znanej wokalistki i tancerki Nataszy Urbańskiej.


Krótki rys historyczny (www.osp.konopiska.pl)

Pierwsza orkiestra dęta w Konopiskach powstała w listopadzie 1927 roku z inicjatywy miejscowego organisty Wentlanta, w dziesiątą rocznicę powstania OSP w Konopiskach i z okazji poświęcenia sztandaru. Niesprzyjające warunki, najpierw II wojna światowa, później ogólne problemy orkiestry - były przyczyną przerw w graniu orkiestry. W 1981 na Walnym Zebraniu OSP w Konopiskach podjęto uchwałę o reaktywowaniu orkiestry, która od tamtego okresu gra już bez zakłóceń. Inicjatorem reaktywowania orkiestry był Druh Bolesław Żukow wraz z Janem Ankowskim i Antonim Sączkiem. Pierwszy koncert odnowiona orkiestra dała podczas Dnia Strażaka w 1982 roku. Liczyła wówczas 20 osób, byli to: Jan Chwist, Jan Ciuk, Witold Ciuk, Władysław Foks, Kazimierz Jarosik, Dariusz Kowalik, Grzegorz Kowalik, Krzysztof Kruk, Jacek Lelit, Jerzy Modławski, Edward Mrowiec, Janusz Mrowiec, Andrzej Słabosz, Robert Spyra, Franciszek Szymonik, Adam Trzyna, Jerzy Turos, Stanisław Walczak. Kapelmistrzem reaktywowanej orkiestry został Kazimierz Jarosik, następnie jego syn Witold Jarosik, a później Zenon Morawiec. Od marca 1993 roku do 31 grudnia 2004 roku kapelmistrzem był Wiesław Pitulski. Od 1 stycznia 2005 roku funkcję tę pełnił Tomasz Hadrian, a od 2007 roku prezesem orkiestry jest Jacek Walentek. W 2017 roku funkcję kapelmistrza objął Roman Pełka.
Obecnie zespół liczy 50 muzyków, którzy są wychowankami orkiestry. Jako jedna z najlepszych w kraju, uświetnia swoimi występami wszelkiego rodzaju imprezy, koncerty, festyny i festiwale.
Orkiestra OSP w Konopiskach to muzycy z bardzo dużym doświadczeniem, grający muzykę od Strauss-a do Davis-a. Wykonuje muzykę klasyczną, filmową oraz rozrywkową. Orkiestrze towarzyszą wokaliści i soliści. Może koncertować samodzielnie lub akompaniować solistom, instrumentalistom i wokalistom. Orkiestra ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami jak: Katarzyna Skrzynecka, Grażyna Brodzińska, Marcin Jajkiewicz.
Razem z orkiestrą występuje grupa mażoretek „Szyk” działająca przy GCKiR w Konopiskach. Potrafi ona uczestniczyć nie tylko w przemarszach paradnych, lecz również tańczyć w układach choreograficznych do muzyki orkiestry. Obecnie instruktorami grupy są Magdalena Chętkowska i Magdalena Biskupska.
W GCKiR działają trzy grupy mażoretek; maluchy, średniaki i grupa reprezentacyjna, czyli mażoretki „Szyk” , które mają na swoim koncie wiele sukcesów, min. zdobycie I miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Euro Musiktage Bosel w Niemczech.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl