Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ
» SYDERYTY DLA ZASŁUŻONYCH
» Dlaczego pożyczamy coraz więcej?
» Kolejny alarm powodziowy na ul. Traktorzystów w Częstochowie
» Wyklęci za patriotyzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
155. rocznica Powstania Styczniowego 1863 roku
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Marszałek Józef Piłsudski ze szczególną atencją wypowiadał się o powstańcach styczniowych, walczących o Niepodległość Polski w latach 1863-65. Oddawał im zawsze wielką cześć i hołd. Uzasadniał to w swoich wydawanych drukiem wypowiedziach. Po odzyskaniu bytu niepodległego w 1918 roku weterani powstania byli otoczeni opieką państwa polskiego i honorowani w czasie każdych świąt kościelnych i państwowych. Wszyscy z nich, którzy przeżyli do czasów Polski Niepodległej otrzymali najniższy stopień oficerski – podporucznika.


Powstanie styczniowe 1863 roku poprzedził dwuletni okres rewolucji moralnej jaka dokonała się w społeczeństwie polskim. Wówczas masowo Polacy wykorzystywali nabożeństwa w kościołach do wyrażania swych uczuć patriotycznych i niepodległościowych. I to nie była sytuacja wymuszona: jak trwoga to do Boga. Gromadnie życzono sobie, aby duchowieństwo odprawiało nabożeństwa żałobne za dusze zmarłych wybitnych Polaków. Od tego momentu zaczął się okres zmian duchowych. Z Warszawy ta rewolucja moralna rozprzestrzeniła się na prowincję do miast i miasteczek. Duchowni zapłacili cenę za wspieranie współbraci. Rosjanie potrafili zamykać kościoły, pieczętować drzwi do nich, a biskupów i księży wywozić w głąb Rosji. Zelżenie cenzury rosyjskiej spowodowało, że nasza młodzież znajdując się w sytuacji bezrobocia i biedy zaczęła szukać środków zaradczych. Z czasem doszła do wniosku, że lepiej byłoby samemu się rządzić, niż słuchać satrapy z Petersburga.
Powstanie rozpoczął wybuch 22 stycznia 1863 roku, obejmujący głównie ziemie Królestwa Polskiego oraz ziemie zamieszkałe przez Litwinów. Sytuacja międzynarodowa po klęsce zadanej Rosji w wojnie krymskiej głównie przez Anglię i Francję zdawała się sprzyjać sprawie Niepodległości Polski. Miłość niczym nie odwzajemniona do państw zachodnich oraz nadzieja na ich pomoc okazała się pomyłką. Mimo upływu półtora wieku takie postawy i powiedziałbym wiara w Zachód istnieją nadal. Człowiek się nic nie zmienił. Natomiast postęp techniczny nie co w to wplątywać, bo jest to całkiem inne zagadnienie.
Powstańcy styczniowi zaczęli walkę uzbrojeni w sześćset dubeltówek, czyli broni myśliwskiej o małej donośności oraz masowo w kosy i piki. Sytuacja z czasem się poprawiła, ale przewagi nad armią rosyjską nigdy nie osiągnięto. To było wielkie poświęcenie i bohaterstwo. Około trzydzieści tysięcy powstańców zginęło, ponad trzynaście tysięcy zesłano w głąb Rosji, do rot aresztanckich oraz na Sybir, a kilka tysięcy udało się na tułaczkę za granicę kraju. Z Częstochowy także ochotnicy pospieszyli licznie do powstania. Była to przede wszystkim starsza młodzież szkolna oraz rzemieślnicza. W samym mieście walk nie toczono; natomiast odbywały się na terenie dawnego powiatu wieluńskiego do którego należała Częstochowa. Były to miejscowości takie jak Janów, Kruszyna czy Wąsosz. Henryk Rola w swoim dziele przedstawił dobrze przebieg powstania styczniowego na naszym terenie.
Dowódca częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty gen. Janusz Gąsiorowski wraz z podległymi oddziałami uroczyście obchodził 75. rocznicę bitwy pod Wąsoszem. Generał napisał broszurę Bitwa pod Wąsoszem 23 kwietnia 1863 r. uzupełnioną zdjęciami pomnika powstańców i wydanej w Częstochowie w tymże roku. Zostało tam zbudowane Mauzoleum, zniszczone przez Niemców po kampanii wrześniowej 1939 roku i nie odbudowane w poprzedniej postaci. Z okazji 150-lecia powstania styczniowego 1863 roku znany kolekcjoner i prezes Częstochowskiego Klubu Kolekcjonerów Eugeniusz Chrzan wydał z własnej inicjatywy Medal „Na Pamiątkę 34 powstańców, którzy zginęli w bitwie pod Wąsoszem stoczonej w dn. 23.04.1863 w czasie powstania styczniowego 1863-1864”.
Powstanie Styczniowe 1863 roku było kolejnym z serii naszych narodowych zrywów, począwszy od Konfederacji Barskiej 1768-1772, poprzez Powstanie Kościuszkowskie 1794; Powstanie Listopadowe 1830-1831 oraz Powstanie Krakowskiego 1846. Polacy nie są narodem przodującym w robieniu powstań. Lepsi od nas w tym względzie byli Węgrzy oraz Izraelici, którzy mają na koncie więcej powstań w celu odzyskania Niepodległości, niż my w swojej historii.
Po II wojnie światowej w warunkach nowej okupacji sowieckiej namnożyło się wielu odbrązawiaczy naszej przeszłości. Niektórzy z nich z łatwością wchodzili na śliską drogę, prowadzącą do zniekształcania własnej historii kraju. Puszczanie takich myśli w obieg powszechny przynosiło szkody oraz krzywdziło wielu, którzy poczuwali się Polakami. Z okazji 15. rocznicy Powstania Styczniowego 1863 roku należy oddać cześć Naszym Bojownikom a nie wytykać, że nie mieli dobrego uzbrojenia, wyposażenia i wyszkolenia. Że porwali się z motyką na słońce itd. Tymczasem po latach okazuje się, że było niezbędne i konieczne. Musieliśmy zrobić przepaść i wykopać rów między Polakami i Rosjanami. Bez tego czynu zbrojnego z licznymi ofiarami życia mały strumyczek polski rozpuściłby się w morzu rosyjskim. Jako naród byśmy zniknęli ulegając totalnej rusyfikacji przez panującą, liczniejszą nację.


Lech Mastalski
Foto: Archiwum Autora
1. Przedwojenna patriotyczna pocztówka okolicznościowa upamiętniająca wszystkie powstania narodowe

2. Okolicznościowy medal wydany przez Częstochowski Klub Kolekcjonerów na 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, wybity w srebrze, w niewielkiej liczbie. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się wówczas w Wąsoszu. Miała też miejsce Msza Święta koncelebrowana przez abp. Stanisława Nowaka

3. Widok Mauzoleum 1863 roku w Wąsoszu sprzed II wojny światowej, z 1938 r. Po utracie niepodległości w czasie okupacji Mauzoleum zostało zniszczoneLECH MASTALSKI


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl