Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 17 stycznia 2018
Antoniego i Rościsława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 2 (1349) 2018-01-11
  W NUMERZE:
» Jubileuszowy, 10. Konkurs na Choinkę Wieczernikową - rozstrzygnięty
» Remont dla dzieci
» Rodzinny weekend w Żarkach 20-21.01.2018.
» Aż 98 proc. Polaków ma problemy z zębami. Przyczyną niska świadomość i brak edukacji
» Termin oddania sztucznego oświetlenia przesunięty!
» Samochód dla OSP Żuraw
» W Poczesnej kolędują
» Zmiany dyrektorskie
» Z SESYJNEGO FOTELA RADNEGO. Ważne dla mieszkańców wnioski budżetowe – odrzucone przez koalicję SLD i PO
» Wybieramy Złotą Piątkę OKF
» Promotorzy częstochowskiej gospodarki 2017
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» Strażnicy miejscy pomogli samotnej 69-letniej mieszkance
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» MOPS wydał kalendarz promujący pieczę zastępczą
» Nowy zakład ma powstać w Częstochowie
» KONCERT CHARYTATYWNY. Na rzecz hospicjum
» POCZESNA. Jasełka w Brzezinach
» POCZESNA. Konkurs kolęd
» PORAJ. Brawo dla Uczniów z Choronia
» Anioły dla uzdolnionych Aniołków
» Gratulacje dla Gminy Konopiska
» Nowe twisty dla Częstochowy
» WYDAWNICTWA. „Częstochowa z lotu ptaka”
»  POCZESNA. Wystawa ,,Siedem Zasad Konsumenta Seniora”
» Pacjencie ze stwardnieniem rozsianym, nie daj się zimie!
» Częstochowa roku 2017
» PZU Zdrowie inwestuje w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
kultura
„Poezja wymaga zatrzymania się”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
– o nowej książce na temat twórczości lirycznej Karola Wojtyły dr Małgorzaty Rabędy


Małgorzata Rabęda urodziła się, mieszka i pracuje w Częstochowie. Ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Europejskim „Viadrina” we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech na kierunku kulturoznawstwo, w zeszłym roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo w Akademii Jana Długosza w Częstochowie, obecnie pracuje w Akademii Polonijnej w Częstochowie. Do kręgu jej zainteresowań należy wiedza o kulturze i literaturze a także przekład i dydaktyka języków obcych.

Częstochowski Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” systematycznie organizuje środowe spotkania promujące różnorodne nowości wydawnicze i ich autorów. Adwentowy okres przedświątecznego zabiegania nie odciągnął miłośników literatury naszego miasta od udziału w spotkaniu autorskim, na którym zaprezentowana została książka dr Małgorzaty Rabędy pt. Liryka Karola Wojtyły lat 1938–1978 i jej literacko-filozoficzne inspiracje, która ukazała się w tym roku nakładem Wydawnictwa Archidiecezjalnego „Regina Poloniae” w Częstochowie. W tegoroczny mikołajkowy wieczór wybrzmiały dwa przenikające się dzieła polskiej kultury – twórczość liryczna Karola Wojtyły – studenta polonistyki, księdza i kardynała, późniejszego Papieża oraz utwory muzyczne jednego z najważniejszych dla polskiej historii kompozytorów – Fryderyka Chopina. Prezentację książki oraz jej fragmentów dopełniła muzyka fortepianowa Fryderyka Chopina w wykonaniu uczennic z Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego przygotowanych przez Panią Profesor Teresę Ptak: Pani Amelii Pinderak, Małgorzaty Borówki oraz Pani Magdaleny Chocaś a także recytacja utworów lirycznych Karola Wojtyły. Emilia Czyż – uczennica piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 38 im. Ludwika Zamenhofa w Częstochowie zaprezentowała juwenilia: wiersz Emilii Matce Mojej jak również Sonety I, VIII, XIII oraz XVII. Natomiast Pan Artur Gielezy – młody poeta częstochowski, fragmenty dojrzałej twórczości księdza i kardynała – poematów: Myśląc Ojczyzna..., Profile Cyrenejczyka oraz ostatni sprzed okresu Pontyfikatu Stanisław. Całość spotkania poprowadziła Pani Dorota Jaworska.

Ojca Świętego Jana Pawła II nie ma już z nami 12 lat a spuścizna tego Wielkiego Człowieka wciąż intryguje, skłania do poszukiwań, pobudza do refleksji. Mimo licznych publikacji dotyczących Jego dzieła jako duchownego, filozofa i literata – dramaturga i poety, twórczość poetycka wydaje się być najmniej znana. Autorka nowej książki postawiła sobie pytanie o przyczynę tego stanu rzeczy i doszła do następującej konkluzji: Ogólnie twórczość poetycka jest brana na poważnie jedynie przez wąską grupę czytelników. Wielu z przymrużeniem oka traktuje zarówno piszących wiersze, jak i tych, którzy je czytają lub o nich piszą. Dzisiejszy człowiek żyje w ciągłym biegu, w którym tylko nieliczni pozwalają sobie na zatrzymanie się, na refleksję, zadumę, namysł. Skłania do tego literatura piękna – uwory epickie, liryczne, dramatyczne, ale liryka nie jest łatwa do odczytania – mówi skrótami, obrazami, zawiera odniesienia do rzeczy nieraz bardzo mało lub w ogóle nie znanych. Należy się więc zatrzymać, zastanowić, samemu sięgnąć do źródeł, aby móc właściwie odczytać przesłanie wiersza. W obliczu takiej sytuacji traktowania poezji w ogóle, biorąc pod uwagę historyczny kontekst słabej przez długi czas recepcji utworów lirycznych Karola Wojtyły a także liczne trudności w ich odczytaniu ze względu na konieczność uprzedniej wiedzy z różnych dziedzin, została napisana ta książka, pokazująca filozoficzne, literackie a także historyczne i kulturowe konteksty liryki Karola Wojtyły z różnych okresów jego działalności aż do początków Papiestwa. Warto po nią sięgnąć wykorzystując zimowe, świąteczne wieczory na refleksję, do której bez wątpienia skłaniają znalizowane w książce utwory.


R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl