Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 17 grudnia 2018
Olimpii i Łazarza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"
» Ponad połowa Polaków zimą nie chroni oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB
» WIGILIA U PLASTYKÓW
» Włókniarz z niezmienioną nazwą
» Ważne informacje dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
» LIST Matki z prośbą o pomoc
» CZĘSTOCHOWSKIE WYDAWNICTWA. „Niebezpieczne Sąsiedztwo” Artur Kawka
» Dla dzieci, czyli MOPSowe Mikołajki
» WYDAWNICTWO NOWA ERA DLA DZIECI - wymarzony prezent pod choinkę


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
„Poezja wymaga zatrzymania się”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
– o nowej książce na temat twórczości lirycznej Karola Wojtyły dr Małgorzaty Rabędy


Małgorzata Rabęda urodziła się, mieszka i pracuje w Częstochowie. Ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Europejskim „Viadrina” we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech na kierunku kulturoznawstwo, w zeszłym roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo w Akademii Jana Długosza w Częstochowie, obecnie pracuje w Akademii Polonijnej w Częstochowie. Do kręgu jej zainteresowań należy wiedza o kulturze i literaturze a także przekład i dydaktyka języków obcych.

Częstochowski Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” systematycznie organizuje środowe spotkania promujące różnorodne nowości wydawnicze i ich autorów. Adwentowy okres przedświątecznego zabiegania nie odciągnął miłośników literatury naszego miasta od udziału w spotkaniu autorskim, na którym zaprezentowana została książka dr Małgorzaty Rabędy pt. Liryka Karola Wojtyły lat 1938–1978 i jej literacko-filozoficzne inspiracje, która ukazała się w tym roku nakładem Wydawnictwa Archidiecezjalnego „Regina Poloniae” w Częstochowie. W tegoroczny mikołajkowy wieczór wybrzmiały dwa przenikające się dzieła polskiej kultury – twórczość liryczna Karola Wojtyły – studenta polonistyki, księdza i kardynała, późniejszego Papieża oraz utwory muzyczne jednego z najważniejszych dla polskiej historii kompozytorów – Fryderyka Chopina. Prezentację książki oraz jej fragmentów dopełniła muzyka fortepianowa Fryderyka Chopina w wykonaniu uczennic z Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego przygotowanych przez Panią Profesor Teresę Ptak: Pani Amelii Pinderak, Małgorzaty Borówki oraz Pani Magdaleny Chocaś a także recytacja utworów lirycznych Karola Wojtyły. Emilia Czyż – uczennica piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 38 im. Ludwika Zamenhofa w Częstochowie zaprezentowała juwenilia: wiersz Emilii Matce Mojej jak również Sonety I, VIII, XIII oraz XVII. Natomiast Pan Artur Gielezy – młody poeta częstochowski, fragmenty dojrzałej twórczości księdza i kardynała – poematów: Myśląc Ojczyzna..., Profile Cyrenejczyka oraz ostatni sprzed okresu Pontyfikatu Stanisław. Całość spotkania poprowadziła Pani Dorota Jaworska.

Ojca Świętego Jana Pawła II nie ma już z nami 12 lat a spuścizna tego Wielkiego Człowieka wciąż intryguje, skłania do poszukiwań, pobudza do refleksji. Mimo licznych publikacji dotyczących Jego dzieła jako duchownego, filozofa i literata – dramaturga i poety, twórczość poetycka wydaje się być najmniej znana. Autorka nowej książki postawiła sobie pytanie o przyczynę tego stanu rzeczy i doszła do następującej konkluzji: Ogólnie twórczość poetycka jest brana na poważnie jedynie przez wąską grupę czytelników. Wielu z przymrużeniem oka traktuje zarówno piszących wiersze, jak i tych, którzy je czytają lub o nich piszą. Dzisiejszy człowiek żyje w ciągłym biegu, w którym tylko nieliczni pozwalają sobie na zatrzymanie się, na refleksję, zadumę, namysł. Skłania do tego literatura piękna – uwory epickie, liryczne, dramatyczne, ale liryka nie jest łatwa do odczytania – mówi skrótami, obrazami, zawiera odniesienia do rzeczy nieraz bardzo mało lub w ogóle nie znanych. Należy się więc zatrzymać, zastanowić, samemu sięgnąć do źródeł, aby móc właściwie odczytać przesłanie wiersza. W obliczu takiej sytuacji traktowania poezji w ogóle, biorąc pod uwagę historyczny kontekst słabej przez długi czas recepcji utworów lirycznych Karola Wojtyły a także liczne trudności w ich odczytaniu ze względu na konieczność uprzedniej wiedzy z różnych dziedzin, została napisana ta książka, pokazująca filozoficzne, literackie a także historyczne i kulturowe konteksty liryki Karola Wojtyły z różnych okresów jego działalności aż do początków Papiestwa. Warto po nią sięgnąć wykorzystując zimowe, świąteczne wieczory na refleksję, do której bez wątpienia skłaniają znalizowane w książce utwory.


R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl