Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 19 czerwca 2019
Gerwazego i Protazego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
zdrowie
Za dwoje czy dla dwojga, czyli jak się odżywiać będąc w ciąży
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W okresie ciąży organizm kobiety wystawiony jest na wielką próbę. Dlatego w tym czasie należy zwracać szczególną uwagę na to, co jemy, by zapewnić sobie regularny dopływ witamin, minerałów i błonnika. Z tego powodu warto włączyć do diety łatwo dostępną i zdrową kaszę, która jest bogatym i bezpiecznym źródłem tych składników. Jak odpowiednio się odżywiać będąc w ciąży, by mama zachowała zdrowie, a maleństwo mogło się prawidłowo rozwijać, opowie Katarzyna Foszner – specjalista ds. żywienia, ekspert kampanii „Lubię kaszę”.

Ciąża to czas, w którym kobiety powinny z wyjątkową troską zadbać o wartość odżywczą posiłków. Nie oznacza to jednak, że należy jeść za dwoje – dieta nie powinna być dwa razy bardziej kaloryczna, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się tylko nieznacznie.
- W tym niezwykłym okresie w życiu kobiety ważna jest jakość jedzenia. Spożywanie bogatych w mikro- i makroelementy produktów zapewni przyszłej mamie zdrowie i siłę, a rozwijającemu się dziecku – odpowiednie warunki dla jego rozwoju. Właśnie dlatego w jadłospis ciężarnej doskonale wpisuje się kasza – źródło węglowodanów złożonych, błonnika, witamin i minerałów – przekonuje Katarzyna Foszner, ekspert kampanii „Lubię kaszę”.

Kasza daje energię
W czasie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na energię. W pierwszym trymestrze zmiany są znikome. W drugim potrzeby rosną o 360 kcal (przeciętnie o 18%?, a w trzecim – o 475 kalorii (średnio o 23%?. Zwiększyć także należy ilość składników odżywczych. Kobieta w ciąży potrzebuje:
* około 50% więcej kwasu foliowego, jodu, witaminy B6,
* około 30% więcej cynku, witaminy PP, żelaza, witaminy B1 i B2,
* 25% więcej witaminy E i magnezu,
* 13% więcej witaminy C,
* 10% więcej witaminy A,
* 8% więcej witaminy B12.

W przypadku kwasu foliowego, jodu, kwasów omega-3, witaminy D i żelaza, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca suplementację. Pozostałe składniki warto pozyskiwać stosując właściwą dietę.
- Z pomocą przychodzą kasze. Wprowadzenie do jadłospisu 100g kaszy jaglanej uzupełni dietę w żelazo oraz w witaminy B1, B2 i B6 w takiej ilości, która pokryje różnicę wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania w czasie ciąży. Taka sama porcja kaszy gryczanej wyrówna z kolei niedobory magnezu
i cynku – mówi specjalista ds. żywienia.

Kasza chroni przed tyciem
Wiele ciężarnych boi się, że zbytnio przybierze na wadze, którą trudno będzie zrzucić po urodzeniu dziecka. Jeśli kobieta miała przed ciążą prawidłową masę ciała, to w trakcie całej ciąży jej waga powinna wzrosnąć od 11,5 do 16 kg.
- Trzeba pamiętać, że zarówno nadmierne tycie w ciąży, jak i zbyt niskie przybieranie na wadze mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych dla rozwijającego się dziecka, przebiegu porodu oraz okresu połogu. Utrzymaniu prawidłowej masy ciała mogą sprzyjać posiłki z dodatkiem kaszy, ponieważ sprawiają, że dłużej czujemy się najedzeni, a dzięki temu – nie podjadamy między posiłkami. Kasze, obfitujące w węglowodany złożone, stanowią nie tylko stabilne źródło energii, ale także błonnika (zwłaszcza jęczmienna, gryczana, owsiana i jaglana). Reguluje on pracę jelit, łagodząc zaparcia, które stanowią powszechny problem kobiet w ciąży i często przyczyniają się do powstawania hemoroidów
– podkreśla Katarzyna Foszner.
Regularne jedzenie kaszy może nie tylko przeciwdziałać nadmiernemu tyciu, ale także chronić przed pojawieniem się cukrzycy ciężarnych. Jeśli cukrzyca już wystąpiła, spożywanie kaszy ułatwi utrzymanie glukozy we krwi na prawidłowym poziomie.

Kasza jest bezpieczna
Będąc w ciąży należy przykładać szczególną wagę również do bezpieczeństwa posiłków. Chodzi głównie o zawartość w produktach spożywczych metali ciężkich (ołów, rtęć, kadm, arsen), pestycydów, bakterii chorobotwórczych czy pasożytów. Ich obecność w żywności może powodować uszkodzenia płodu
i zatrucia pokarmowe, na które ciężarna jest dużo bardziej narażona.
- Z tego powodu trzeba wyjątkowo dbać o higienę przygotowywania i spożywania posiłków, a także prawidłowe przechowywanie żywności. Zalecane jest też unikanie ryzykownych produktów, takich jak surowe ryby i mięso, niepasteryzowane mleko oraz jego przetwory. Dobrze jest też kupować żywność pochodzącą jedynie z pewnych źródeł. Polskie kasze to produkt bezpieczny. Nie stwarzają zagrożenia zatruciem związkami chemicznymi, bakteriami czy pasożytami – dodaje ekspert kampanii „Lubię kaszę”.

Organizatorem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień” jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Działania sfinansowane są ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej kampanii oraz na profilu na Facebooku, na których można poznać rodzaje i walory zdrowotne kaszy, dowiedzieć się, jak przekonać do niej dzieci oraz zamieszczać własne przepisy na dania z kaszą: www.lubiekasze.pl; www.facebook.com/lubiekasze


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl