Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 16 stycznia 2019
Marcelego i Włodzimierza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
PREMIERA W TEATRZE. „Stopklatka”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Spektakl rekomendowany jest jako przedstawienie zrealizowane przez młodych twórców dla młodych odbiorców. Trudno jednak obraz o wymiarze i wartościach uniwersalnych zaszufladkować dla wąskiej grupy. To sztuka, która swym przesłaniem i poziomem wrażliwości dotrze do każdego.
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, tuż przed Dniem Niepodległości, zaprosił na premierę „Stopklatki”, w której brawurowo wystąpili – Adam Machalica (bratanek dyrektora Piotra Machalicy, od niedawna członek stałego zespołu w teatrze; warto dodać, że na zawodowej scenie debiutował w 2014 roku w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, jako Horacy w „Hamlecie” W. Szekspira, w reżyserii Andre Hubnera-Ochodlo) oraz Marta Honzatko. Przedstawienie opowiada o młodym chłopaku, który wskutek nieszczęśliwego wypadku (skoku do wody na główkę) został sparaliżowany. Od tego momentu jego świat zatrzymał się jak w stopklatce i już nic nie jest tak, jak było.
Reżyser Agnieszka Baranowska zastosowała ciekawą formę przekazu. Adam Machalica raz opowiada historię chłopaka z poziomu zewnętrznego, niezaangażowanego narratora, a za chwilę wchodzi w jego osobność i od środka ukazuje gehennę, jaką zgotował mu los. Machalica po mistrzowsku prowadzi postać. Balansując na różnych nutach odbiorcy wzrusza i bawi. Hipnotyzuje. Obserwujemy pogłębianie wyizolowania bohatera i jednoczesne jego próby budowania nowych relacji z najbliższymi: matką, dziewczyną, lekarką… Wręcz namacalnie odczuwamy kłębowisko uczuć nękających chłopaka, jego dramat, gdzie bunt miesza się z wycofaniem, a nadzieja z żalem i rozgoryczeniem. Również towarzysząca Machalicy Marta Honzatko świetnie buduje różnorodne charakterologicznie postaci. Jest niczym barwny ptak zmieniający upierzenie w kolejnych wcieleniach. Nie da się ukryć, że każde jej entrée wzbudza uzasadnione zaciekawienie i uznanie.
Sztuka powstała na postawie dramatu Maliny Prześlugi. Scenografię – oszczędną w środkach wyrazu, a wymowną w transmisji – przygotowała Kamila Grzybowska-Sosnowska. Cytując reżyserkę Agnieszkę Baranowską, że spektakl nie będzie moralizatorski ani dydaktyczny, lecz zrealizowany w duchu realizmu magicznego, trzeba stwierdzić, że udało się to jej przeprowadzić.
URSZULA GIŻYŃSKA
foto: Marcin Szpądrowski
Marta Honzatko i Adam Machalica


URSZULA GIŻYŃSKA, fot: Marcin Szpądrowski


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl