Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 22 marca 2018
Bogusława i Katarzyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 12 (1359) 2018-03-22
  W NUMERZE:
» RAKÓW CZĘSTOCHOWA. Prawie dwa miliony złotych na modernizację stadionu
» Nowy podział okręgów wyborczych w Częstochowie
» OTWARTE DRZWI WODOCIĄGÓW CZĘSTOCHOWSKICH
» Oko monitoringu
» Rower miejski - tuż, tuż
» Najserdeczniejsze życzenia dla Jubilatów


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Zespół „Śląsk” i Przyjaciele –
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
wspólne koncerty Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego „SLUK” i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, w ramach Jubileuszu 65-lecia Zespołu „Śląsk”

Od 18 do 24 listopada, Zespół „Śląsk” będzie gościł w swojej siedzibie Słowacki Artystyczny Zespół Ludowy „SLUK” z Bratysławy. W ramach obchodów Jubileuszu 65-lecia Zespołu „Śląsk”, odbędą się cztery koncerty pod hasłem: Zespół „Śląsk” i Przyjaciele. Goście ze Słowacji spotkają się z publicznością w Koszęcinie oraz na wspólnych koncertach ze „Śląskiem” w Chorzowie, Częstochowie i Zabrzu.
Współpraca Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Zespołem „SLUK” to efekt wieloletniej przyjaźni i budowania relacji partnerskich, których wynikiem są wspólne przedsięwzięcia artystyczne. Wszystko zaczęło się już w latach 60. ubiegłego wieku, wraz z przyjazdem do Zespołu „Śląsk” wybitnego, słowackiego choreografa Juraja Kubanki. Związany ze „Slukiem” Juraj Kubanka przez wiele lat współpracował ze „Śląskiem”. Owocem jego pracy są choreografie, które do dziś wzbogacają repertuar Zespołu i stanowią silne podstawy trwającego od wielu lat partnerstwa „Śląska” i „SLUKa”. Kubanka jest autorem choreografii m.in. „Orawy”, „Harnasia i zbójników” do muzyki Wojciecha Kilara, tańców węgierskich, czeskich, słowackich z programu „W Europie ze Śląskiem” czy tańców do kompozycji Gorana Bregovića.
Słowacki „SLUK” powstał w 1949 roku i z powodzeniem łączy tradycję
z nowoczesnością. Inspirując się autentycznym folklorem słowiańskim, tworzy widowiska na najwyższym poziomie artystycznym. W marcu 2017 roku, w ramach projektu „Helokanie Południa”, delegacja artystów i pedagogów Zespołu „Śląsk” prowadziła w siedzibie Zespołu „SLUK” warsztaty polskich tańców narodowych. Efekt ich pracy ze słowackimi kolegami można było zobaczyć jesienią tego roku w Sali Teatru Miejskiego w Bratysławie. Po raz pierwszy, na jednej scenie, wystąpiły we wspólnym koncercie dwa folklorystyczne żywioły - zawodowe zespoły z Polski i Słowacji. Artyści „SLUKa” przed własną, bratysławską publicznością zatańczyli dwa narodowe tańce polskie: poloneza oraz oberka, których nauczyli się pod kierunkiem instruktorów Zespołu „Śląsk”. Koncert był owocem wieloletniej współpracy obu instytucji i jednocześnie podsumowaniem projektu „Helokanie Południa”, realizowanego przez Zespół „Śląsk” w latach 2016/2017.
We wrześniu polscy i słowaccy artyści zachwycili publiczność w Bratysławie, teraz zdobywają polskie sceny. Sukces wspólnego koncertu kierownictwo obu zespołów postanowiło przenieść do Polski. Doskonałą okazją do kontynuacji współpracy jest rozpoczęty właśnie jubileuszowy sezon Zespołu „Śląsk”. Z okazji 65. rocznicy powstania, „Śląsk” zainaugurował cykl wydarzeń artystycznych pn. Zespół „Śląsk” i Przyjaciele i to
w jego ramach odbędą się listopadowe koncerty z zespołem „SLUK”. Podczas pobytu Słowaków w Polsce artyści wystąpią:
- 19 listopada o godz. 19:30 w Koszęcinie – Zespół „SLUK”
- 20 listopada o godz. 19:00 w Chorzowskim Centrum Kultury – „Śląsk” i „SLUK”
- 21 listopada o godz. 19:00 w Filharmonii Częstochowskiej – „Śląsk” i „SLUK”
- 23 listopada o godz. 19:00 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu – „Śląsk” i „SLUK”
(informacja o biletach na stronach internetowych organizatorów)

W programie koncertów polski i słowacki repertuar ludowy. Zespół „Śląsk” zaprezentuje m.in. śląskie przeboje: „Trojaka”, „Karolinkę”, „Szła dzieweczka”, a także „Taniec chustkowy”, „Polkę opolską”, „Kołomajki”, „Pije Kuba”, „Tańce górali podhalańskich”
i krakowiaka. Nie zabraknie słynnej pieśni Stanisława Hadyny - „Helokanie”, od której wziął nazwę wspólny projekt „Śląska” i Zespołu „SLUK”. Słowacy przyjadą do Polski z programem pt. „Krížom-krážom”. Jak sami opisują, program jest wynikiem analizy materiałów źródłowych oraz badań etnograficznych i nawiązuje do zwyczajów i obrzędów. Tworzą go tańce regionalne Słowacji. Na scenie artyści zaprezentują folklor charakterystyczny dla miejscowości: Terchova, Kunów, Kozarovce, a także z regionu Górnego Liptowa i Myjawy. Zapierające dech w piersiach układy choreograficzne, pieśni będące odbiciem słowiańskiej duszy Polaków i Słowaków, charakterystyczne dla obu krajów dźwięki ludowej muzyki,
a wszystko w oprawie bajecznie kolorowych kostiumów. Jedyna, niepowtarzalna okazja do podziwiania we wspólnym koncercie niekwestionowanych gigantów europejskiego folkloru!
Aby w pełni wykorzystać pobyt Zespołu „SLUK” w gościnnym Koszęcinie i utrwalić wzajemne relacje artystyczne, członkowie słowackiego zespołu poprowadzą także dla polskich kolegów ze „Śląska” warsztaty taneczne.
-----------------------------\


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl