Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 17 stycznia 2018
Antoniego i Rościsława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 2 (1349) 2018-01-11
  W NUMERZE:
» Jubileuszowy, 10. Konkurs na Choinkę Wieczernikową - rozstrzygnięty
» Remont dla dzieci
» Rodzinny weekend w Żarkach 20-21.01.2018.
» Aż 98 proc. Polaków ma problemy z zębami. Przyczyną niska świadomość i brak edukacji
» Termin oddania sztucznego oświetlenia przesunięty!
» Samochód dla OSP Żuraw
» W Poczesnej kolędują
» Zmiany dyrektorskie
» Z SESYJNEGO FOTELA RADNEGO. Ważne dla mieszkańców wnioski budżetowe – odrzucone przez koalicję SLD i PO
» Wybieramy Złotą Piątkę OKF
» Promotorzy częstochowskiej gospodarki 2017
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» Strażnicy miejscy pomogli samotnej 69-letniej mieszkance
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» MOPS wydał kalendarz promujący pieczę zastępczą
» Nowy zakład ma powstać w Częstochowie
» KONCERT CHARYTATYWNY. Na rzecz hospicjum
» POCZESNA. Jasełka w Brzezinach
» POCZESNA. Konkurs kolęd
» PORAJ. Brawo dla Uczniów z Choronia
» Anioły dla uzdolnionych Aniołków
» Gratulacje dla Gminy Konopiska
» Nowe twisty dla Częstochowy
» WYDAWNICTWA. „Częstochowa z lotu ptaka”
»  POCZESNA. Wystawa ,,Siedem Zasad Konsumenta Seniora”
» Pacjencie ze stwardnieniem rozsianym, nie daj się zimie!
» Częstochowa roku 2017
» PZU Zdrowie inwestuje w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
OBYWATELSKI POMYSŁ. A może tężnia solankowa w Częstochowie…
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Od 21 października 2017 roku będziemy głosować na projekty zgłoszone przez częstochowian do czwartej edycji budżetu obywatelskiego.I tym razem częstochowianie okazali się niezwykle kreatywni. Wśród 548 propozycji, jakie wpłynęły do Urzędu Miasta, pojawiają się standardowe jak: budowa ulic, chodników, parkingów, ale są i takie, które zadziwiają pomysłowością. Daje się zauważyć, że mieszkańcy Częstochowy dostrzegają potrzebę doinwestowania zieleni w mieście, stąd jest też sporo zadań dotyczących np. nasadzeń drzew w parkach miejskich czy wzdłuż brzegów Stradomki. Jedną z nowości w Częstochowie jest propozycja wybudowania tężni solankowej.
Tężnia – to obiekt zbudowany z drewna oraz gałęzi tarniny – sprawdza się w profilaktyce i leczeniu m.in. alergii czy schorzeń górnych dróg oddechowych. Taka atrakcja przyda się na pewno w Częstochowie, tym bardziej, że miasto od wielu lat ma poważne problemy z zanieczyszczeniem powietrza.
Tężnia to konstrukcja piękna sama w sobie, dodatkowo ma walory lecznicze. Pomysłodawca zaleca jej otwarcie od kwietnia do października, codziennie w godzinach od 8 do 20. Oczywiście planuje bezpłatny wstęp dla wszystkich.
Projekt obejmuje tężnię solankową w formie podłużnej drewnianej konstrukcji długiej na ok. 11 m, szerokości 1,3 m, wysokości ok. 3,65 m oraz infrastrukturę umożliwiającą korzystanie z inhalacji. Tężnia obłożona jest gałązkami z tarniny, które skrywają specjalną pompę z obiegiem zamkniętym, wypełnioną solanką o dużej zawartości jodu. Solanka spływając z góry, a zarazem rozbijając się o gałązki tarniny, tworzy mgiełkę idealną do inhalacji. Wato dodać, że jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje także rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Aerozol solankowy nawilża drogi oddechowe, pobudza je do produkcji śluzu, który pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń. W tężniowej mgiełce jest też sporo chlorku sodu (zmniejsza obrzęki dróg oddechowych), a także bromu, który rozszerza oskrzela, żelaza i antyalergicznie działającego wapnia. Ponadto parująca solanka ochładza powietrze, zwiększa jego wilgotność i zmniejsza zapylenie. Rozbijając się o gałęzie tarniny, cząsteczki roztworu ulegają jonizacji, a aerozol obdarzony ładunkiem ujemnym ma znaczną zdolność penetracji przez błony śluzowe układu oddechowego. Do wytwarzania aerozolu leczniczego najlepiej nadaje się solanka jodkowo-bromkowa, w niektórych sanatoriach bywa ona wzbogacona solami magnezu i żelaza.
Mamy do czynienia z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza co powoduje szereg chorób cywilizacyjnych: nadciśnienie, astmę, alergie czy choroby tarczycy. Niedawno w Częstochowie było tak wysokie stężenie zanieczyszczeń, że dzieciom i osobom chorym odradzano wychodzenie z domu, a komunikacja miejska była bezpłatna, aby zmniejszyć emisję spalin. Postawienie w Częstochowie tężni solankowej byłoby ważnym przyczynkiem do wytworzenia leczniczego mikroklimatu. Godzina pobytu w tężni jest równoznaczna z trzydniowym pobytem nad morzem, a inhalacje solankowe leczą choroby. Najbliższa tężnia jest w Wieliczce i jest płatna, więc nie każdy może z niej skorzystać.


Tężnia solankowa – częstochowskie mini uzdrowisko to zadanie nr 531. Zachęcamy do głosowania od 21.10.2017 do 29.10.2017.RED


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl