Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 22 maja 2019
Julii i Heleny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 20 (1419) 2019-05-16
  W NUMERZE:
» POZNAJMY DYREKTORÓW GMINNYCH OŚRODKÓW KULTURY. Wręczyłam tysiące dyplomów i nagród
»  Pomnik ku czci Stanisława Pyjasa
» W województwie śląskim ruszają bezpłatne treningi nordic walking w ramach IV edycji Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku
» Spotkanie informacyjne o funduszach
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW!
» Zaproszenie na wernisaż
» X Parada Postaci Literackich
» Częstochowska Noc Muzeów
» 15. HOT JAZZ SPRING, CZYLI FESTIWAL SWINGUJĄCEJ TRADYCJI
» Cezary Trybański podzielił się swoją wiedzą
» Współpraca Częstochowy z Humaniem
»  „Porozmawiajmy Mamo” Miesiączka – symboliczne przejście?
»  Porozmawiajmy Mamo … o miesiączce
» Gala II Powiatowego Konkursu Literackiego Etiudy pt. „Wolność bez granic”
» W świat niosą swe serce gorące
»  Rozpoczął się nabór kandydatów na ławników sądowych na kadencję 2020-2023. Termin składania zgłoszeń upływa 30 czerwca.
» PIKNIK MILITARNY
» I TURYSTYCZNY RAJD MINI
» OLSZTYŃSKA KORBA
» IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty: W STULECIE UTWORZENIA 7 DYWIZJI PIECHOTY 1919 – 2019
» Znamy program Festiwalu Apostrof w Katowicach!
» Szanujmy język polski, uczyńmy świat lepszym
» Kampania na rzecz budowy Domu Oczami Brata
»  ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” ZAPRASZA NA X PIKNIK LEŚNO – ŁOWIECKI „CIETRZEWISKO” – 17 – 19 maja 2019
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» Zaproszenie na piknik modelarski
» PAMIĘTAJĄ O TRAGICZNIE ZMARŁYM STASZKU PYJASIE
» ARiMR przypomina o kończących się naborach
» SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» Zacznij świętować Dzień Matki od wspólnego wyjścia do kina
» Miliony na OSP
» Od Tatr do Bałtyku – weź udział i podaj zmianę w najdłuższej charytatywnej sztafecie w Polsce
» Dotacje na zabytki
» Nowa ścieżka rowerowa w Olsztynie
» W 75. rocznicę bitwy pdo Monte Cassino
»  Filmowa odsłona Aladyna w Cinema City IMAX® i 4DX®!
»  Częstochowska Straż Miejska na biegu przełajowym im. st. sierż. Marka Sienickiego
» Amazonki w trosce o zdrowie
» Budżet obywatelski czeka
» XII Częstochowskie Dni Rodziny
» Łotewska wizyta
» Muzealnicy odebrali Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego
»  REGULAMIN IX Powiatowy Konkurs Malarski „MOJA MAMA JEST...?”
» Ostatnie spotkanie z kibicami w tym sezonie
» Auta MINI w Żarkach 24.05.
» Magia porodu domowego - materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”
» II Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin Dzieci Utraconych do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
»  Nowa odsłona Marszobiegu w Olsztynie!
»  Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020
» STOP NARKOMANII
» Mięsniak macicy - problem kobiet
» Programy dla zdrowia
»  „STO LAT WOKÓŁ MUZYKI” –
» BĄDŹ ZDROWA MAMO
» 10 lat monitoringu w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Rolnictwo
Sukces rolnika z gminy Panki
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Arkadiusz Parkitny, rolnik z regionu częstochowskiego, został podwójnie nagrodzony na AgroShow 2017 – największej rolniczej wystawie plenerowej w Europie. 22 września 2017 roku podczas uroczystej gali w Bednarach odebrał nagrodę za zdobycie trzeciego miejsca w finale konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne", organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Rolnego, oraz laur zwycięstwa w internetowej edycji tego konkursu.


Arkadiusz Parkitny mieszka we wsi Konieczki w gminie Panki, gdzie od ponad dwudziestu lat prowadzi gospodarstwo, które odziedziczył po rodzicach. Zasługi pana Arkadiusza na polu rozwoju rolnictwa wysoko docenia wójt gminy Panki Bogdan Praski. – Zarówno trzecie miejsce w uznanym w kraju konkursie, jak i pierwsze w jego internetowej wersji, to doskonały przykład na to, jak fantastycznych ludzi mamy w naszej gminie. Arkadiusz Parkitny jest nie tylko rolnikiem o najwyższych kwalifikacjach i wybitnym profesjonalistą w swojej dziedzinie, ale także wielkim promotorem naszej gminy – skomentował sukces Arkadiusza Parkitnego wójt gminy Bogdan Praski
Arkadiusz Parkitny został najpierw zwycięzcą etapu wojewódzkiego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, co automatycznie predestynowało go do udziału w finale. W Częstochowie, podczas uroczystości wojewódzkiej, w rozmowie z „GCz” pan Arkadiusz podkreślił, że o bezpieczeństwo pracy dba na co dzień. – Trzeba jednakowoż stwierdzić, że udział w konkursie mobilizuje do większych starań o dobry stan techniczny maszyn, bo to decyduje o poziomie bezpieczeństwa. Mój wynik, to efekt wielu lat pracy, doskonalenia i unowocześniana gospodarstwa. Rolnictwo to trudny zawód, ale jeśli się go kocha, to dostrzega się także chwile przyjemne i radosne – powiedział Arkadiusz Parkitny.
W finale XV Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" pan Arkadiusz zajął trzecie miejsce w kategorii gospodarstw indywidualnych i otrzymał podczas uroczystej gali w Bednarach nagrodę pieniężną Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. Znacznie lepiej rolnika z Konieczek docenili internauci, którzy w publicznym głosowaniu w Internetowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017, zorganizowanym przez KRUS i firmę NuFarm, przeprowadzonym na portalu Telewizji Interaktywnej AgroNews.com.pl, zdecydowali o zwycięstwie Arkadiusza Parkitnego. W kategorii gospodarstw indywidualnych otrzymał on 25 procent głosów, czyli zagłosowało na niego aż 12 877 osób (każdy mógł zagłosować tylko raz). Za zwycięstwo w internetowej rywalizacji A. Parkitny otrzymał od firmy NuFarm voucher o wartości 3 tysięcy złotych, na środki ochrony roślin oraz statuetkę od Aleksandry Szymczak, Prezes Telewizji Interaktywnej AgroNews.
– Wynik głosowania internetowego jest świadectwem wysokiej świadomości i obiektywizmu oceny, że częstochowskim KRUS potrafimy wybierać właściwe osoby. Trzeba podkreślić, że rolnictwo w województwie śląskim ma się znakomicie. Nie ma w kraju takiej drugiej mozaiki różnorodności produkcji, tradycji rolnej, ukształtowania terenu i zaradności. Prowadzona na szeroką skalę prewencja przynosi widoczne efekty. Na terenie województwa od 2012 roku liczba wypadków zmniejszyła się o blisko 33 procent – mówi Piotr Dobosz, dyrektor regionalnego oddziału KRUS w Częstochowie.
Radości z sukcesu mieszkańca gminy Panki nie ukrywa Bogdan Praski, wójt Panek, który pojawił się na targach, a wcześniej kibicował panu Arkadiuszowi. –Jestem mu za to bardzo wdzięczny. Wśród naszych mieszkańców jest wielu wspaniałych, utalentowanych i zaradnych ludzi. Wielką radością jest móc patrzeć jak odnoszą sukcesy. Mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej Jestem dumny z pana Arkadiusza i podziwiam go za jego działania, sam osobiście brałem udział w głosowaniu internetowym i namawiałem znajomych i rodzinę. Dziękuję również dyrekcji KRUS za zorganizowanie konkursu na bezpieczne gospodarstwo i mam nadzieję, że kolejne edycje będą się cieszyć coraz większym zainteresowaniem a ich oddziaływanie na rolników wpłynie na bezpieczeństwo ich pracy w gospodarstwie – podkreśla wójt gminy Panki Bogdan Praski.
Gala w Bednarach była okazją do zaprezentowania dorobku i rozwoju polskiej wsi. W organizację uroczystości mocno zaangażował się KRUS w Częstochowie. – Chcemy podziękować naszym pracownikom za wysiłek, jaki włożyli w przygotowanie kolejnych etapów Konkursu oraz uroczystości rozdania nagród. Wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie – powiedział „GCz” zastępca dyr. KRUS w Częstochowie Robert Magdziarz.

Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” promuje zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Jego organizatorami są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowa Inspekcja Pracy. Konkurs przebiegał w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym. W większości wystartowały gospodarstwa rolne o powierzchni do 50 ha (było ich 777, tj. 76,1 proc. ogółu zgłoszonych), w tym mieszany profil produkcji prowadziło 469 gospodarstw (45,9 proc.). W finale uczestniczyły: 2 gospodarstwa sadownicze; 2 z działami specjalnymi produkcji (uprawa pomidorów w szklarniach, produkcja ogrodniczo-szklarniowa); 4 z hodowlą trzody chlewnej; 3 z hodowlą bydła (2 produkcje mleka i produkcja bydła mięsnego) i 5 z produkcją roślinną. W ocenie Komisji wszystkie finałowe gospodarstwa rolne wyróżniał: ład i porządek w obejściu, dobrze zaplanowane i utrzymane oraz oświetlone ciągi komunikacyjne, bardzo dobry stan techniczny stosowanych maszyn i urządzeń, właściwie wyposażone w narzędzia warsztaty, dbałość i poszanowanie dla naturalnego środowiska. Większość ocenianych gospodarstw przez lata budowały wielopokoleniowe rodziny.


Arkadiusz Parkitny prowadzi gospodarstwo rolne, które przejął po rodzicach w kwietniu 1995 roku. Z biegiem lat młody gospodarz modernizował i powiększał swoje gospodarstwo, które obecnie liczy prawie 32 ha powierzchni, oprócz tego dzierżawi tereny uprawne. Pan Parkitny prowadzi gospodarstwo o podwójnym profilu zajmując się zarówno produkcją roślinną, jak i zwierzęcą. Zajmuje się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym 40 macior oraz uprawą zbóż, głównie jęczmienia, pszenicy, pszenżyta i łubinu. Pan Arkadiusz pracuje w swoim gospodarstwie sam, ale wyposażone jest ono we wszystkie maszyny niezbędne do prowadzonej produkcji i ułatwiające ciężką pracę rolnika. W tym roku Arkadiusz Parkitny planuje rozpocząć w Konieczkach budowę nowej chlewni.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl