Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 23 października 2017
Teodora i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 42 (1337) 2017-10-19
  W NUMERZE:
» POMOC SPOŁECZNA, Szykuje się strajk w częstochowskim Domu Pomocy Społecznej
»  Orange nie liczy się z polskim obywatelem
» Pieniądze na ekologię dla TAURON-u
»  Częstochowa: Bulwar Warty przejdzie metamorfozę. Powstanie strefa wypoczynku pełna zieleni
» Śladem naszych publikacji. Psie kupki c.d.
» Życzenia dla Stulatki
» 70 lat „Plastyka”
» Matyjaszczyk uwiarygodnia Marandę
»  PRZYRÓW /SIERAKÓW. Jak w Sierakowie dzielą fundusz sołecki
» OBYWATELSKI POMYSŁ. A może tężnia solankowa w Częstochowie…
» AKADEMIA IM. JANA DŁUGOSZA W CZĘSTOCHOWIE. Nowy rok, nowe kierunki
» Z inspiracji poezją Poświatowskiej
»  Wystawa malarstwa Anny Przewłockiej
» W HOŁDZIE AGNIESZCE OSIECKIEJ. „Wesołe miasteczko”
» Najtragiczniejszy dzień w najnowszej historii Polski 78. rocznica agresji sowieckiej na Polskę – 17 września 1939 roku
» PAMIĘCI POR. PIL. HIERONIMA DUDWAŁA
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» CIEŃ SKRZYDEŁ NAD KUCELINEM
» KALENDARIUM PAŹDZIERNIKA
» II Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Ognisko Niepodległości im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
» CZĘSTOCHOWSKIE POLA CHWAŁY. Trzystu spod Kochcic
» SUKCESY CZĘSTOCHOWSKIEGO KIEROWCY WYŚCIGOWEGO
» Zagrali dla kolegi
» Trenerski dwugłos. KS Ruch Chorzów - RKS Raków Częstochowa
»  PIŁKA NOŻNA. W Haiz IV Lidze trwa czarna seria rezerw Rakowa i Sparty Lubliniec
» Z policyjnej raportówki
» Czy wiesz, że mimo Twoich starań, możesz być teraz okradana? Spróbuj temu zapobiec. Zabezpiecz kości przed osteoporozą!
» CUKRZYCA TYPU II. JAK USTRZEC SIĘ CHOROBY?
» DNI OTWARTE CENTRUM POMOCY DZIECKU
» Kurs samoobrony dla kobiet w Częstochowie
» Czy jesteśmy skazani na otyłość?


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
historia
Z HISTORII CZĘSTOCHOWSKIEGO SPORTU. Tworzenie Ośrodka Rekreacji Fizycznej TKKF OGNISKO
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Prężne działania Statutowego TKKF OGNISKO oraz wielu jego społecznych działaczy objawiły się, między innymi, uruchomieniem w latach 50. XX wieku boiska do gier, zimą lodowiska oraz budową trwałego ogrodzenia terenu wokół Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Sobieskiego w Częstochowie. Zyskało to pozytywne opinie ówczesnych władz miasta i w efekcie decyzją Urzędu Miasta Częstochowy w 1964 roku OGNISKU TKKF przekazano w zarządzanie teren letniej pływalni przy ul. Sobieskiego (administrowaną przez Częstochowską Jednostkę Wojskową) z zamiarem utworzenia tam Ośrodka Rekreacji Fizycznej.


Przejęty obiekt był mocno zdewastowany. Znajdowały się tam zniszczone: prymitywne, drewniane przebieralnie, szatnie, urządzenia higieniczno-sanitarne, zniszczone parkanowe ogrodzenia (od ul. Sobieskiego). Teren basenu wymagał pilnego inwestowania, trzeba było naprawić kąpielisko, urządzenia i odbudować pomieszczenia sanitarne oraz wykonana trwałe ogrodzenie. Tego zadania podjęli się społeczni działacze OGNISKA, jak: Ignacy Leszek Binert, Hilary Henryk Sąciński, Mieczysław Hrehorów, Kazimierz Adamus, Kazimierz Goetlich, Stefan Liczberski. Wsparli ich w tym trudnym wyzwaniu Miejski Komitet Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Częstochowy, Urząd Wojewódzki w Katowicach, w tym Zarząd Wojewódzkiego TKKF w Katowicach.
Prace naprawczo-budowlane biegły równolegle z zajęciami rekreacyjno-sportowymi. Trenowały grupy: gimnastyczne, kulturystyki, nauki pływania, gier małych, a zimą na lodowisku: nauki tańca na lodzie oraz gry w hokej dla dzieci i dorosłych.
Miejscowi dziennikarze, zajmujący się kulturą fizyczną, jak Janusz Płowecki i Wojciech Tobolewski, a także dziennikarze z Katowic, informowali w prasie o poczynaniach OGNISKA. Dopingowali, pomagali w organizacji imprez dla dzieci i młodzieży. Ich przyjazne nastawienie pomogło w szybkim uruchomieniu basenu kąpielowego. „Życie Częstochowy” pisało artykuły: „Więcej estetyki”, „Generalne porządki”, „Nowe ogrodzenie”, „Budowa pawilonu i szatni z natryskami”, „Jak przyjemnie na pływalni”. „Gazeta Częstochowska” opublikowała artykuł: „Ognisko zawsze dla społeczeństwa”, a „Sport Katowice” – „Ognisko ludzi z inicjatywą” i wiele innych.
W toku działań udało się pozyskać środki finansowe z Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i Urzędu Miasta Częstochowy oraz pomoc od wykonawców: Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego, Częstochowskiego Zakładu Montażowego „METALPLAST” i innych, sprzyjających sponsorów.
To wszystko przyczyniło się do pozytywnego finału, czyli stworzenia Ośrodka Rekreacji Fizycznej TKKF OGNISKO (przy ul. Sobieskiego), tak oczekiwanego przez społeczeństwo miasta. Wybudowano w nim nowy obiekt logistyczny wyposażony w przebieralnie, szatnie, urządzenia higieniczno-sanitarne, wypożyczalnię sprzętu, bufet, pomieszczenia administracyjne, świetlicę i magazyny. Uruchomiono głęboki basen z wieżą i dwiema trampolinami do skoków, wykonano ścieżkę zdrowia z urządzeniami sprawnościowymi, boiska na podłożu asfaltowym do gier w: siatkówkę, tenis ziemny, badminton. Zimą wykonywano na nich lodowisko z dobrym oświetleniem i ochronną bandą. Cały ośrodek otoczono trwałym, estetycznym ogrodzeniem.
Ośrodek tętnił życiem, o czym szczodrze informowała lokalna prasa. Liczne sportowe imprezy rekreacyjne latem i zimą, nauka pływania i skoków do wody, nauka tańców na lodzie, rozgrywki w hokeja, turnieje w siatkówkę, tenisa, badmintona. Władze OGNISKA swoje obiekty udostępniały bezpłatnie szkolnictwu na akcje „Lato w mieście” i „Ferie w mieście”, a także na zimowe igrzyska szkół podstawowych, turniej „Złoty krążek Hufca ZHP”, mistrzostwa szkół w jeździe figurowej na lodzie.
Wobec konieczności powołania przy Urzędzie Prezydenta Miasta Częstochowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, decyzją ówczesnych władz w 2008 roku zmodernizowany OGNISKO TKKF Rekreacji w Częstochowie, przy ul. Sobieskiego – przejął MOSiR w Częstochowie. Pomimo pozbawienia OGNISKA podstawowej bazy działania, samodzielnie trwało do 2009 roku, łącząc się z RKS TKKF SPORTOWIEC – jako sekcja rekreacji rodzinne „Ognisko”.GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl