Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 27 maja 2017
Jana i Juliusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   

  Nr 21 (1316) 2017-05-25
  W NUMERZE:
» XIII Plener Artystyczny ISD Huty Częstochowa. „Foto-Art”, czyli fotograficzna wizja Huty
» Jurajski Puchar w Złotym Potoku
» Ekologicznie i teatralnie
» X Konkurs Przyrodniczo-Plastyczny, „ZWIERZĘTA NA WIEJSKIM PODWÓRKU”
» EKOLOGIA W GMINACH
» DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH W CZĘSTOCHOWIE
»  Absolwent Roku Politechniki Częstochowskiej 2016, czyli idzie zmiana (pokoleniowa)
» SPOTKANIE W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II W CZĘSTOCHOWIE Medale dla przyjaciół szkoły
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Jubileusz 25-lecia Częstochowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej
» DZIEŃ MAMY. „Moja mama była dla mnie ostoją i miłością”
» OŚWIADCZENIA POSELSKIE POSŁA SZYMONA GIŻYŃSKIEGO, PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
» Andrzej Duda prezydentem wszystkich Polaków!
» Doradca prezydenta Trumpa w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
» GOSPODARKA. Kupujmy polskie produkty
» LIST DO REDAKCJI. Fortum przeciwko kotom?
» ZRUJNOWANA ULICA PIROTECHNIKÓW W CZĘSTOCHOWIE. Urzędnicza spychologia trwa
» Bezlitosny Raków
» "Trenerski dwugłos" : KS Polonia Bytom - RKS Raków Częstochowa
» Raków Częstochowa w Nice 1.Lidze!
» Eliminacje do Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce
» SPORT W GMINACH
» JOWES – motywacja i aktywizacja
» TENIS STOŁOWY. 5 medali AZS AJD na Mistrzostwach Polski Niesłyszących
» Z policyjnej raportówki
»  „Rzemieślnik 2016 Roku”
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Koncert w 100 roczncę śmierci Edwarda Reszke
» Fortum podsumowuje sezon grzewczy w Częstochowie: ponad 1,7 mln GJ ciepła i blisko 8 mln zł na inwestycje.
»  DĄBROWA ZIELONA. Lekcja samorządowa
» SERWIS GMINNY
»  Dzień strażaka w Częstochowie
» JOWES W ŻARKACH. Zaczęło się od „Manufaktury”
» Rozmaitości kulturalne
» Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie ogłasza III Wojewódzki konkurs filmowy „Video, ergo sum” - Widzę, więc jestem dla młodzieży i dorosłych
» W TYM SĘK. Zabytek pod młot
» PERYSKOP. Stańczyk i jego przyjaciele


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
JUWENALIA 2017. Studenci podzieleni. Juwenalia bez wsparcia finansowego prezydenta Matyjaszczyka
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W tym roku nie będzie wspólnych juwenaliów Politechniki Częstochowskiej i Akademii im. Jana Długosza. Tę wielodekadową tradycję zniweczyła dotacja prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, która powędrowała na parastudencką imprezę „Juwenalia Fest”. Na Promenadzie im. Czesława Niemena przygotowuje ją Zrzeszenie Studentów Polskich, swymi korzeniami sięgające lat 50. ubiegłego wieku. Prezydent Matyjaszczyk na tę właśnie inicjatywę przeznaczył 35 tysięcy złotych. Samorząd Politechniki Częstochowskiej na swoje przedsięwzięcie od prezydenta nie otrzymał nawet złotówki.
Juwenalia to odwieczne święto studentów. W Częstochowie tradycyjnie wspólnymi siłami organizowały je samorządy uczelni, gdzie główny trzon stanowiły Politechnika Częstochowska i Akademia im. Jana Długosza. Zawsze też juwenalia odbywały się w centrum miasta i uczelnianych kampusach. Do tego roku. Zmiana jest pokłosiem ubiegłorocznych zawirowań w samorządzie Politechniki Częstochowskiej. Wówczas doszło do odwołania samorządu studenckiego Politechniki Częstochowskiej, którego przewodniczącym był Adrian Piotrowski, kojarzony z lewicą i prezydentem Matyjaszczykiem. Na organizację juwenaliów Piotrowski otrzymywał z magistratu duże kwoty. Imprezy przybierały ogromny wymiar zabawowy. Teraz osoby te działają w Zrzeszeniu Studentów Polskich. Piotrowski nie uznając wyborów złożył potem doniesienie do prokuratury o możliwości sfałszowaniu wyborów. Wskutek tych zawirowań rezygnację z funkcji złożył ówczesny prorektor ds. nauczania Adam Rusek, któremu studenci stawiali wiele zarzutów.
Zapytaliśmy prezydenta Matyjaszczyka, poprzez biuro prasowe Urzędu Miasta, dlaczego studenci Politechniki Częstochowskiej, organizujący tegoroczne juwenalia, nie otrzymali wsparcia finansowego oraz ile pieniędzy na swoją imprezę otrzyma Zrzeszenie Studentów Polskich. Włodzimierz Tutaj, rzecznik UM Częstochowy opowiedział: „W ramach otwartego konkursu ofert organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych Gminy Miasta Częstochowy Zrzeszenie Studentów Polskich otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 35 tys. zł z przeznaczeniem na organizację V Festiwalu Muzycznego Częstochowskich Uczelni Wyższych. Koncert można uznać za atrakcję częstochowskich juwenaliów, gdyż odbywa się w czasie święta żaków i ma charakter niebiletowanej imprezy.”

Studenci PCZ w liście do Gazety Częstochowskiej” ze smutkiem i z rozczarowaniem komentują fakt pominięcia ich przedsięwzięcia w dotacjach magistratu. – „Nikt nie rozumie dlaczego prezydent Krzysztof Matyjaszczyk nie udzielił wsparcia imprezie organizowanej latami na Politechnice Częstochowskiej, zrzeszającej brać studencką oraz mieszkańców i pozwalającej poczuć się nam, studentom, ważną częścią tego miasta. Nie rozumiemy jednocześnie powodu przeniesienia imprezy Juwenalia Fest na Promenadę im. Czesława Niemena. Tym bardziej nie rozumiemy, dlaczego podczas ponad dwumiesięcznych negocjacji ze strony Urzędu Miasta nie padła ani jedna wzmianka na temat tego wydarzenia mimo, że zasugerowano nam już na pierwszym spotkaniu zmianę wstępnie planowanej daty juwenaliów ze względu na inną imprezę organizowaną przez miasto. Ciężko jest nam również odpowiedzieć sobie na pytanie: co mieli na celu włodarze miasta przekonując nas o żywym zainteresowaniu partycypacją w organizowanym przez nas wydarzeniu. Nie rozumiemy w końcu, dlaczego nie możemy, jak do tej pory, wspólnie świętować najważniejszego studenckiego święta. Rozumiemy natomiast, że bez wątpienia taka polityka UM oraz Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka sprzyja jedynie budowaniu podziałów i asymilacji. Zdecydowanie potępiamy tego rodzaju działania i wierzymy, że środowisko studenckie pozostanie silne mimo tych przeciwności.” – napisali.
Jak mówią studenci, byli członkowie zarządu samorządu uczelnianego Politechniki Częstochowskiej, nie pozostają bierni. – „Bojówkarze SLD atakują i oczerniają obecny samorząd. Wyciągają problemy, które jeszcze były wcześniej. Szkalują też obecnego Rektora. Obecnie problem pojawił się z Juwenaliami. Miast wspiera imprezę ZSP, a głównym jej organizatorem jest pan Adrian Piotrowski, odwołany wcześniej przewodniczący samorządu. Tak – odwołany samorząd przeszedł do ZSP – i teraz w ramach „organizacji studenckiej” robi wszystko przeciw praworządnie wybranemu samorządowi – kontynuują studenci PCz.

Juwenalia studentów Politechniki Częstochowskiej dojdą do skutku. Samorząd je organizuje, choć napotyka na trudności. Pomoże mu obecny rektor prof. Norbert Sczygiol, który powiedział „GCz” – że pomoc Uczelni będzie znacząca. – Nie możemy zniszczyć naszej tradycji Uczelni – stwierdził rektor Sczygiol.

Prezydent Matyjaszczyk natomiast w piśmie do przewodniczącego Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Politechniki Częstochowskiej Andrzeja Maruszczyka (pismo z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, z dnia 11 kwietnia 2017 r., niesygnowane żadnym podpisem, zatem zawartą intencję przekazu przypisujemy włodarzowi miasta) życząc powodzenia, poinformował, że z przyjemnością juwenalia ph. „Wiosna Studentów” wesprze promocyjnie i informacje na temat przedsięwzięcia zamieści na stronach internetowych Urzędu Miasta Częstochowy.
FOT: W ubiegłych latach były wspólne, radosne juwenalia


UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl