Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 25 lutego 2018
Wiktora i Cezarego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 8 (1355) 2018-02-22
  W NUMERZE:
» Hołd dla ,,Warszyca" - Żołnierza Niezłomnego
» Wiara i rodzina
» ZŁOTA PIĄTKA W OKF
» Życzenia dla Jubilatki
»  W Częstochowie rusza Wielkie Badanie Wzroku
» Cézanne. Portrety życia
» Częstochowska firma zadba o jakość ciężarówek produkowanych przez Mercedes-Benz
» 200 lat zaśpiewano w Herbach
»  Zima groźna dla chorych na POChP
» Zaproszenie do udziału w plenerze
» Koncertowy Dzień Koiet w Mstowie
»  Test 4K – badanie dla świadomego mężczyzny
» Wielkanocny Konkurs Plastyczny "MOJA WIELKANOC" 2018
» Najlepsi sportowcy 2017
» Ciekawe ozdobne owoce z ogrodu
» ,,Stąd Nasz Ród
» Paliwa coraz mniej alternatywne!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_22 kopia

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
medycyna
Raport o leczeniu astmy ciężkiej
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Raport opisujący praktykę kwalifikacji i prowadzenia terapii astmy ciężkiej alergicznej IgE zależnej w ramach dostępnego programu lekowego wskazuje, że dostępność leczenia biologicznego jest postrzegana jako znacząco przyczyniająca się do polepszenia stanu zdrowia i jakości życia pacjentów objętych leczeniem. Lekarze liczą na poprawę skuteczności leczenia także w grupie chorych, która obecnie nie kwalifikuje się do dostępnego leczenia biologicznego. Takimi pacjentami mogą być, zdaniem lekarzy, m.in. niektórzy pacjenci chorujący na ciężką astmę eozynofilową.

Liczba osób cierpiących na astmę na całym świecie przekracza, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 235 milionów1. Na ciężką postać tej choroby cierpi ok. 5-10 proc. pacjentów2. W Polsce to potencjalnie nawet kilka tysięcy osób. Standardowa terapia przeciwastmatyczna nie wykazuje w przypadku części pacjentów chorujących na astmę ciężką wystarczającej skuteczności, co wymusza czasami konieczność zastosowania kortykosteroidów systemowych łączonych z licznymi i poważnymi działaniami niepożądanymi.
Obecnie polscy pacjenci chorujący na astmę ciężką alergiczną IgE zależną mogą korzystać
z leczenia biologicznego w ramach programu lekowego „Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej omalizumabem”3.
Realia przebiegu kwalifikacji oraz terapii prowadzonej w ramach funkcjonującego programu lekowego skierowanego do pacjentów chorujących na astmę ciężką alergiczną IgE zależną zbadała na zlecenie firmy GSK Commercial, spółka PEX PharmaSequence. Badanie wykonano w listopadzie i grudniu 2016 roku.

W ramach projektu przeprowadzono wywiady z wybraną grupą lekarzy kwalifikujących pacjentów do programu lekowego „Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej omalizumabem” oraz prowadzących tę terapię. W ramach badania lekarze wypełniali także zanonimizowane opisy ścieżki terapeutycznej pacjentów leczonych w ramach programu lekowego. Wyniki badań opracowano w specjalnym raporcie.
Ponad połowa chorych opisanych w badaniu (52 proc.), zanim została skierowana do ośrodka dysponującego programem lekowym, wcześniej leczyła się u kilku lekarzy (od 2 do nawet 5). Od diagnozy astmy do rozpoznania astmy ciężkiej upływało od 5 do 10 lat, lecz u 30 proc. chorych okres ten trwał ponad 15 lat.

Większość (78 proc.) trafia do lekarzy specjalistów kwalifikujących do programu lekowego już z rozpoznaniem ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej. W przypadku pacjentów opisanych
w badaniu, od rozpoznania astmy ciężkiej alergicznej do skierowania pacjenta do ośrodka dysponującego programem lekowym mijały średnio 4 lata.

W większości przypadków diagnoza astmy ciężkiej jest weryfikowana przez lekarza prowadzącego kwalifikację do programu lekowego. Lekarze specjaliści prowadzący program lekowy oceniają rozpoznanie „astma ciężka” w kontekście możliwości terapii omalizumabem.

Jeśli lekarz pracujący w ośrodku prowadzącym program lekowy ma wątpliwości odnośnie prawidłowości rozpoznania astmy jako ciężkiej z jakim zgłosił się pacjent, lub dostrzega możliwości modyfikacji standardowego leczenia w celu poprawy stanu pacjenta, od objęcia opieką przez właściwego lekarza do złożenia wniosku może minąć do 2 lat. Sama procedura kwalifikacji po zawnioskowaniu o włączenie do programu trwa zwykle krócej niż miesiąc (78 proc. przypadków), a podanie pierwszej dawki omalizumabu następuje wkrótce po uzyskaniu zgody (w tym samym lub w następnym miesiącu).

Większość biorących udział w badaniu lekarzy pozytywnie ocenia uzyskiwane u pacjentów efekty terapii omalizumabem. Cześć pacjentów doświadcza znaczącej poprawy kontroli astmy oraz istotnej poprawy jakości funkcjonowania przekładającej się m.in. na zwiększenie wydolności fizycznej i możliwość pełniejszego uczestniczenia w życiu społecznym
i rodzinnym.

Obserwowane przez biorących udział w badaniu lekarzy efekty leczenia omalizumabem są ich zdaniem przeciwwagą i rekompensatą uciążliwości proceduralnych związanych
z prowadzeniem programu lekowego.

Pozytywne doświadczenia terapeutyczne związane z zastosowaniem omalizumabu sprawiają, że lekarze oczekują poszerzenia dostępu do nowych leków biologicznych, m.in. u pacjentów chorujących na inny niż obecnie objęty dostępnym programem typ astmy. Takimi pacjentami są np. osoby chorujące na ciężką, oporną na leczenie astmę eozynofilową.


Informacje o firmie GSK:
GSK to jedna z wiodących firm branży ochrony zdrowia na świecie, opierająca swoją działalność na innowacji i osiągnięciach naukowych. Prowadzi badania mające na celu poprawę jakości życia ludzkiego, pozwalając ludziom osiągać więcej, czuć się lepiej i żyć dłużej.

Referencje:
1. Dane WHO, http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs307/en/ (dostęp: 21.04.2017)
2. Chung K. F. et al., European Respiratory Journal, 43/2014, s. 343- 373
3. Ministerstwo Zdrowia: http://www.mz.gov.pl/leki/refundacja/programy-lekowe/ - odnośnik „Choroby nieonkologiczne -
leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej omalizumabem” (dostęp: 21.04.2017)


Materiał przygotowany na warsztaty „Quo vadis medicina?” XII edycja, kwiecień 2017 r.r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl