Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 23 października 2017
Teodora i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 42 (1337) 2017-10-19
  W NUMERZE:
» POMOC SPOŁECZNA, Szykuje się strajk w częstochowskim Domu Pomocy Społecznej
»  Orange nie liczy się z polskim obywatelem
» Pieniądze na ekologię dla TAURON-u
»  Częstochowa: Bulwar Warty przejdzie metamorfozę. Powstanie strefa wypoczynku pełna zieleni
» Śladem naszych publikacji. Psie kupki c.d.
» Życzenia dla Stulatki
» 70 lat „Plastyka”
» Matyjaszczyk uwiarygodnia Marandę
»  PRZYRÓW /SIERAKÓW. Jak w Sierakowie dzielą fundusz sołecki
» OBYWATELSKI POMYSŁ. A może tężnia solankowa w Częstochowie…
» AKADEMIA IM. JANA DŁUGOSZA W CZĘSTOCHOWIE. Nowy rok, nowe kierunki
» Z inspiracji poezją Poświatowskiej
»  Wystawa malarstwa Anny Przewłockiej
» W HOŁDZIE AGNIESZCE OSIECKIEJ. „Wesołe miasteczko”
» Najtragiczniejszy dzień w najnowszej historii Polski 78. rocznica agresji sowieckiej na Polskę – 17 września 1939 roku
» PAMIĘCI POR. PIL. HIERONIMA DUDWAŁA
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» CIEŃ SKRZYDEŁ NAD KUCELINEM
» KALENDARIUM PAŹDZIERNIKA
» II Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Ognisko Niepodległości im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
» CZĘSTOCHOWSKIE POLA CHWAŁY. Trzystu spod Kochcic
» SUKCESY CZĘSTOCHOWSKIEGO KIEROWCY WYŚCIGOWEGO
» Zagrali dla kolegi
» Trenerski dwugłos. KS Ruch Chorzów - RKS Raków Częstochowa
»  PIŁKA NOŻNA. W Haiz IV Lidze trwa czarna seria rezerw Rakowa i Sparty Lubliniec
» Z policyjnej raportówki
» Czy wiesz, że mimo Twoich starań, możesz być teraz okradana? Spróbuj temu zapobiec. Zabezpiecz kości przed osteoporozą!
» CUKRZYCA TYPU II. JAK USTRZEC SIĘ CHOROBY?
» DNI OTWARTE CENTRUM POMOCY DZIECKU
» Kurs samoobrony dla kobiet w Częstochowie
» Czy jesteśmy skazani na otyłość?
» Tenisista z Przyrowa
»  KŁOMNICE. Stypendia Wójta
» AndzejsLebedevs: „Dziękuję organizatorom, którzy uwierzyli we mnie”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
historia
Rakowska Izba Tradycji
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Liceum Ogólnokształcącym nr VI im. Jarosława Dąbrowskiego w Częstochowie otwarto Izbę Tradycji Dzielnicy Raków i Robotniczego Klubu Sportowego „Raków:” w Częstochowie. Pomysłodawcą i organizatorem jest nauczyciel historii Grzegorz Basiński, wielki pasjonat lokalnej historii, członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.Uroczystość otwarcia Izby poprzedzono spotkaniem z zaproszonymi gośćmi, wśród których byli zawodniczy i działacze Klubu oraz przedstawiciele władz Miasta. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji o historii Rakowa, którą wygłosił kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, dr Juliusz Sętowski.
W Izbie zgromadzono archiwalne zdjęcia dzielnicy Raków, z końca XIX i początku XX wieku, które szkoła otrzymała od Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Część eksponatów pochodzi ze zbiorów rodziny Basińskich, od pokoleń związanych z Klubem Sportowym Raków. – Mój dziadek Mieczysław Basiński przed wojną był w zarządzie „Rakowa”, a w czasie niemieckiej okupacji grał w tajnej drużynie tego Klubu. Po wojnie mój ojciec Jan Basiński był zawodnikiem, a później trenerem. Nie odziedziczyłem umiejętności piłkarskich, więc postanowiłem, że będę dbał o tradycję historyczną – mówi Grzegorz Basiński.
Na wystawie znajdują się także biogramy zawodników, które opracował Grzegorz Basiński. Zaprezentowani są przedwojenni zawodnicy i działacze: jeden z założycieli Klubu w 1921 roku Marian Federak, Józef Trauc, Mieczysław Basiński, Jan Basiński. Kolejne pokazują Witolda Bonara, dr. Henryka Skrzeszowskiego, boksera Leopolda Delangiewicza, tenisistę stołowego i trenera Lucjana Tomzę, piłkarza i siatkarza Józefa Zimnickiego, trenera Lucjana Burdzińskiego, zawodnika i trenera Gottharda Kokotta, wieloletniego zawodnika i trenera Zbigniewa Dobosza. W tej grupie nie mogło zabraknąć znakomitych piłkarzy, takich jak Jan Spychalski, Andrzej Wróblewski, nieżyjący już Henryk Turek czy napastnik Sławomir Palacz. – To tylko kilka postaci z całej plejady znakomitych trenerów, zawodników i działaczy Rakowskich od roku 1921 do czasów współczesnych – mówi Basiński.
W Izbie upamiętniono także dzieje dzielnicy i powstałej w tej części miasta huty. – To historia założyciela huty i osady robotniczej Bernarda Ludwika Hantkego. Widzimy tu archiwalne zdjęcia z lat 1896-1902, kiedy hutę budowano. Są zdjęcia załogi, kadry inżynierskiej, robotników (zdjęcia z 1900 r.), lekarzy z dr Zofią Garlicką, która była członkinią Polskiej Partii Socjalistycznej.– opowiada Grzegorz Basiński.
Osobną częścią wystawy są fotografie budynków, miedzy innymi nie istniejącego już starego kościółka parafii św. Józefa Rzemieślnika na Rakowie, którą jak cmentarz rakowski założono w 1910 roku. Jest też zdjęcie małego budynku z napisami carskimi, obecnej stacji Częstochowa Raków, wówczas jeszcze stacji Błeszno.
– Raków do Częstochowy przyłączono dopiero w 1928, stąd do dzisiaj mówi się tu: jadę do miasta. Prezentujemy także fotografie – sprzed wojny i obecne – Pałacyku Hantkego (obecnie Miejski Dom Kultury) oraz domu dyrektora huty (obecnie dom pomocy społecznej) czy też domów inżynierskich przy ul. Rejtana, obok dworca kolejowego Częstochowa Raków, gdzie ukrywał się Józef Piłsudski w czasie rewolucji w 1905 roku. Kolejne zdjęcia to domy majstrowskie, gdzie mieszkała kadra majstrów i domy robotników – podkreśla Grzegorz Basiński.
Interesującym wątkiem wystawy są zdjęcia scen z codziennych zajęć, jak na przykład ze spływu kajakowego po rzece Warcie, z teatru, ze spacerów. – Fotografie prezentują też przepięknie ubranych mieszkańców, w sukniach, kapeluszach i garniturach, idących na ryby. Są zdjęcia z zajęć szkolnych z okresu I wojny światowej z wewnątrz Pałacyku Hantkego, Syn właściciela huty oddał go na cele oświatowe i przeniósł się do wilii dyrektora huty. Moi dziadkowie do tej szkoły chodzili. Jest też zdjęcie zasłużonego człowieka – Henryka Janoty. U niego i jego ojca Walentego, w domu przy ul. Dębowej, już dzisiaj nie istniejącym, ukrywał się Józef Piłsudski w 1905 roku. Obok jest zdjęcie państwa doktorostwa Michałowiczów. Doktor Michałowicz, jeszcze jako student, pomógł ucieczce Józefowi Piłsudskiemu ze szpitala psychiatrycznego w Petersburgu, gdzie władze carskie zamknęły go na obserwację. Później dr Michałowicz został lekarzem w szpitalu hutniczym w Częstochowie, był też bojowcem w 1905 roku. Są zdjęcia Milicji Ludowej PPS w Częstochowie, z której powstał garnizon częstochowski w okresie międzywojennym dający początek 7. Dywizji Piechoty w Częstochowie. Są też fotografie organizacji patriotycznej „Sokół” w Rakowie, jej siedziba zachowała się do dzisiaj czy harcerzy – sławnej drużyny im. Stefana Żeromskiego w Rakowie, a także sportowców – kontynuuje swą opowieść Grzegorz Basiński.
Osobną częścią prezentacji jest ekspozycja archiwalnych pamiątek nauczycielki Elżbiety Piątkiewicz, której pradziadek, dziadek i tata byli zaangażowali w tworzenie historii dzielnicy i huty. Byli też działaczami przedwojennego, inteligenckiego klubu „Sparta Raków” oraz RKS „Raków”.
Izbę umiejscowiono w pracowni historycznej, aby była stale dostępna dla uczniów, mogą ją też zwiedzać osoby z zewnątrz. – Izba Pamięci jest kolejną wspólną cegiełką budowania naszej pamięci historycznej – konkluduje Grzegorz Basiński.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl