Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 25 lutego 2018
Wiktora i Cezarego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 8 (1355) 2018-02-22
  W NUMERZE:
» Hołd dla ,,Warszyca" - Żołnierza Niezłomnego
» Wiara i rodzina
» ZŁOTA PIĄTKA W OKF
» Życzenia dla Jubilatki
»  W Częstochowie rusza Wielkie Badanie Wzroku
» Cézanne. Portrety życia
» Częstochowska firma zadba o jakość ciężarówek produkowanych przez Mercedes-Benz
» 200 lat zaśpiewano w Herbach
»  Zima groźna dla chorych na POChP
» Zaproszenie do udziału w plenerze
» Koncertowy Dzień Koiet w Mstowie
»  Test 4K – badanie dla świadomego mężczyzny
» Wielkanocny Konkurs Plastyczny "MOJA WIELKANOC" 2018
» Najlepsi sportowcy 2017
» Ciekawe ozdobne owoce z ogrodu
» ,,Stąd Nasz Ród
» Paliwa coraz mniej alternatywne!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_22 kopia

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
gospodarka
O gospodarce z ambasadorem Wielkiej Brytanii
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmawiamy z Mirosławem Matyszczakiem, prezesem Zarządu Regionalnego Funduszu Gospodarczego SA w Częstochowie.

14 marca 2017 roku w Częstochowie, na zaproszenie posła Konrada Głębockiego z Prawa i Sprawiedliwości przebywał ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce – Jonathan Knott . Ambasador spotkał się z przedstawicielami częstochowskiego biznesu: prezesami Regionalnego Funduszu Gospodarczego SA oraz Operatora ARP. Podczas spotkania przedstawiciele Spółek przedstawili sukcesy swoich firm oraz najbliższe plany gospodarcze. Ze strony RFG o strategii spółki mówili prezes Mirosław Matyszczak i wiceprezes Artur Sokołowski, ze strony Operatora – dyr. ds. marketingu Jerzy Nowakowski.

Rozmawiamy z Mirosławem Matyszczakiem, prezesem Zarządu Regionalnego Funduszu Gospodarczego SA w Częstochowie.

Zaprezentowaliście Państwo Ambasadorowi Wielkiej Brytanii w Polsce potencjał i historię powstania RFG. Jakie oczekiwania wiążecie z tego spotkania?
– Mamy nadzieję, że Wielka Brytania wreszcie zaangażuje w Częstochowie swój kapitał. Mamy już firmy amerykańskie, francuskie, włoskie, brakuje brytyjskich. Zależy nam na odwróceniu trendu, aby częstochowianie nie wyjeżdżali na wyspy brytyjskie, ale pozostawali w mieście i tu budowali trzon gospodarki. Dlatego liczymy, w perspektywie, że do naszego miasta przyjadą brytyjscy biznesmeni i tu, na miejscu, dadzą pracę częstochowianom.

Aktualnie RFG dużo inwestuje w naszym regionie i realizuje strategiczne inwestycje. To pewna nowość w przypadku tej spółki.
– Po paru latach stagnacji, co miało miejsce za poprzedniego zarządu, nadszedł czas na inwestycje. RFG do tej pory zajmowało się tylko sprzedażą majątku, co było dla władz Spółki formą podstawowej restrukturyzacji. Natomiast teraz przyszedł czas na angażowanie kapitału w bieżące inwestycje, aby pobudzać rynek, wdrażać nowe technologie, innowacyjność. Naszym celem jest to, aby w lokalnym rynku gospodarczym uczestniczyli mieszkańcy Częstochowy i regionu, żeby w naszym mieście można było wreszcie dobrze i spokojnie żyć.

Proszę przypomnieć najważniejsze Państwa działania?
– Najważniejsza nasza inwestycja to giełda hurtu rolno-spożywczego. Po szczęśliwym zakończeniu kolejnych etapów administracyjnych zamierzamy oddać inwestycję najpóźniej do 2021 roku. Drugim elementem naszej strategii rozwojowej jest budowa hali produkcyjnej pod wynajem. Chcemy inwestycję rozpocząć już w tym roku – po zakupie gruntu nastąpi szybka faza projektowania, w 2018 roku inwestycję podsumujemy. Trzeci obszar to fundusze pożyczkowe, rozumiana jako forma wspierania biznesu lokalnego. Czwartą płaszczyzną naszej polityki gospodarczej jest włączenie się do programu Mieszkanie+, który chcemy podjąć poprzez współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Czy jest nadzieja, że w najbliższym czasie uda się w Częstochowie rozpocząć budowę w ramach programu Mieszkanie+?
– Szansa jest, ale pod warunkiem, że pozyskamy grunty pod tego typu inwestycję. Takie budynki mogą powstać w odpowiednim miejscu, czyli gdzie są skupiska ludzi i zabezpieczone środki transportowe. W tej kwestii czekamy na odpowiedź pana prezydenta Częstochowy, któremu wskazaliśmy własne grunty pod zamianę. Są to pasy drogowe w obrębie huty, które chcemy przekazać Urzędowi Miasta. W zamian oczekujemy, że Prezydent wreszcie wskaże nam tereny pod inwestycję stricte budownictwa mieszkaniowego. Mam nadzieję, że Pan Prezydent zrozumie ważność tego przedsięwzięcia, abyśmy, dla dobra częstochowian, jak najszybciej rozpoczęli tę inwestycję. Mamy już podpisany list intencyjny z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, czekamy na decyzję Prezydenta.

Co przed RFG w dalszej perspektywie?
– Na ten moment skupiamy się na obecnie zarysowanych celach, są one ogromne. Ich realizacja wymaga wysiłku i potężnej pracy, stąd jeśli uda się nam to wszystko przeprowadzić będziemy bardzo usatysfakcjonowani.

Czy fundusz pożyczkowy daje gwarancje rozwoju?
– Oczywiście, w ten sposób wzmacniamy firmę. Pieniądze zgromadzone na rachunkach bankowych nie dają dużego zysku. Lepiej je angażować w kapitał na terenie miasta, a pożyczki zaciągają firmy, które inwestują w naszym regionie. Właśnie podpisaliśmy udzielenie wysokiej pożyczki przedsiębiorstwu, które będzie budowało halę produkcyjną, tym samym pojawią się nowe miejsca pracy w Częstochowie.
Dziękuję za rozmowęURSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl