Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 24 marca 2017
Marka i Gabriela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   

  Nr 12 (1307) 2017-03-23
  W NUMERZE:
»  KŁOMNICE. Koniec chodzenia po tłuczniu
» W Dniu Kobiet o kobietach
» Duży smog w Częstochowie. Stan zagrożenia zdrowia
» REGULAMIN XVI KONKURSU REGIONALNEGO NA „SZKOLNĄ GAZETĘ Z DODATKIEM EKOLOGICZNYM – PRZYRODA MOJEGO REGIONU”
»  Fundusz walczy ze smogiem
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Wystawa „Człowiek”
» Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego
»  Polki na drodze dobrych zmian – światowe raporty o sytuacji kobiet w Polsce
» Posłowie w Muzeum Jana Pawła II
» Przywracać pamieć o Janie Pawle II
» Lekcja historii wg Jacka Kaczmarskiego
» Coraz więcej ważnych osób gościmy
» „Nowy plan miejscowy dla Częstochowy”
» Brytyjski ambasador w Polsce z wizytą w Częstochowie
» Recytacje niezwykłe
» ZA PIĘĆ DWUNASTA. Długofalowo zyskaliśmy
» Środki na odwodnienie dzielnic
» Ekolodzy na pokaz
» Piorunochron demokracji
»  Spotkanie z aurą wspomnień
»  Listopadowa melancholia. „Piosenki romantyczne i listopad na dworze”
» Wystawa uczennic „Plastyka”
» Za zasługi dla województwa śląskiego
» Akademia zaprezentowała swój potencjał
» EDUKACJA WYŻSZA. Praca socjalna – studia na współczesne czasy
» HISTORIA NAD WARTĄ. Biblioteka Jasnogórska
» WYSTAWA. Męski „Punkt widzenia”
» O gospodarce z ambasadorem Wielkiej Brytanii
» Biegi 31000 JP II na Olimpiadę 2020w Międzynarodowym Roku świętego Jana Pawła II
» Demonstracja siły Rakowa
» INDOOR SKYDIVING. Lecę, bo chcę
» SIATKÓWKA.Bez niespodzianek, czyli kolejne dwie przegrane AZS-u
» PIŁKA NOŻNA. Pochmurna inauguracja
» 12 medali dla Kantora
» Zagrali dla Pawełka Kołodziejczyka
» 4 Turniej Tenisa Stołowego pamięci Mirka Czarnockiego
» Sukces bokserów KS „START” na Mistrzostwach Śląska w Knurowie
» Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

grawex_internet-2015-04.png

GC nowa24.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpg







r e k l a m a
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Ambasador Francji w Częstochowie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W niedzielę, 5 lutego 2017 roku, w Częstochowie gościł Jego Ekscelencja Pierre Levy Ambasador - Minister Pełnomocny Republiki Francji w Rzeczypospolitej Polskiej, Kawaler Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi. Przybył do naszego miasta na zaproszenie dr. Ryszarda Majera, wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP.


W czasie wizyty Jego Ekscelencja Pierre Levy oraz towarzyszący mu Konsul Generalny Francji w Polsce Frédéric de Touchet odwiedzili Sanktuarium Jasnogórskie, gdzie spotkali się z przeorem o. Marianem Waligórą i podprzeorem o. Janem Poteralskim. Goście uczestniczyli we Mszy Świętej w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej; potem zwiedzili bibliotekę jasnogórską. Ważnym akcentem wizyty było złożenie kwiatów na grobie Rodziny Reszków w Boronowie pod Częstochową – Edward, Jan i Józefiny Reszkowie to najsłynniejsze w historii opery śpiewające rodzeństwo, które wprowadziło na przełomie XIX i XX w. polską wokalistykę do światowej kultury, odnosząc artystyczne tryumfy na najsłynniejszych scenach operowych. Śpiewali w mediolańskiej La Scali, Operze Paryskiej, Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie i nowojorskiej Metropolitan Opera. Nigdy nie wypierali się swojej narodowości, z Polską związani sercem i sentymentem.
Pan Ambasador spotkał się także w częstochowskim środowiskiem gospodarczym. Okolicznościowy koktajl dyplomatyczno-gospodarczy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zaaranżowała Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie. Szefowie Izby: prezes Andrzej Broniewski i prezydent Tadeusz Szymanek, nie kryli nadziei wiążących z wizytą ambasadora Pierre’a Levy.
– Częstochowa ma duży potencjał, liczymy że spotkanie to zaowocuje dobrymi kontaktami gospodarczymi, że uda się zawiązać dobre relacje pomiędzy przedsiębiorcami częstochowskimi i francuskimi. Podczas wydarzenia wyświetliliśmy film z przebiegu Jurajskiego Produktu roku 2016, pokazujący możliwości gospodarcze regionu częstochowskiego – mówił Andrzej Broniewski.
Senator Ryszard Majer, spirytus movens przedsięwzięcia, podkreślił, że wizyta łączy w sobie prezentację potencjału kulturowego duchowego i gospodarczego naszego miasta i naszego regionu. – Pokazujemy, że Ziemia Częstochowska jest ważnym miejscem na mapie naszego kraju, że można tu robić dobre interesy. Ale przecież Częstochowa jest stolicą duchową Polski, sercem naszego kraju, i to zauważył także Pan Ambasador, co oznacza, że szanuje naszą kulturę i tradycję. Otwieramy się szeroko z naszym kapitałem inwestycyjnym, naukowym, jaki reprezentują nasze uczelnie. Zachęcamy do inwestowani w Częstochowie, abyśmy mogli wspólnie realizować przedsięwzięcia gospodarcze, które będą służyły częstochowianom. Tak też postrzegam swoją rolę w Komisji Spraw Zagranicznych Senatu. Dzięki kontaktom dyplomatycznym, mogę wspólnie z parlamentarzystami promować nasz region – zauważa senator Majer.

Na spotkaniu byli również obecni przedstawiciele władz m.in. Szymon Giżyński, poseł na Sejm RP. Poseł Giżyński witając szacownych gości nawiązał do wspólnych, historycznych przyjaźni, zapisanych na wielu kartach historii oraz w imię ideałów, przywiezionych do Polski przez ambasadora Pierre’a Levy. – Reprezentuje Pan ziemię, która wydała wielkich twórców, architektów powojennej Europy, jak Jean Monnet czy Robert Schuman, którzy stworzyli paradygmat, będący do dzisiaj wzorcem, który powinniśmy naśladować i do którego powinniśmy dążyć. W Częstochowie mamy szczególną sposobność, żeby te ideały, odnoszące się wprost do cywilizacji chrześcijańskiej rozumieć dosłownie i praktycznie. Jesteśmy bowiem obdarzeni niezwykłym charyzmatem Częstochowy jako duchowej stolicy Polski, stanowiącym ważny element w obszarze naszej tradycji i tożsamości narodowej. Chcę tez wspomnieć o fakcie, który w historii gospodarczej Polski jest zapisany chwalebnie i który przez swą rangę też musiał dotrzeć do najdalszych zakątków świata, wraz do kolonii francuskich, które w 1909 roku były częścią państwa francuskiego. Mówię o wielkiej wystawie rolniczo-przemysłowej w Częstochowie w 1909 roku, kiedy jeszcze lat kilka czekaliśmy na wybuch niepodległości naszej ojczyzny. Wysiłkiem społeczności lokalnych, wszystkich stanów, wszystkich świadomych obywateli, urodziła się wystawa, która z jednej strony realizowała to wszystko, co było wielkością ówczesnego stanu częstochowskiej gospodarki – przemysłu i rolnictwa, jak i również projektowała wielką, ważną, budującą się z roku na rok pozytywnie przyszłość. I tym duchu będzie przebiegać nasze spotkanie. Życzę panu Ambasadorowi jak najlepszych wrażeń z pobytu w Częstochowie i częstych do nas powrotów – podkreślił poseł Szymon Giżyński.
Ambasador Pierre Levy akcentował historyczne i gospodarcze związki Polski i Francji.
– Ekonomie naszych krajów są ściśle związane z ekonomią Unii Europejskiej i musimy wspólnie stawiać czoła tym samym problemom, aby stać się konkurencyjnym na rynku globalnym zachowując jednocześnie wymagania socjalne. Jednocześnie istnieją historyczne powiązania między Polską a Francją i mnóstwo relacji osobistych miedzy Polakami i Francuzami. Dzisiaj zależy nam na jeszcze większym rozwinięciu tych relacji, bo jako kraje, które mają dużą odpowiedzialność w Unii Europejskiej musi działać razem, aby uczynić ją jeszcze silniejszą – mówił Pierre Levy.



foto: Marcin Szpądrowski
od lewej: ambasador Pierre Levy, senator Ryszard Majer, poseł Szymon Giżyński


GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl