Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 28 kwietnia 2017
Pawła i Walerii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   

  Nr 17 (1312) 2017-04-27
  W NUMERZE:
» Gwarancje dla przywrócenia województwa częstochowskiego
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „I tylko pamięć została o tej katyńskiej nocy"
» Wypalanie traw = niszczenie ekosystemów
» Proekologiczne inwestycje w Częstochowie
» EKOLOGICZNA GMINA . MSTÓW. Kasztanowce pod ochroną
» DROGA LELÓW - NAKŁO W ROZBUDOWIE
» Medale dla częstochowskich strażników
» Dr Tomasz Bartel gościem Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
» „Noc terapeutyczna”
» Szkoła z artystyczną duszą
»  NAGRODY W DZIEDZINIE ZDROWIA
» Trwa Rok Władysława Biegańskiego. Współtwórca Krajowej Wystawy
» W Częstochowie powstał oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków
»  Pomagać innym. Warsztaty artystyczne
» ZABYTKI CZĘSTOCHOWSKIEGO REGIONU. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja w Truskolasach
»  DĄBROWA ZIELONA. Od xenodochium do „Senior Wigor” (II)
» „Lubię dowalić słowem”
» „Pochodnia" na tournée
» Starty lekkoatletów CKS Budowlani
»  PIŁKA NOŻNA. Bez zwycięstwa w stolicy Górnego Śląska
» (NIE)SPORTOWY CIOS. Raków z awansem do Nice 1. Ligi. Co ze stadionem?!
» Podniebne medale dla częstochowian
» Zwycięstwo i awans do finału
» ŻUŻEL. Kapryśna aura
»  SIATKÓWKA. Upadek AZS-u - to jeszcze nie koniec walki
» Biegi 31000 JP II na Olimpiadę 2020 w Międzynarodowym Roku świętego Jana Pawła II
» Biegaj z Fortum dla Adullam
» Jakub Cisowski brązowym medalistą Mistrzostw Polski ADCC
» Z policyjnej raportówki
» SERWIS GMINNY
» KRZEPICE. Pamiętają o Papieżu
»  POCZESNA. Laureatka olimpiady
» Wielkanocne spotkanie z podziękowaniem
» Rakowska Izba Tradycji


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

grawex_internet-2015-04.png

GC nowa24.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
CZĘSTOCHOWA. REFORMA EDUKACJI. Dla dobra dzieci i rodziców. Tak stanowi: Prawo i Sprawiedliwość
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Co dalej z reformą edukacji w Częstochowie? Czy władze miasta będą likwidować gimnazja? Czy w imię dobra dzieci i nauczycieli nastąpi porozumienie prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka z Kuratorium Oświaty? Na dzisiaj jest impas i trwają rozmowy. Czas jednak goni. Ostateczny termin zakończenia procedur legislacyjnych dla gmin Ministerstwo Edukacji Narodowej wyznaczyło do 31 marca 2017 roku.

Pierwsza debata radnych w sprawie zmiany siatki szkół, zaproponowanej przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, odbyła się na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Częstochowy, 1 lutego 2017 roku. Głosowane były dwa projekty uchwał: zmiana siatki szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz zmiana siatki szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych. Uchwała w sprawie szkół ponadgimnazjalnych zyskała akceptację radnych. Przeważył głos radnego Mieszkańców Częstochowy – Krzysztofa Świerczyńskiego, który zagłosował zgodnie z radnymi SLD i PO oraz głos wstrzymujący radnego PiS Alberta Kuli. Projekt dotyczący siatki szkół podstawowych i gimnazjalnych nie został przyjęty – 13 radnych (SLD i PO) było, 13 (PiS i MCz) – przeciw.
– Pan Prezydent propozycję nowej siatki szkół dał nam za pięć dwunasta. Mieliśmy zaledwie 20 godzin na zapoznanie się z dokumentem i przygotowanie ewentualnych poprawek do jednej z najważniejszych uchwał, których wnikliwa analiza przez specjalistów zajmuje kilka dni. Niestety, w uchwale Prezydent zaplanował likwidację dwóch gimnazjów: Gimnazjum nr 17 im. Huberta Wagnera i Gimnazjum nr 9 im. Adama Mickiewicza, które miałyby zakończyć działalność z dniem 31 sierpnia 2019 r. Klub PiS jasno i głośno powiedział, że nie zgadzamy się na jakąkolwiek likwidację szkół i zwolnienia nauczycieli – tłumaczył decyzję Klubu PiS, radny Piotr Wrona, wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Jak dodaje, źle się stało, że przyjęto zmianę siatki szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych, a sprawa szkół podstawowych i gimnazjalnych pozostała nadal w zawieszeni. – Siatka szkół jest systemem integralnym. Brak jednomyślności przy głosowaniu dwóch projektów uchwał odcięło pole manewru w najbardziej newralgicznych punktach propozycji Prezydenta, które mogą okazać się niedobre dla społeczności szkolnych – stwierdza Piotr Wrona.
23 lutego odbędzie się kolejna sesja w sprawie reformy edukacji. Aktualnie trwają negocjacje władz Częstochowy z Kuratorium Oświaty. – Rozmawiamy z Prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem i mamy nadzieję na konsens. Wszystko czynimy dla dobra dzieci i nauczycieli – zapewnia Alicja Janowska, dyrektor Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie. Jak wyjaśnia sytuacja niektórych szkół jest trudna, dotyczy to głównie Gimnazjum nr 17. Jest już natomiast obietnica prezydenta Matyjaszczyka w sprawie Gimnazjum nr 7 i 9.
– Pan Prezydent zapewnił, że mają one być przekształcone w szkoły podstawowe. Powstaną tam mniej liczebne oddziały, co pozytywnie wpłynie na dzieci i proces wychowawczo-edukacyjny. Da to też gwarancję pracy dla nauczycieli – mówi dyr. Alicja Janowska. Jak dodaje, z analizy wynika, że reforma stworzy więcej oddziałów w Częstochowie. – Gdyby zachowano gimnazja, to powstałoby 67 oddziałów klas pierwszych gimnazjalnych w roku szkolnym 2017/2018. Natomiast po reformie w szkołach podstawowych powstaną 83 oddziały klas siódmych. To znaczy o 16 więcej. Trzeba też tu przypomnieć, że minister edukacji narodowej Anna Zalewska przyznała Częstochowie dodatkowych 39 etatów dla nauczycieli, co zwiększy subwencję oświatową o 11 milionów złotych – informuje dyr. Janowska. Podkreśla jednocześnie, iż ważną kwestią jest także utrzymanie w dobrym stanie budynków szkolnych. – Wiemy co będzie za lat siedem, ale jak będzie za dziesięć lat, trudno przewidzieć. Może nastąpi wyraźny wyż demograficzny i wówczas budynki szkolne będą potrzebne. Trzeba myśleć o przyszłości. W Częstochowie zlikwidowano żłobki i przedszkola i jest teraz problem. Nie można tego powtórzyć ze szkołami – podkreśla dyr. Janowska.
Radny Wrona, pod okiem specjalistów, w imieniu Klubu PiS przygotował kilka istotnych poprawek do propozycji uchwały prezydenta. Klub PiS przedstawił je na sesji 1 lutego i poinformował Prezydenta, że jest to warunek przyjęcia jego uchwały. – W przypadku Gimnazjum 9 zaproponowaliśmy przekształcenie w Szkołę Podstawową Nr 9 wraz ze starymi granicami obwodu. W szkole tej funkcjonuje klasa sportowa, do której uczęszcza 41 uczniów spoza Częstochowy. Przy subwencji około 5000 zł na jednego ucznia miasto zyskuje 200.000 zł. W przypadku Gimnazjum Nr 17 zaproponowaliśmy powstanie Branżowej Szkoły Podstawowej Nr 13 Stopnia 1. W tym miejscu nie widzimy sensu nowej szkoły podstawowej z uwagi na to, że w pobliżu takowych jest kilka. Mając wiedzę w jakich kierunkach kształcenia zawodowego jest obecnie zapotrzebowanie, wskazaliśmy nawet kierunki: mechaniczny (maszynista, toromistrz, ustawiacz) – młodzież poszukując tego kierunku wybiera kształcenie w Łazach, usługowych (sprzedawca, kelner, barman, fryzjer, kosmetyczka), ogrodnik, krawiec i szwaczka, budowlanych (monter konstrukcji budowlanych, murarz-tynkarz, zbrojarz-betoniarz, cieśla). W przypadku Szkoły Podstawowej Nr 41 zaproponowaliśmy wraz z granicami obwodu rozpoczęcie kształcenia klas pierwszych jeszcze w tym roku – wylicza radny Wrona.
Miejmy nadzieję, że prowadzone negocjacje w sprawie przebiegu reformy edukacji w Częstochowie zakończą się pomyślnie. Tu – jak podkreśla minister Anna Zaleska – trzeba przede wszystkim myśleć o dobru dzieci.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl