Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 26 maja 2018
Filipa i Pauliny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 21 (1368) 2018-05-24
  W NUMERZE:
» Wspomnienie o Legendzie Polskiej Piosenki Januszu Gniatkowskim w rocznicę Jego 90. urodzin
» SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
»  REGIONALNY KONKURS PRZYRODNICZO-PLASTYCZNY NA ZNACZEK pod tytułem: „ZWIERZĄTKO W MOIM DOMU”
» „MIŁOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE” 26 MAJA – DZIEŃ MATKI
» WIZYTA POSŁA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI. ,,Polska jest jedna"
»  WERNISAŻ WYSTAWY MALARSKIEJ. „Z widokiem na Hutę. 90 lat połączenia Rakowa z Częstochową”
» Jubileusz Sławomira Czarneckiego
» Husaria. Broń Sarmacka
» Konferencja naukowa. Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte
» 97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Częstochowianie w walce o Ziemię Lubliniecką
» 99. rocznica utworzenia 7 Dywizji Piechoty
» HISTORYCZNA MAPA CZĘSTOCHOWY. Ulica gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie
» Wizyty Marszałka Piłsudskiego w Częstochowie
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Franciszek Ksawery Latinik (17.07.1879 – 29.08.1949)
» RODZINY CZĘSTOCHOWSKIE. Edmund i Marian Glińscy. Bracia w służbie Polsce
»  Kartki z kalendarza – kalendarium maja
» Kina, ogrody i kawiarnie, czyli przedwojenne życie Częstochowy
»  PIŁKA NOŻNA. Sędziowie pozbawili Raków trzech punktów
» „Mecz na głosy”: RKS Raków Częstochowa – GKS Olimpia Grudziądz
» Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny na Stadionie Śląskim
»  Bebetto AZS AJD z brązowym medalem mistrzostw Polski
»  PIŁKA NOŻNA. Podział punktów ze Ślęzą Wrocław
» ŻUŻEL. Drastyczna przegrana w Gorzowie
»  Plan na nowy sezon: walka o medale
» Absurd jako pozycja na zakończenie sezonu teatralnego
» 100-lecie Niepodległości – patriotycznie na Kresy
» Częstochowskie PiS uczciło pamięć Rotmistrza Pileckiego w 70. rocznicę jego śmierci
»  Hiperlaktacja co to jest i jak sobie z nią radzić?


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
Rolnictwo
Zacieśnić współpracę ARiMR
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmowa z Konradem Jarzyńskim, dyrektorem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa


Jakie kwoty w ramach płatności obszarowych przekazała ARiMR rolnikom w woj. śląskim?
– W 2016 r. przyjęliśmy 47,3 tys. wniosków, a w zakresie płatności ONW (obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania) złożono 20,3 tys. wniosków. Najwięcej wniosków złożonych zostało na terenie powiatów częstochowskiego (7191), kłobuckiego (5749) oraz zawierciańskiego (4444). W chwili obecnej wnioski o wsparcie bezpośrednie oraz płatności z tytułu ONW podlegają kontroli kompletności oraz kontroli administracyjnej. Mają one na celu sprawdzenie danych zawartych w wersji papierowej z danymi identyfikacyjnymi beneficjenta w ewidencji producentów, poprawności deklaracji działek ewidencyjnych, złożenia niezbędnych załączników min. materiału graficznego oraz wielokrotnej deklaracji działek ewidencyjnych. Zakończyliśmy kontrole ponad 46 tys. wniosków a następnym etapem będzie proces wydawania decyzji administracyjnych, który rozpoczął się z początkiem grudnia br.
30 września Europejski Bank Centralny ogłosił oficjalny kurs euro, według którego będą obliczane stawki płatności bezpośrednich za 2016 r. W Polsce wynosi on 4,3192 złotych za 1 euro. Maksymalna łączna kwota przeznaczona w Polsce na płatności bezpośrednie za 2016 r. wynosi 3,429 mld euro, czyli po przeliczeniu według ogłoszonego kursu wymiany 14,811 mld zł.

Jak przebiegła wypłata zaliczek na poczet tegorocznych płatności bezpośrednich?
– Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. w okresie od 17 października do 30 listopada ARiMR po raz pierwszy w historii wypłacała zaliczki na poczet płatności bezpośrednich. Zaliczki wypłacane były w wysokość iloczynu 70 proc. stawki danej płatności bezpośredniej oraz powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności albo liczby zwierząt zatwierdzonych do danej płatności. Zaliczki objęły wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich stosowanych w Polsce. Uruchomienie wypłaty zaliczek miało na celu złagodzenie trudnej sytuacji na rynkach rolnych, w szczególności na rynku mleka, rynku owoców i warzyw oraz rynku wieprzowiny. Dla rolników to znaczące wsparcie ich dochodów w okresie jesienno-zimowym, w którym zazwyczaj zaopatrują swoje gospodarstwa w nawozy, środki ochrony roślin i zakupują sprzęt rolniczy. Od 17 października do 30 listopada 2016 r. ARiMR zrealizowała zaliczki na poczet tegorocznych płatności bezpośrednich przekazując z tego tytułu, na rachunki bankowe dla ok. 1,34 mln. rolników blisko 9,66 mld zł w skali kraju. W województwie śląskim dokonaliśmy wypłatę zaliczek dla ponad 46 tys. beneficjentów wypłacając kwotę przewyższającą 213,5 mln zł, co stanowi ok 97 proc wszystkich spraw.

A wnioski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich?
– Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 to bardzo ważna część działania ARiMR. Mijający rok był pierwszym, kiedy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ARiMR przygotował Harmonogram naborów w ramach PROW. Zgodnie z tym dokumentem ARiMR przyjmowała wnioski na konkretne nabory we wcześniej podanych terminach. . To bardzo ważne gdyż nasi ewentualni wnioskodawcy mieli czas na zgromadzenie potrzebnych dokumentów i przygotowanie się do uczestnictwa w danym programie. W naszym województwie nabory kształtowały się w sposób następujący.
Na modernizację gospodarstw rolnych nabór przeprowadzony był w dniach w śląskim OR przyjęło ponad 500 wniosków, na łączną kwotę prawie 96 mln zł. Zainteresowanie poddziałaniem w województwie śląskim oraz w skali kraju przekroczyło najbardziej optymistyczne założenia. Jeśli chodzi o liczbę złożonych wniosków odnotowaliśmy bardzo duży wzrost w stosunku do 2015 r. , kiedy złożono zaledwie 78 takich wniosków. W związku z dużą liczbą złożonych wniosków, MRiRW oraz ARiMR wychodząc naprzeciw rolnikom zainteresowanym uzyskaniem pomocy podjęło decyzję o zwiększeniu puli środków. W przypadku województwa śląskiego pula środków została zwiększona z kwoty ponad 8 mln do kwoty przekraczającej 13 mln euro.
W ramach poddziałania - Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój nasi rolnicy złożyli wnioski na kwotę ok. 2 mln zł.
W ramach Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej - Nabór trwał od 31 października do 29 listopada 2016 r. W ramach tego naboru śląska ARiMR przyjęła ponad 70 wniosków na łączną kwotę przekraczającą 28 mln zł.
Obecnie przyjmowane są wnioski w ramach inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.Wnioski o taką pomoc można składać od 27 grudnia 2016 r. do 25 stycznia 2017 r.

Jakie są najbliższe plany?

– Obecnie skupiam się na wprowadzeniu pewnych zmian, które powodować będą bardzo wyraźne zbliżenie ARiMR w województwie śląskim z rolnikami lub szerzej ze wszystkimi podmiotami, które mogą stać się naszymi wnioskodawcami, beneficjentami. To bardzo ważne by nasza działalność, nasza oferta była bardzo dobrze znana wszystkim, którzy mogą z niej korzystać. Chcę również zintensyfikować i zacieśnić współpracę ARiMR ze wszystkimi instytucjami, które pracują dla i na rzecz rolnictwa w naszym województwie. Mam nadzieję, że plany przekute w czyn będą już przynosić pozytywne efekty w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Dziękujemy za rozmowę
Śląski Oddział Regionalny ARiMR
ul. Jana III Sobieskiego 7, 42-200 Częstochowa tel. /034/-378-28-00 fax. /034/-324-94-28
e-mail: slaski@arimr.gov.pl www.arimr.gov.pl
r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl