Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 25 lutego 2018
Wiktora i Cezarego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 8 (1355) 2018-02-22
  W NUMERZE:
» Hołd dla ,,Warszyca" - Żołnierza Niezłomnego
» Wiara i rodzina
» ZŁOTA PIĄTKA W OKF
» Życzenia dla Jubilatki
»  W Częstochowie rusza Wielkie Badanie Wzroku
» Cézanne. Portrety życia
» Częstochowska firma zadba o jakość ciężarówek produkowanych przez Mercedes-Benz
» 200 lat zaśpiewano w Herbach
»  Zima groźna dla chorych na POChP
» Zaproszenie do udziału w plenerze
» Koncertowy Dzień Koiet w Mstowie
»  Test 4K – badanie dla świadomego mężczyzny
» Wielkanocny Konkurs Plastyczny "MOJA WIELKANOC" 2018
» Najlepsi sportowcy 2017
» Ciekawe ozdobne owoce z ogrodu
» ,,Stąd Nasz Ród
» Paliwa coraz mniej alternatywne!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_22 kopia

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
turystyka
Na rowerze po Czechach: najbardziej znane, najdłuższe i najpopularniejsze ścieżki rowerowe
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Setki kilometrów oznakowanych ścieżek rowerowych w Czechach wzywają! Dla każdego coś miłego. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy długich, łagodnych tras, są tu ścieżki prowadzące przez wspaniałą przyrodę z dala od miast, czy ekstremalne przejazdy po zboczach wysokich gór.

Wzdłuż rzek i rzecznych kanałów.
Jedna z najpopularniejszych tras to Ścieżka Łabska, należąca do sieci europejskich tras EuroVelo. Trasa prowadzi od źródeł rzeki w Karkonoszach aż do Czeskiej Szwajcarii, zapraszając na około 370 kilometrów przygód i niezapomnianych wrażeń. Gdzie można znaleźć najciekawsze odcinki? Jednym spodobają się okolice Děčína i najgłębszy piaskowcowy kanion w Europie, w którym skały wznoszą się na wysokość nawet 250 metrów, innych zachwyci zapora Les Království w regionie pogórza Podkrkonoší, z romantycznymi wieżyczkami, czy też barokowy szpital w Kuksie, ze słynnymi rzeźbami Cnót i Przywar dłuta Mateusza Bernarda Brauna. Popularnością cieszą się również odcinki niedaleko Pragi z Poděbradów do Neratovic. Oznakowane ścieżki prowadzą po obu brzegach, a dzięki asfaltowej nawierzchni korzystają z nich również osoby na wózku oraz miłośnicy rolek. Wzdłuż rzeki Łaby ciągną się tory kolejowe, dzięki czemu wyprawę na rowerach można zacząć i skończyć w dowolnym miejscu.

Równie popularna jest blisko 80-kilometrowa trasa rowerowa przez wschodnie Morawy, prowadząca wzdłuż kanału Baty między Kromieryżem i Hodonínem. Ścieżka ma w większości nawierzchnię asfaltową, niewielkie różnice poziomów i, z wyjątkiem kilku krótkich odcinków, prowadzi z dala od szos. Główna trasa rozgałęzia się na inne ścieżki - można zjechać z niej na Chrziby, Góry Hostyńskie czy Białe Karpaty, albo połączyć wycieczki rowerowe z rejsem na pokładzie łodzi wycieczkowych, czy też wynająć własną barkę.

Na rowerze w góry!
Fantastyczna, bezpieczna i długa - taka właśnie jest ścieżka rowerowa Beczwa na wschodnich Morawach. Ma blisko 160 kilometrów i prowadzi do dwóch górskich źródeł wzdłuż Górnej Beczwy i Dolnej Beczwy. Obie trasy łączą się w miejscowości Valašské Meziříčí, skąd z kolei można ruszyć dalej do Tovačova. Kilka odcinków, z pięknymi Beskidami w tle, nadaje się również do jazdy na rolkach. W Rožnovie pod Radhoštěm warto zatrzymać się w znanym skansenie i spróbować specjałów lokalnej kuchni, ogromnych kołaczy - frgali.

Wszystkich, którzy chcieliby poznać urodę południowych Czech, odkryć tajemnicze zakamarki pogórza Szumawa czy zajrzeć do opustoszałych osad zapraszamy na szumawską trasę rowerową, której budowę zakończono jesienią 2015 roku. Rozpoczyna się koło Železnej Rudy i ma 163 kilometry. W trakcie wyprawy można zobaczyć np. słynne spławne kanały, typowe górskie osady Modrava i Kvilda, czy zaporę Lipno, popularną ze względu na łatwy dostęp również dla osób na wózku.

Wczoraj pociągiem, dziś - rowerem
W 2015 roku powstała również 13-kilometrowa ścieżka rowerowa, łącząca południowo-czeskie renesansowe miasto Slavonice i austriacki Dobersberg. Prowadzi przez piękny krajobraz pełen lasów i potoków po nasypie kolejowym, gdzie jeszcze siedemdziesiąt lat temu jeździły pociągi. Nie ma na niej żadnych stromych podjazdów, dlatego doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi i na rolki. Co więcej, ścieżka będzie stopniowo przedłużana o kolejne odcinki, a docelowo utworzy 90-kilometrową trasę objazdową Thayarunde, łączącą Slavonice, Waidhofen, Raabs an der Thaya i Písečné.
Singletracki i parki rowerowe
Miłośnicy terenowej jazdy na rowerach górskich na pewno docenią wąskie trasy rowerowe typu singletrack o różnym stopniu trudności, ciekawie poprowadzone wśród naturalnego piękna czeskich i morawskich gór. Ich liczba ciągle rośnie, co roku powstają kolejne, zwłaszcza w okolicach kolejek linowych w ośrodkach narciarskich, oferujących dobre zaplecze - wypożyczalnie, serwis, myjnie rowerów, prysznice, przebieralnie, sklepy ze sprzętem rowerowym, restauracje, punkty gastronomiczne i kwatery.

Najstarsze tego typu trasy to singletracki pod Smrkiem w Górach Izerskich, zaprojektowane przez Walijczyka, Dafydda Davisa, jednego z najlepszych projektantów w tej branży na świecie. Początek trasy znajduje się w Novym Měste pod Smrkem na plaży naturalnego kąpieliska. Jedną z czeskich atrakcji są również ścieżki Rychlebskie, zaczynające się i kończące w miejscowości Černá Voda niedaleko Jesioniku. Do tradycyjnych zawodów MTB w Novym Měste na Moravie nawiązała Cyklo Arena Vysočina z trasami o kilku stopniach trudności, poza tym parki rowerowe znajdują się również w Karkonoszach - w Svatym Petrze, w Rokytnicach nad Jizerou i w Mladych Bukách. Na Szumawie można jeździć po trasie na Špičáku lub na Lipnie, singletracki powstały również w Jesionikach w ośrodku Kouty nad Desnou i Dolní Morava. W Beskidach, na południowym stoku w dolinie Pluskovec w Velkych Karlovicach mieści się z kolei Singletrail Bike Park Kyčerka, najstarszy park rowerowy we wschodnich Morawach.


cykloturistika, Czeski Raj 2. Fot. Štěpán Vrzala


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl