Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 18 czerwca 2019
Marka i Elżbiety
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
kultura
WYSTAWA POPLENEROWA. Kochają Złoty Potok
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie prezentowana jest wystawa prac członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. To efekt z dwóch plenerów w Złotym Potoku: letniego w 2015 roku i zimowego w 2016 roku.

Twórcy ze Stowarzyszenia od wielu już lat inspiracji poszukują na malowniczej Jurze. – Te plastyczne miejsca są dla nas nieustającą weną. Kochamy Złoty Potok – podkreśla prezes Stowarzyszenia Ewa Powroźnik. Jak dodaje cieszy ją coraz wyższy poziom artystyczny członków Stowarzyszenia.
Z uznaniem o wystawie wypowiada się także dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, który jest stałym obserwatorem dokonań twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu. – Towarzyszę tej grupie plastyków od początku przyjęcia imienia Jerzego Dudy-Gracza przez Stowarzyszenie. Z perspektywy doskonale widać, jak z amatorów, w wyniku działań edukacyjnych, studiów, przeradzają się w profesjonalnych twórców. Co ważne, prezentują coraz dojrzalsze spojrzenie na naturę. Nie jest to już malarstwo stricte przedstawiające, ale przesycone emocjami. Trzeba zauważyć, że plener Stowarzyszenia jest drugim po Plenerze Jurajskim, z tak długą tradycją plenerem na Jurze – mówi dyr. Kozera.
Komisarz letniego wyjazdu – Krystyna Puch – podkreśla intensywność pracy i upały. – Jura zmusza do ciągłego wysiłku, nie sposób przestać malować. Atmosfera była przyjazna, ludzie chętni do współpracy i pomocy, włączali się do wszystkich, proponowanych przeze mnie działań – mówi pani Krystyna.
Komisarz pleneru zimowego, Magdalena Kmiecik, jest członkiem Stowarzyszenia od roku i od przebojem zdobywa uznanie. Plener w Złotym Potoku był jej pierwszym wyjazdem ze Stowarzyszeniem. Prezes Ewa Powroźnik powierzyła pani Magdalenie funkcję komisarza i nie zawiodła się, tak jak i uczestnicy. Plener obfitował bowiem w wiele atrakcji artystycznych, poznawczych i turystycznych.
– Kontakt ze Stowarzyszeniem i to co dzieje się wokół mnie od dwóch lat jest diametralną zmianą w życiu. Wszystko zaczęło się kręcić wokół malarstwa, sztuki. Ale z działalnością artystyczną związana jestem od wielu lat, bo mimo iż ukończyłam Politechnikę Częstochowską nigdy nie pracowałam w wyuczonym zawodzie, a zawsze zajmowałam się czymś, co miało powiew artystyczny. Projektowałam wnętrza, układałam kwiaty, robiłam odzież artystyczną. Malować się krępowałam, bo moja siostra Elżbieta Ledecka jest malarką bardzo znaną. W jej bliskości nie śmiałam malować. Wreszcie się odważyłam i cieszę się, bo tego mi brakowało i jest to dopełnieniem tego co dotychczas robiłam – mówi nam Magdalena Kmiecik. W przygotowanie pleneru włożyła sporo inwencji. – Plener obfitował w spotkania i rozmowy o sztuce, głownie w oparciu o myśli Potworowskiego, które dawkowałam koleżankom i kolegom. Dzięki temu obudziło się w nich coś więcej. A próbowałam przekazać, że na pejzaż można spojrzeć inaczej, że z natury można czerpać różnego rodzaju inspiracje, niekoniecznie tylko fotograficzny zapis, ale również dostrzegać przyrodę poprzez kolor, emocje i spróbować przekazać to co niewidzialne w naturze i w nas samych. I myślę, że trochę mi się udało – konkluduje komisarz.
Gości w ROK-u przywitała dyrektor Małgorzata Majer. Wernisaż, 7 czerwca recitalem piosenki francuskiej ubarwiła Barbara Wierzbicka.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl