Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 16 stycznia 2018
Marcelego i Włodzimierza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 2 (1349) 2018-01-11
  W NUMERZE:
» Jubileuszowy, 10. Konkurs na Choinkę Wieczernikową - rozstrzygnięty
» Remont dla dzieci
» Rodzinny weekend w Żarkach 20-21.01.2018.
» Aż 98 proc. Polaków ma problemy z zębami. Przyczyną niska świadomość i brak edukacji
» Termin oddania sztucznego oświetlenia przesunięty!
» Samochód dla OSP Żuraw
» W Poczesnej kolędują
» Zmiany dyrektorskie
» Z SESYJNEGO FOTELA RADNEGO. Ważne dla mieszkańców wnioski budżetowe – odrzucone przez koalicję SLD i PO
» Wybieramy Złotą Piątkę OKF
» Promotorzy częstochowskiej gospodarki 2017
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» Strażnicy miejscy pomogli samotnej 69-letniej mieszkance
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» MOPS wydał kalendarz promujący pieczę zastępczą
» Nowy zakład ma powstać w Częstochowie
» KONCERT CHARYTATYWNY. Na rzecz hospicjum
» POCZESNA. Jasełka w Brzezinach
» POCZESNA. Konkurs kolęd
» PORAJ. Brawo dla Uczniów z Choronia
» Anioły dla uzdolnionych Aniołków
» Gratulacje dla Gminy Konopiska
» Nowe twisty dla Częstochowy
» WYDAWNICTWA. „Częstochowa z lotu ptaka”
»  POCZESNA. Wystawa ,,Siedem Zasad Konsumenta Seniora”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
kultura
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Krzyże i kapliczki przydrożne naszego regionu – świadkowie przeszłości
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
2 lutego 2016 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbyło się rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu fotograficzno-literackiego pt. „Krzyże i kapliczki przydrożne naszego regionu – świadkowie przeszłości”, organizowanego przez Senatora RP dr. Ryszarda Majera we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Patronat honorowy nad konkursem objął Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński, a patronat medialny – Gazeta Częstochowska.

Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 50 prac z Częstochowy oraz wszystkich powiatów ziemi częstochowskiej. Jury wyróżniło 38, trzy nagrodziło najwyższymi laurami. I miejsce uzyskała Wiktoria Kubacka z Zespołu Szkół w Kochanowicach – Szkoła Podstawowa; II – Natalia Łapaj z Zespołu Szkół w Mstowie, III – Filip Tukaj ze Szkoły Podstawowej w Borownie im. Marii Konopnickiej. – Interesuję się historią, dlatego z ochotą podjęłam się uczestnictwa w konkursie. W swej pracy zamieściłam prawie wszystkie kapliczki jakie są na terenie gminy Mstów. W pozyskaniu danych pomogli mi rodzice, również wielcy miłośnicy historii – mówi Natalia Łapaj. Jej nauczycielka historii Wioletta Derda, jednocześnie wicedyrektor Zespołu Szkół w Mstowie, podkreśla, iż budowanie świadomości historycznej wśród uczniów szkoły jest dla pedagogów ważną misją edukacyjną. – Bardzo jestem dumna z wyniku Natalii oraz dziewcząt ze Szkoły Podstawowej, która wchodzi w skład Zespołu, które zajęły wyróżnienie w konkursie – mówi.
Pomysłodawca przedsięwzięcia senator Ryszard Majer z podziwem ocenia wartość przygotowanych prac. – Budująca jest ich różnorodność, co dowodzi, iż młodzi ludzie chcą poznawać historię, pragną czerpać ze skarbca narodowej historii. Zaprezentowane opisy i zdjęcia kapliczek są niezwykle interesujące. Konkurs na pewno będziemy kontynuować, a w przyszłości może powstanie katalog tych pięknych prac. Konkurs przyczynił się do aktualnej inwentaryzacji krzyży i kapliczek przydrożnych najbliższej okolicy – mówi „GCz” senator Ryszard Majer.
Patron honorowy, poseł Szymon Giżyński, podkreślił niezwykłą ważność tematu konkursu. – Dotyczy on czegoś najistotniejszego dla poczucia tożsamości i dumy narodowej. Wiąże wielkie, podniosłe uczucia, które wprost świadczą o człowieczeństwie, godności człowieka i łączą się z miejscem, gdzie się najczęściej przebywa, z miejscem, które nie można określać mianem „małej ojczyzny”, bo nie ma nazwy „mała matka” i „duża matka”. Nasze lokalne miejsce urodzenia i zamieszkania jest częścią ojczyzny, bardzo dla nas ważnej. Tu Pan Bóg powołał nas do życia i tu mamy do wykonania konkretne zadania. Jako katolicy i polscy patrioci jesteśmy zobowiązani do pielęgnowania wszelkich śladów Bożej i patriotycznej obecności przodków na naszej ziemi. Tej życiowej misji – miłości do Ojczyzny – nikt za nas nie wykona, a z niej będziemy rozliczani. Za podniesienie takiego wymiaru tego przedsięwzięcia jestem wdzięczny organizatorom, bohaterom i uczestnikom. Przykładem takiej postawy jest jeden z uczestników, nasz wielki lokalny senior patriota, pasjonat historii – Andrzej Siwiński, który ma olbrzymie dokonania w uświadamianiu wszystkim pokoleniom – osobom starszym i młodzieży – jak wielkie skarby polskiego patriotyzmu mają na wyciągnięcie ręki albo na przejazd szlaków rowerem – podsumował poseł Szymon Giżyński.
Wszystkim laureatom i osobom wyróżnionym gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.
GUR


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl