Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 26 maja 2018
Filipa i Pauliny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 21 (1368) 2018-05-24
  W NUMERZE:
» Wspomnienie o Legendzie Polskiej Piosenki Januszu Gniatkowskim w rocznicę Jego 90. urodzin
» SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
»  REGIONALNY KONKURS PRZYRODNICZO-PLASTYCZNY NA ZNACZEK pod tytułem: „ZWIERZĄTKO W MOIM DOMU”
» „MIŁOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE” 26 MAJA – DZIEŃ MATKI
» WIZYTA POSŁA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI. ,,Polska jest jedna"
»  WERNISAŻ WYSTAWY MALARSKIEJ. „Z widokiem na Hutę. 90 lat połączenia Rakowa z Częstochową”
» Jubileusz Sławomira Czarneckiego
» Husaria. Broń Sarmacka
» Konferencja naukowa. Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte
» 97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Częstochowianie w walce o Ziemię Lubliniecką
» 99. rocznica utworzenia 7 Dywizji Piechoty
» HISTORYCZNA MAPA CZĘSTOCHOWY. Ulica gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie
» Wizyty Marszałka Piłsudskiego w Częstochowie
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Franciszek Ksawery Latinik (17.07.1879 – 29.08.1949)
» RODZINY CZĘSTOCHOWSKIE. Edmund i Marian Glińscy. Bracia w służbie Polsce
»  Kartki z kalendarza – kalendarium maja
» Kina, ogrody i kawiarnie, czyli przedwojenne życie Częstochowy
»  PIŁKA NOŻNA. Sędziowie pozbawili Raków trzech punktów
» „Mecz na głosy”: RKS Raków Częstochowa – GKS Olimpia Grudziądz
» Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny na Stadionie Śląskim
»  Bebetto AZS AJD z brązowym medalem mistrzostw Polski
»  PIŁKA NOŻNA. Podział punktów ze Ślęzą Wrocław
» ŻUŻEL. Drastyczna przegrana w Gorzowie
»  Plan na nowy sezon: walka o medale
» Absurd jako pozycja na zakończenie sezonu teatralnego
» 100-lecie Niepodległości – patriotycznie na Kresy
» Częstochowskie PiS uczciło pamięć Rotmistrza Pileckiego w 70. rocznicę jego śmierci
»  Hiperlaktacja co to jest i jak sobie z nią radzić?


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA
Szkodzi mieszkańcom i środowisku
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Od ośmiu lat mieszkańcy ul. Tenisowej na Wyczerpach w Częstochowie muszą znosić uciążliwości z powodu działalności funkcjonującej w okolicy firmy obuwniczej. Przedsiębiorstwo nie próżnuje. kilkakrotnie zmieniło nazwę i ani myśli zachowywać prawidła ekologiczne.Firma o pierwszej nazwie „Teknodue”, utworzona przez włoskiego przedsiębiorcę, działa na Wyczerpach od 2004 roku. Postawiony budynek z zapleczem magazynowym, zgodnie z protokółem odbioru z września 2004 roku, miał pełnić funkcję usługowo-handlową. W rzeczywistości od razu zaczęto w nim produkcję dodatków kaletniczych. – Sytuacja stała się bardzo uciążliwa. Nocne dostawy tirami, hałaśliwa praca na trzy zmiany, czujemy wyziewy o nieprzyjemnych zapachach, to tylko nieliczne uciążliwości, które niesie za sobą fabryka. Odczuwamy negatywne oddziaływanie firmy na mieszkańców i szkołę, co może szkodzić naszym dzieciom. W pobliżu jest tu szkoła (SP nr 25 – przyp. red.). Walczymy o poprawę warunków, jednak ciągle słyszymy, że jest to niemożliwe – mówią mieszkańcy.
Sprawa samowoli firmy – fabryka działała bez pozwolenia i decyzji środowiskowej – trafiła do nadzoru budowlanego Urzędu Miasta Częstochowy. 19 maja 2005 roku przeprowadzono kontrolę, po kierunkiem powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dla miasta Częstochowy. Zapadła jednoznaczna decyzja: „zmiana przeznaczenia budynku została przeprowadzona bez pozwolenia na budowę, a działalność nie miała zgody środowiskowej.”
Firma zaczęła działać. W maju 2007 roku jej pełnomocnik – Przemysław Wiarus (firma nazywała się już Trend Moda, a nie „Teknodue”) wystąpił do Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy o wydanie decyzji środowiskowej na zmianę sposobu użytkowania obiektu przy ul. Tenisowej. Mieszkańcy zaczęli przeciwdziałać planom legalizacji trującej ich firmy. W październiku 2007 roku 24 rodziny wystosowały pismo do ówczesnego prezydenta Tadeusza Wrony z kategorycznym sprzeciwem uprawomocnienia funkcjonującego zakładu, który posługiwał się nazwą „Fashion”. W piśmie podkreślali samowolę firmy, ukrywanie prawdziwej działalności zakładu oraz jego szkodliwość na życie mieszkańców i środowisko. Prosili prezydenta o pomoc w zapewnieniu spokojnego życia. Przeprowadzona miesiąc później kontrola Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa potwierdziła zarzuty mieszkańców. Naczelnik Zbigniew Kaleta skierował pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z informacją, iż w pomieszczeniach magazynowych jest produkcja elementów metalowych do obuwia, a firma nie posiada decyzji o zmianie użytkowania obiektu.
Co dziwne, dwa lata później, w kwietniu 2009 roku, firma otrzymuje decyzję uwarunkowaniach środowiskowych, co mieszkańcy interpretują jako zgodę na szkodliwą dla otoczenia działalność.
Są oburzeni. W maju piszą pismo do Prezydenta Częstochowy, w którym ponownie punktują wszystkie szkodliwe aspekty funkcjonowania firmy: hałas, toksyczność powietrza i gleby – negatywnie wpływające na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Wskazują, że odpady produkcji są magazynowane na otwartym terenie, że do kanału ściekowego przed bramą zakładu trafiają ścieki poprodukcyjne, że odpady są wywożone poza teren zakładu samochodem osobowym z przyczepą. „Ponieważ firma nie stosuje się do zaleceń środowiskowych, uważamy za zasadne wszczęcie postępowanie i cofnięcie decyzji zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego.” – napisali w dokumencie do Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy.
Wydział we wrześniu odpowiada: „Decyzja środowiska nie jest zgodą na użytkowanie obiektu oraz prowadzenie działalności. Określa jedynie warunki jakie musi spełnić inwestor w celu uzyskania pozwolenia na budowę lub zmianę sposobu użytkowania istniejącego już obiektu. Firma „Fashion” nie uzyskała pozwolenia na budowę dla przedsięwzięcia, które jest przedmiotem postępowania w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, to znaczy produkcji elementów metalowych metoda odlewania, w budynku przy ul. Tenisowej”. Poinformowano przy tym, że sprawą zajmuje się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Częstochowy, organ właściwy dla sprawdzenia czy obiekt jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem oraz poproszono, by podać miejsce złożonych nielegalnie odpadów.
Nadal są sami i na własną rękę muszą dalej walczyć. Wysyłają pismo do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach z doniesieniem na nielegalną i szkodliwą dla środowiska działalność firmy „Fashion”, wskazując miejsce wywozu toksycznych odpadów. Odpowiedź – co wydaje się już oczywistością – nic nie wniosła. Sprawę przekazano do PINB i UM Częstochowy. Kontrola, wykonana w chwili, gdy urządzenia nie pracowały, nie wykazała nadmiernego hałasu i emisji toksycznych pyłów.
Mieszkańcy kolejną próbę ponowili w styczniu 2011 roku. Firma przeszła kolejną metamorfozę swej nazwy na: Buty&Buty. Zwiększyła też rytm pracy na trzyzmianowy. Zastępca prezydenta Częstochowy Mirosław Soborak w marcu 2011 roku poinformował, że w związku z interwencjami mieszkańców w październiku 2010 roku Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wstrzymania eksploatacji zakładu. Jednocześnie ujawnił, iż 19 stycznia 2010 roku wydano pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania budynku na produkcyjne. Zadeklarował szczegółową analizę sprawy i sposobu jej rozwiązania, asekurując się stwierdzeniem, że z punktu widzenia urzędu nie ma możliwości zablokowania działalności zakładu. Miał spotkać się z prawnikami pod kątem popełnienia przestępstwa, bo – jak stwierdził – „nie jest w naszym interesie tolerowanie samowolki.”
Z kolei odpowiedź naczelnika WOŚRiL UM Częstochowy z dn. 29 grudnia 2011 roku potwierdza, że Wydział nie rozpatrywał przeniesienia decyzji środowiskowej z firmy Fashion na Buty&Buty oraz Alicja Polska (kolejna nazwa firmy), gdyż żadna z nich nie wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowych dla prowadzonej produkcji. Dokumenty zostały ponownie skierowane do właściwych organów kontrolnych , czyli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach i Powiatowego Inspektora nadzoru Budowlanego dla Miasta Częstochowy.
Rok 2012 to kolejna powtórka z rozrywki. Mieszkańcy piszą pisma do urzędników. Firma działa, a jej sąsiedzi nadal tracą zdrowie i nerwy.
Niestety, takie mamy prawo w Polsce, że Urząd nie ma możliwości przymuszenia przedsiębiorców do składania stosownych dokumentów dla uzyskania pozwoleń i decyzji związanych z działalności. Stąd mamy do czynienia z takimi zawirowaniami.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl