Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 18 czerwca 2019
Marka i Elżbiety
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
kultura
Sztuka w oknie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Przez miesiąc w sześciu witrynach częstochowskiego Hotelu Polonia, przy ul. Piłsudskiego (po prawej stronie od wejścia), można oglądać ekspozycję artystyczną „Sztuka w oknie”. Tym akcentem miejsce nabrało coś z klimatu Paryża. Artystyczne witryny dodają ulicy życia i charakteru.
Wystawa to pomysł znanego częstochowskiego artysty Władysława Ratusńskiego. Zrealizował go, dzięki życzliwości właścicielki hotelu – Joanny Szczepaniak.
– Moje zaproszenie do uczestniczenia w pierwszej wystawie przyjęli: Ryszard Osadczy, Leon Maciej, Krystyna Szwajkowska, Tomasz Musiał, Jerzy Piwowarski, Robert Sękiewicz, Paulina Piwowarska, Marcin Wieczorek, Dariusz Pleśniak, Olga Grzelak, Kamil Pawlik. Pokazałem również swoje obrazy – mówi artysta.
Inicjatywa wiąże się w zainaugurowaną niedawno akcją Władysława Ratusińskiego, mającą na celu ratowanie historycznych witryn częstochowskich oraz jego pracą w zespole ds. estetyki miasta, w Wydziale Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta.
Za czasów poprzedniego właściciela Hotelu, pana Wacława Woszczyka, znanego częstochowskiego przedsiębiorcy i komandora Rycerskiego Zakonu Grobu Bożego Władysław Ratusiński miał tu dużą wystawę indywidualną, pierwszą prezentację po dłuższych podróżach po Europie. W sali restauracyjnej hotelu są też jego duże obrazy, powstałe na podstawie zdjęć dawnej Częstochowy, jako część instalacji „Pomniki zwykłych ludzi”, pokazanej w Biurze Wystaw Artystycznych.
Budynek Hotelu „Polonia” jest jedną z zabytkowych budowli wschodniej pierzei ul. Piłsudskiego i wraz z sąsiednimi kamienicami może być jej ozdobą, jeśli tylko zostanie poddany konserwacji z zachowaniem swego zabytkowego charakteru. Pani Joanna Szczepaniak, córka Wacława Woszczyka, wraz ze swoją matką i córką mają plany jego utrzymania i rozwinięcia.
Jeśli przychylne nastawienie właścicielki hotelu się nie zmieni i działalność Władysława Ratusińskiego nie będzie kolidować z jej planami, artysta przygotuje kolejne ekspozycje.
– Są już chętni do pokazania tu swych prac na następnych wystawach. Byłoby to z korzyścią tak dla hotelu, jako jeden ze sposobów podniesienia atrakcyjności obiektu, jak i dla artystów, którzy mogliby pokazać swoje prace szerszemu gronu odbiorców, a także dla miasta, przez powstanie kolejnego ciekawego miejsca i dla przechodniów niebywających w galeriach, jako szansa obcowania z wartościową sztuką – dodaje artysta.
Klimat wnętrz sprzed lat może być wielkim atutem, co podkreśla również pełnomocnik Prezydenta ds. estetyki Elżbieta Idczak-Łydżba. Jest doceniany np. przez bywałych w świecie Amerykanów. – Obecnie takie klimaty są modne, trzeba je tylko umiejętnie wyeksponować. Warto np. zachować i przywrócić do użytku neony, które są obecnie w Częstochowie unikatem – konkluduje Władysław Ratusiński.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl