Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 24 sierpnia 2019
Jerzego i Bartłomieja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
historia
Zagubione dawne budowle w Kłobukowicach
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Od parafii do parafii w byłym województwie (269)


Jedyny syn Jana Reszke (poznanego już w poprzednim odcinku właściciela majątku w Skrzydlowie) ginie jako żołnierz Armii Francuskiej na froncie 1. wojny światowej. Wówczas, zgorzkniały śpiewak przekazuje Skrzydlów swej bratanicy, a sam pozostaje już na zawsze we Francji. Teraz właścicielką skrzydlowskiej stadniny koni zostaje jedna z trzech córek Edwarda Reszke. Była nią Emila z męża Danilczukowa. Bezdzietna, przebywa w Skrzydlowie do czasu swej śmierci w 1939 r. Po wojnie stadnina ta zostaje upaństwowiona, a jej wieloletnim dyrektorem jest inż. Tadeusz Głoskowski. Pod jego zarządem hodowla koni i cały majątek były świetnie utrzymywane. Później stadninę tą połączoną w jedno przedsiębiorstwo z hodowlą koni w Widzowie. Z końcem XX wieku posiadłość ta zostaje niefortunnie sprywatyzowana co doprowadza do jej upadku i dewastacji (np. kradzież zabytkowej bramy wejściowej) itp.). Jednak szczęśliwie w 2006 r. przejmują ją bracia Laseccy z Myszkowa, którzy prowadzą na Jurze Częstochowskiej akcje ratowania niszczejących zamków i dworów.
W najbliższym sąsiedztwie Skrzydlowa znajdują się dwie miejscowości, które w dniu 20 lipca 2007 roku nawiedziła trąba powietrzna. Są to Adamów i Huby, w których zniszczonych zostało wtedy prawie 100 domostw. Dzisiaj, dzięki dużej mobilizacji administracyjno - społecznej po żywiole tym nie ma już śladu. Opuszczając Skrzydłów w kierunku Mstowa (na zachód) znajdziemy się po drodze w Kłobukowicach. Należące już do parafii we Mstowie mają bardzo specyficzny zespół zabytkowych obiektów dworsko - folwarcznych. Majątek ten zakupił od hrabiowskiej rodziny Skarbków Edward Reszke. Wtedy istniał tutaj już neto-gotycki XIX – wieczny pałac. Piętrowy z ośmioboczną basztą, otoczony jest pozostałością parku angielskiego, na którego skraju mamy solidnie podpiwniczony, murowany spichlerz z końca XVIII wieku. Po śmierci ojca - słynnego śpiewaka, którego sylwetkę przypomniałem już w odcinku 11 tego cyklu („Gazeta” nr. 18 z dnia 26 maja 2004 r.) – Kłobukowice przejęła w spadku Janina Nieniewska, jedna z czterech córek Edwarda Reszke. Od niej pałac najpierw wydzierżawia, a następnie kupuje na własność samorząd Częstochowy. W ten sposób powstaje malowniczo położony nad Wartą i świetnie urządzony ośrodek kolonijny dla biednych i zagrożonych zdrowotnie dzieci z Częstochowy. Funkcjonuje on także czasie wojny pozwalając na ukrywanie dzieci żydowskich. Po wojnie przebywali też w Kłobukowicach wysiedleńcy z Warszawy. Po upaństwowieniu tego społecznego majątku istnieje tutaj najpierw szkoła, a następnie sierociniec. Wreszcie właścicielem zostaje Państwowe Gospodarstwo Rolne z Małusów Wielkich, które przekazuje posiadłość Zarządowi Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej. ZMW próbuję zbudować tutaj reprezentacyjny kompleks wypoczynkowy, oraz siedzibę Uniwersytetu Ludowego. Rozpoczęte z rozmachem prace załamują się w 1991 r. i od tej pory stoją widoczne, niedokończone obiekty (hotel, restauracja itp.). Wśród nich wspomniany już spichlerz, który przy tej okazji częściowo został odbudowany i zabezpieczony (miał stanowić salę bankietową i piwiarnię w kolebkowo sklepionej, obszernej piwnicy)...cdn.

Tekst i zdjęcia –


Andrzej Siwiński


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl