Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 24 listopada 2017
Jana i Flory
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 47 (1342) 2017-11-23
  W NUMERZE:
» CZĘSTOCHOWSKI MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI – 2017
» Stanowisko Rady Miasta to zbyt mało
» Czy radny Zbigniew Mizgalski to TW „Stach”?
» INTERWENCJA EKOLOGICZNA. Czy prezydent pozwoli na całkowite zniszczenie Grabówki?
» EKOGMINA
» CZĘSTOCHOWA ECO-MIASTEM
» W Rędzinach uczcili 99. rocznicę odzyskania niepodległości
» WIELKI SHOW W CZĘSTOCHOWIE
» Bożonarodzeniowy Jarmark w Kłomnicach
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. 38. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Wieczornica „Jesteśmy... Pamiętamy!!!"
» Film o Biegańskim
» PREMIERA W TEATRZE. „Stopklatka”
» WYSTAWA. Malarstwo - Krzysztof Mazoń
» Światło, kolor, kompozycja
» „Pożyczone”
» 11 Listopada 1918 - Dzień Zmartwychwstania Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie
» Zniesienie 4 listopada 1918 roku przez Wojsko Polskie okupacji austriackiej Enklawy Jasna Góra
»  CZĘSTOCHOWSKIE POLA CHWAŁY. Gen. Gustaw Orlicz-Dreszer – częstochowski bojownik Niepodległości
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Józef Parczyński (14.02.1897 – 4.11.1965)
» KALENDARIUM LISTOPADA
» Ratujemy Częstochowski Browar
» CO SIĘ STAŁO NA ULICY BOCIANIEJ?. Zabójstwo „Kmicica”
»  CZĘSTOCHOWSKIE POMNIKI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
» PUBLIKACJE CZĘSTOCHOWIAN
»  Podniebne szlify pilotów i ich maszyn
»  LELÓW. Jubilaci świętowali
» Remis na trudnym terenie
» Skra Częstochowa mistrzem jesieni
»  WRĘCZYCA WIELKA. Tradycja idzie przez pokolenia
» Z policyjnej raportówki


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
kultura
Biografia-hołd
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
PUBLIKACJE Nakładem częstochowskiego wydawnictwa "e media" na rynku czytelniczym ukazała się książka "Pamięci druha Zygmunta Łęskiego"

Publikacja, autorstwa Wojciecha Łęskiego (brat Zygmunta) jest wielobarwnym zapisem niezwykle bogatego - duchowo i czynnie - życia, znanego i cenionego częstochowianina. Zygmunt Łęski (1923-2004), to postać nietuzinkowa. Harcerz Szarych Szeregów, partyzant AK, więzień polityczny, przodownik turystyki górskiej - jego miłością były Tatry i Jura - pedagog, radny. Mnogość pełnionych funkcji społeczno-publicznych wyraźnie świadczy o zaangażowaniu Zygmunta Łęskiego w życie kraju i w kształtowanie kolejnych pokoleń. A przyszło mu wychować ich kilka. Wśród uczniów Zygmunta Łęskiego był również wydawca książki, Marek Niedostatkiewicz. Jak pisze w swojej nocie, z "Wodzem" - tak Łęskiego nazywała młodzież - podczas wędrownego obozu przemierzył Beskid Wyspowy. "Bazę obozu założyliśmy w Mszanie Dolnej tuż na rzeką Rabą. Wieczorami przy ognisku "Wódz" snuł opowieści o górach, o partyzantach walczących na tamtych terenach. Pamiętam jak dziś nasze wędrówki po okolicznych szczytach. (...) To była dobra szkoła turystyki górskiej i życia w ogóle. To był czas zabawy, ale i czas lekcji przyrody ojczystej, historii, geografii." - pisze M. Niedostatkiewicz.
Właśnie młodzież ukochał Zygmunt Łęski najbardziej. Przez całe życie starał się swoich podopiecznych wychowywać w duchu patriotyzmu i szacunku dla drugiego człowieka. Doceniali to. "Wódz" był dla nich wzorem i przewodnikiem. - Kontakt z Zygmuntem Łęskim pozostawiał trwały ślad w każdym, który miał okazję zetknąć się z nim - stwierdza Niedostatkiewicz.
Książka "Pamięci druha Zygmunta Łęskiego" opracowana została z niezwykłym pietyzmem i uczuciowym zaangażowaniem wszystkich jej współtwórców. Rozpoczyna ją zwięzły życiorys bohatera i wzruszający wiersz "Pamięci druha Zygmunta Łęskiego..." anonimowej harcerki, umieszczony obok fotografii grobu Łęskiego w Tatrach. To tam w wieku 81 lat zginął. 17 sierpnia 2004 roku podczas samotnej wspinaczki na Rysy.
Publikację zaprojektowano w formie fotoreportażu - liczne zdjęcia, pochodzące z archiwum rodziny Łęskich, przeplatane są osobistymi zapiskami i wspomnieniami Zygmunta, jego ojca Bronisława i braci - Jerzego i Wojciecha. To często głębokie przemyślenia, refleksje o Bogu, Ojczyźnie, życiu, pięknie przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje dobór fotografii, celnie podkreślający klimat poszczególnych etapów życia Zygmunta Łęskiego, począwszy od czasów szkolnych, poprzez konspirację, pracę zawodową i społeczną oraz turystyczne wojaże. Nie mniej znaczący jest zaprezentowany zbiór dokumentów - życzeń, listów, laurek, świadectw szkolnych, dyplomów, gratulacji i podziękowań. Ten imponujący fragment książki jest dowodem na to, jak bogatą i głęboką treścią wypełnione było życie Zygmunta Łęskiego, jak bardzo szanowali i lubili go wszyscy, z którymi miał kontakt.
Co najważniejsze autorowi udało się uwypuklić osobowość Zygmunta Łęskiego - wrażliwą i twórczą. Pokazać jego przyjazne nastawienie do ludzi, ogromny patriotyzm, uczciwość i skromność. To biografia-hołd dla jednego z najbardziej znanych i szanowanych częstochowian.
Zaangażowanie Zygmunta Łęskiego w życie miasta uhonorowała Rada Miasta. Jej decyzją skwer przy skrzyżowaniu ul. Św. Kazimierza i ul. Pułaskiego od lipca 2005 roku nosi imię Zygmunta Łęskiego.


Wydawnictwo "e media", Częstochowa 2006, autor - Wojciech Łęski, współpraca autorska - Zbigniew Łęski, redakcja - Anita Imiołek, redakcja techniczna i projekt graficzny - Marek Niedostatkiewicz.
Książka dostępna w księgarni internetowej www.ksiegarnia.wem.pl oraz w księgarni "Klubowa" przy ul. Dąbrowskiego w Częstochowie.podpis
Książkę uatrakcyjniono rysunkami Zygmunta i jego ojca Bronisława. Okładkę zdobi symboliczny obraz Zygmunta - "Zjawisko Brockenu".


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl