Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 20 lutego 2019
Leona i Ludomiła
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
Pułkownik WP Jan Kardas "PIOTR"
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
WSPOMNIENIE
Pułkownik WP Jan Kardas "Piotr" (1921-1999), to niewątpliwie wielki człowiek powiatu częstochowskiego. Całe swoje życie poświęcił na służbie Bogu, ludziom i Ojczyźnie. Urodził się 1. stycznia 1921 r. w Rębielicach Królewskich. Tam się uczył, wychowywał i mieszkał do czasu, gdy Ojczyzna wezwała na pomoc. Jako 14-letni chłopiec w 1935 r. wstąpił do 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. W czasie kampanii wrześniowej walczył pod Janowem, Złotym Potokiem, Szydłowcem, Radomiem, Puławami oraz Rejowicami, gdzie, po ostatecznym rozbiciu pułku, dostał się do niewoli. W 1940 roku. udało mu się zbiec z obozu i szczęśliwie powrócić do domu. W tym samym roku wstąpił do ruchu konspiracyjnego ZWZ-AK. Z upływem czasu Niemcy zaczęli interesować się jego osobą, gdyż konfidenci donieśli im, że jest partyzantem. Wyznaczyli nawet nagrodę w wysokości 10 tys. marek dla tego, kto go wyda. By zmusić Jana do oddania się w ręce Gestapo, Niemcy zatrzymali jego matkę oraz dwoje jego dzieci brata (w wieku 7 i 5 lat), którego wcześniej wywieziono na roboty do Niemiec. Niemcy mścili się na rodzinie Kardasa. Matkę, po okrutnym storturowaniu, wywieźli do Auschwitz, skąd już nie powróciła. W kwietniu 1949 r. wraz z najbliższymi kolegami założył konspiracyjną organizację pod nazwą Korpus Wojska Polskiego, do której wstępowali młodzi entuzjaści niepodległościowi. W lutym 1950 r., nastąpiły liczne aresztowania członków KWP, wśród nich znalazł się również Jan Kardas. W ubeckich kazamatach przeszedł gehennę: bito go i torturowano. W listopadzie '51 sąd wojskowy skazał Jana na 5 lat ciężkiego więzienia i skierował do kamieniołomów w Strzelcach Opolskich. Schorowany i wycieńczony fizycznie został zwolniony do domu po ponad trzech latach.
Pułkownik Jan Kardas założył, działający do dziś, Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Korpusu Wojska Polskiego i aż do śmierci pełnił w nim funkcję prezesa. Przez ponad 7 lat, jako prezes, kierował najpierw Zarządem Wojewódzkim, a następnie Okręgowym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Częstochowie. Za swoją działalność otrzymał liczne odznaczenia i ordery, m.in.: Srebrny Krzyż Virtuti Militari, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż AK, Krzyż Partyzancki, Krzyż BCh, Krzyż Korpusu Wojska Polskiego, Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939 roku. Uzyskał też honorowy tytuł Weterana Walk Niepodległościowych. Dosłużył się stopnia Pułkownika Wojska Polskiego. Jan Kardas zmarł 12. listopada 1999 r. Niech w naszych sercach pozostaną słowa Jana, że "Człowiek znaczy tyle, co może dać dobrego drugiemu człowiekowi".
Cześć Jego Pamięci!!!dh Adam Szulc HO


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl