Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 18 czerwca 2019
Marka i Elżbiety
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
historia
Frapująca historia Koniecpola
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Od parafii do parafii w byłym województwie (58)

Obecna nazwa Koniecpola, w którym budowano przez wieki magnacką posiadłość ulegała zmianom. Niegdyś teren widocznego na zdjęciu pałacu leżał na lewym brzegu Pilicy i po przeniesieniu się Pobogów ze Starego Koniecpola (ok. r. 1540) nazwany został Nowopolem. W tym czasie na prawym brzegu rzeki (obok brodu) istniał znany już w XII w. Chrząstów - późniejsza własność Przedborów, którzy uzyskali w połowie XV w. prawo lokacyjne.
Gdy w r.1603 Koniecpolscy z Pobogów rozpoczynają w Nowopolu budowę siedziby rodowej, ulega zmianie nazwa tej miejscowości stając się Koniecpolem. Po bezpotomnej śmierci ostatniego z Koniecpolskich - Jana Aleksandra (w r. 1719), Koniecpol przechodzi w ręce jego krewnych - braci Walewskich. Ci zadłużony majątek sprzedają za bezcen Jerzemu Aleksandrowi Lubomirskiemu (przez pośrednika Aleksandra Walewskiego). Wreszcie zaniedbana posiadłość trafia w r.1751 do rodu Czapskich. Wojewoda malborski Michał Czapski buduje tutaj w 2. połowie XVIII w. okazały pałac klasycystyczny oraz dwie oficyny mieszczące wozownię ze stajnią, kuchnię i pomieszczenia dla służby. Całość otacza krajobrazowym parkiem. W r. 1767 stawia obok niewielki, murowany kościół (na miejscu poprzedniego zbudowanego jeszcze przez Koniecpolskich) - otoczony, niskim ceglanym murem (na zdjęciu).
21 września 1778 r. odbywa się w tym kościele ślub córki dziedzica Teresy Czapskiej z hrabią Aleksanderem Potockim, herbu Pilawa. Potoccy dokonują zmiany koryta Pilicy, przez co ich posiadłość ich znalazła się na prawym brzegu Pilicy, czyli w dotychczasowym Chrząstowie. Miejscowość ta po utracie w r. 1544 parafii na rzecz Nowopola - wegetuje przez blisko 300 lat, ale aż do r. 1960 jest samodzielną jednostką administracyjną - dając nawet swoje miano "chrząstowskiej" linii Potockich. Ich gospodarność doprowadza do rozkwitu tak Koniecpol jak i Chrząstów. Budują przemysł hutniczy oraz rolniczy (cukrownie i gorzelnie) - dające zatrudnienie, zakładają szpital i szkoły.
20 stycznia 1945 pałac Potockich spłonął, lecz wiernie odbudowany w latach 1958-61, służy obecnie (wraz z oficynami) jako ośrodek oświaty, kultury i rekreacji. Z pierwotnej budowli pałacowej zachowała się sześcioboczna, dawna baszta warowna - później altana ogrodowa - widoczna po lewej stronie. Wewnątrz pałacu urządzona jest skromna ekspozycja uratowanych pamiątek po Koniecpolskich i Potockich. Natomiast w mocno zniszczonym kościele oprócz barokowego obrazu Matki Boskiej Bolesnej (w prawym bocznym ołtarzu) znajdują się dwie tablice upamiętniające ostatnich Potockich. I tak: (po lewej stronie nawy) Henryka (1868 - 1958) i jego dzieci: Pawła (1900 -1945), Władysława (1903 - 1973), Stefana (1912 - 1981) i Annę z Potockich Żółtowską (1898 - 1982), której grób można odszukać na chrząstowskim cmentarzu oraz (po prawej stronie) żonę Henryka, czyli Julię Potocką z hrabiów Branickich (1879-1929).ANDRZEJ SIWIŃSKI


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl