Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 24 czerwca 2019
Jana i Danuty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki
»  „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
» Pielęgniarstwo to powołanie
» ZC Michaś mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2018/2019
» Wielka Gala "30 lat Wolności RP"


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

kol. 1

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
historia
Od parafii do parafii w byłym województwie (5)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Posiadłość pułkownika Adama Nieniewskiego
Zwiedzając wspólną parafię dla Witkowic, Nieznanic i Chorzenic warto odszukać bardzo ciekawą, murowaną kaplicę przydrożną (na zdjęciu). Stoi ona przy północnym poboczu dawnej szosy warszawskiej, naprzeciwko rogatki w Chorzenicach. Ufundował ją w r. 1927 właściciel miejscowego majątku z okazji gdy, po pięciu latach małżeństwa doczekał się potomka.
Był to oficer 10. Dywizji Piechoty z Łodzi (późniejszy komendant częstochowskiego garnizonu) - płk Adam Nieniewski, który w dniu 24 czerwca 1922 r. poślubił w modrzewiowym kościółku w Garnku Janinę z Reszków. Gościem na ślubie był generał Józef Haller - Główny Inspektor Artylerii WP. Tak znamienity gość zaszczycił ślub swego oficera w wiejskim kościółku, gdy ten żenił się z córką nieżyjącego już wtedy, wspaniałego, polskiego śpiewaka operowego jakim był Edward Reszke. Sylwetkę tego artysty przypomnę dokładnie w dalszych odcinkach, teraz natomiast wróćmy do Chorzenic.
Otóż w centrum tej miejscowości znajduje się rozległy park kryjący w środku solidny, murowany pałac (na zdjęciu). Jest to właśnie dawna posiadłość państwa Nieniewskich, którą w spadku po swym ojcu otrzymała, jedna z czterech córek E. Reszke. Gdy po przewrocie majowym marszałka Pisudskiego (w r. 1926) gen. J. Haller został zdymisjonowany, lojalny wobec niego płk Nieniewski wycofuje się ze służby wojskowej. Teraz poświęca się gospodarzeniu w swej chorzenickiej posiadłości.
W niecierpliwym oczekiwaniu na powiększenie rodziny wznosi na wskroś nowoczesny pałac - wyposażony w niespotykane jeszcze wtedy urządzenia (centralne ogrzewanie, hydrofor wodny). Gdy wreszcie w r. 1927 urodziła się córka Halina - mogła spędzić w takiej posiadłości najszczęśliwsze dni swego dzieciństwa. Jednak w czasie okupacji rodzina Nieniewskich musi opuścić swój majątek, bowiem Niemcy upatrzyli sobie ten teren na siedzibę posterunku żandarmerii. Stąd dzisiaj na ścianie pałacu, w którym od czasów powojennych mieści się do dzisiaj Dom Dziecka, mamy tablicę pamiątkową następującej treści: "W tym miejscu w okresie okupacji 1939-1945 poniosło śmierć męczeńską z rąk żandarmów hitlerowskich wielu patriotów polskich. Cześć ich pamięci. Tablicę ufundowało koło gminne ZBOWID w Kłomnicach - kwiecień 1988 r." (cdn).


ANDRZEJ SIWIŃSKI


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl