Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 18 czerwca 2019
Marka i Elżbiety
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
turystyka
PRZYDROŻNE I CMENTARNE ŚLADY II WOJNY ŚWIATOWEJ (87)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Drugim miejscem, gdzie można odnaleźć na zewnątrz budynku Tablicę Katyńską, jest miejscowość Krasice (gm. Mstów). Tutaj, w czerwcu 1999 roku, znalazła się ona na ścianie nowego kościoła (zdj. 1). Z inicjatywy ówczesnego wojewody, pana Szymona Giżyńskiego, miejscowa społeczność w ten sposób uhonorowała swego rodaka, ppor. rezerwy Stanisława Bajora.
Badacz historii Krasic, pan Stanisław Juchnik opracował z tej okazji życiorys St. Bajora. Otóż, urodził się on w roku 1912, w wielodzietnej, chłopskiej rodzinie, a mimo to zdobył pedagogiczne wykształcenie. Uczył kolejno w szkołach Janowa i Mstowa, by w roku 1939 rozpocząć pracę w Częstochowie (w Inspektoracie Oświaty). Zmobilizowany do wojska znalazł się na wschodzie Polski, gdzie trafił do sowieckiej niewoli. Córka ppor. Bajora, pani Barbara Jodłowska, wspominała w czasie swej obecności na tej uroczystości, że matka jej przez długie lata poszukiwała swego męża, dopóki niestety nie znalazło się jego nazwisko na ujawnionej liście zamordowanych polskich oficerów w Charkowie.
W częstochowskiej szkole podstawowej nr 22 (przy ul. Żabiej) znajduje się wewnątrz budynku Tablica Katyńska poświęcona jej wieloletniemu dyrektorowi, Stanisławowi Rumiankowi. Będąc, jak niemal każdy przedwojenny nauczyciel, oficerem rezerwy także znalazł się we wrześniu'39 na wschodzie kraju. Wzięty do niewoli trafił do Kozielska, skąd prowadziła dla polskich jeńców tylko jedna droga - transport do Katynia. Nie mogąc przedstawić zdjęcia tej tablicy, jako że nie jest "przydrożnym śladem", udało mi się odnaleźć na cmentarzu św. Rocha grób żony - Ewy Rumiankowej. Tutaj jest umieszczona także tablica, poświęcona jej mężowi, którego w wieku 51 lat zamordowano w Katyniu (zdj. 2). Cdn.


ANDRZEJ SIWIŃSKI


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl