Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 24 sierpnia 2019
Jerzego i Bartłomieja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
aktualności
SKOŃCZY SIĘ W TRYBUNALE?
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Gmina Dąbrowa Zielona zamierza sprzedać dworek w Cielętnikach, należący przed wojną do Stefana Steinhagena. Decyzję o sprzedaży podjęto, pomimo iż trwają starania spadkobierców przemysłowca o zwrot dworu.
Dwór zbudowany został w 1725 r. w stylu klasycystycznym. Otaczał go park krajobrazowy. W 1928 r. podupadły majątek Cielętniki został zakupiony przez Stefana Steinhagena. Był to jeden z najwybitniejszych przemysłowców polskich, twórca koncernu papierniczego Senger - Steinhagen, posiadającego fabryki w Myszkowie, Włocławku i Pabianicach (80% produkcji papieru gazetowego w Polsce). Zakupiony majątek Cielętniki obejmował 1500 ha, w tym 1000 ha lasów i 500 ha ziemi uprawnej. Funkcjonowały tu stawy rybne, tartak, młyn i gorzelnia. Dwór został gruntownie odremontowany w 1939 r. Zespół dworski obejmował także XVIII w. lamus i zbudowaną w XIX w. gorzelnie. W parku krajobrazowym umiejscowiona była kaplica.
Stefan Steinhagen zginął podczas nalotu w Warszawie. Pełnił tam odpowiedzialną funkcję pełnomocnika prezydenta Starzyńskiego ds. aprowizacji. Fabryki koncernu zostały przejęte przez Niemców, po wojnie znacjonalizowane. Majątek w Cielętnikach przejęto na mocy dekretu o reformie rolnej. Większość ziemi uprawnej, dwór oraz gorzelnie włączono do Państwowego Gospodarstwa Rolnego.
Dwór w dobrym stanie przetrwał czas okupacji hitlerowskiej. Powojenna nacjonalizacja odbyła się z naruszeniem prawa; zgodnie z dekretem, spadkobiercy Steinhagena mieli prawo do dworu i resztówki majątku wielkości do 50 ha. To naruszenie dekretu charakterystyczne było dla zdecydowanej większości parcelowanych majątków ziemiańskich. W ruinę zespół dworski popadł w okresie powojennym, przez zaniedbania kolejnych gospodarzy. W początkach lat 90-tych w części budynku dworskiego funkcjonował punkt pocztowy. Po jego likwidacji pomieszczenia były niezagospodarowane, niszczone. Dewastacji uległ park przydworski, kaplica zmieniła się w trwałą ruinę. Cielętniki stały się jednym z wielu przykładów, jak państwo zniszczyło obiekt dziedzictwa narodowego.
Na sprzedaż
Starania spadkobierców o zwrot dworu trwały od kilku lat. Gmina zaproponowała im sprzedaż na zasadach pierwokupu za cenę 150 tys. zł. Wniosek o zwrot majątku został negatywnie przyjęty przez wojewodę śląskiego i Ministra Rolnictwa. Trwa procedura odwoławcza od decyzji ministerstwa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Mimo to, gmina zdecydowała o wystawieniu dworu na sprzedaż.
Nie jest to, niestety, pierwszy tego typu wypadek w naszym regionie. Było to uzależnione od prowadzonej przez rząd polityki. W 1990 r. rząd Mazowieckiego przyblokował sprzedaż przejętych przez państwo dworów. Miały one podlegać zwrotowi w ramach przygotowywanej ustawy reprywatyzacyjnej. Ustawy nie uchwalono do 1993. Rząd koalicji SLD-PSL odblokował możliwość sprzedaży dworów. Najgłośniejszym przypadkiem w regionie była sprzedaż przez gminę dworu w Lelowie, z pominięciem zgłoszonych roszczeń spadkobierców. Po 1997 r. koalicja AWS - UW ponownie wróciła do prac nad ustawą reprywatyzacyjną. Uchwalona przez Sejm, została zablokowana wetem Prezydenta. Zgodnie z tą wersją reprywatyzacji znacjonalizowany majątek podlegał częściowemu (do 50%) zwrotowi. Pierwszeństwo miał zwrot w naturze, jeśli było to niemożliwe właściciele lub ich spadkobiercy otrzymać mieli bony reprywatyzacyjne.
Gmina paserem
Obecny rząd zmuszony jest przygotowywać kolejną wersję ustawy reprywatyzacyjnej. Polska jest jedynym krajem Europy Środkowej, gdzie problem ten nie został uregulowany. Byli właściciele mają już dziś możliwość skarżenia państwa w tej sprawie do Trybunału Europejskiego. Dotychczasowe rozstrzygnięcia nie pozostawiają wątpliwości; w Europie prawo własności jest niepodważalne, Trybunał nakazuje państwu zwrot przejętej po wojnie własności.
W przypadku dworów (nie tylko tego w Cielętnikach) mamy więc dwuznaczną moralnie sytuację. Gmina występuje w roli pasera świadomie sprzedającego ukradzioną własność. Ona, być może, zarobi... Odszkodowanie za bezprawnie przejęty majątek będzie musiał zapłacić podatnik.


JAROSŁAW KAPSA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl