„Spotkania w Piątce”


Znany reżyser teatralny André Hübner-Ochodlo, który od blisko dekady stale współpracuje z częstochowskim Teatrem im. Adama Mickiewicza, spotkał się z uczniami Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie.

André Hübner-Ochodlo gościł w szkole 4 listopada 2015 r. w ramach cyklicznych „Spotkaniach w Piątce”, organizowanych przez dyrektor szkoły – Danutę Caban. Spotkanie prowadziły uczennice klas trzecich: Aleksandra Cupriak i Julia Ludzińska.
André Hübner-Ochodlo jest jedną z najbarwniejszych i najciekawszych postaci trójmiejskiej kultury. To reżyser teatralny (sam wymyśla i wykonuje scenografie do swoich spektakli), pieśniarz, popularyzator kultury jidysz, założyciel i dyrektor Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Ochodlo od 9 lat związany jest z Teatrem im. Adama Mickiewicza. Wysoko ceni częstochowskich aktorów.
Artysta opowiedział młodzieży o swoich niemieckich korzeniach. Przyznał, że choć jego matka była Polką żydowskiego pochodzenia, w jego domu nie mówiono w języku polskim. Andre Ochodlo przyjechał do Polski w 1984 roku, by rozpocząć naukę w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Do wyboru miał Polskę lub Rosję. Wybrał nasz kraj. Można nazwać go światowym ambasadorem kultury jidysz. Śpiewa przedwojenne pieśni żydowskie, jak i komponuje utwory nawiązujące do dawnych tradycji. Jak sam twierdzi, pieśni jidysz same go znalazły. Przez swoją pracę artystyczną Ochodlo chce przybliżyć Polakom żydowskie tradycje i kulturę. Uwielbia kontakt z odbiorcą, który przychodzi na jego koncerty i to ceni najbardziej w swojej pracy.
André Hübner-Ochodlo opowiedział również o swojej bliskiej znajomości z Agnieszką Osiecką. Ta wybitna poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyserka, dziennikarka właśnie dla Teatru Atelier napisała swoje ostatnie sztuki, które zostały uznane przez krytyków za najdoskonalsze w jej dorobku artystycznym. Ochodlo przyznał, że gdy mieszkał w Niemczech, nie słyszał o legendzie Agnieszki Osieckiej i nie znał dobrze jej twórczości, ale od pierwszego spotkania z nią poczuł w niej bratnią duszę. Jak wspomina, Osiecka powiedziała, że obydwoje są „kundlami”, czyli płynie w nich mieszana krew. Artyści spotkali się w Teatrze Atelier w Sopocie i zaczęli współpracę. Byli parą w pracy i w życiu. Ich wspólną drogę zakończyła śmierć Agnieszki. Od tej pory teatr w Sopocie nosi jej imię, tak jak alejka która do niego prowadzi. Początki Teatru Atelier nie były łatwe. Rozpoczął on swoją działalność 1 września 1989 roku w starych hangarach przy Grand Hotelu. Jako jedyny oferował sopockiej publiczności spektakle z poezją na wysokim poziomie, które zdobyły uznanie widzów.
André Ochodlo jest również dyrektorem Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską. Artysta pracuje aktualnie nad nowymi pieśniami jidysz, napisanymi do wybitnej poezji, a granymi przez współczesnych polskich kompozytorów. Efekty jego pracy będziemy mogli podziwiać już niebawem.
Dla młodzieży z Gimnazjum nr 5 było to niewątpliwie bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie. Uczniowie usłyszeli przesłanie: „Jeżeli chcecie osiągnąć sukces, musicie narzucić sobie dyscyplinę i włożyć w realizację swojego celu dużo pracy”.
R

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *