40 lat Klubu Górskiego w Oddziale Miejskim PTTK Częstochowa


W połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w środowisku Speleoklubu PTTK w Częstochowie zrodziła się myśl o stworzeniu nowej jednostki nastawionej na mniej wyczynową wersję uprawiania taternictwa i alpinizmu – tzw. turystykę wysokogórską. Miała ona zajmować się kwalifikowaną wersją turystyki, polegającą na osiąganiu nawet najwyższych szczytów, ale drogami turystycznymi oraz propagowaniu kultury, tradycji i zwyczajów mieszkańców gór.

O historii Klubu opowiada obecny prezes Jacek Szlasa, absolwent Uniwersytetu Opolskiego w Opolu i Akademii Ekonomicznej w Katowicach; zdobywca Górskiej Odznaki Turystycznej w kategorii „Za Wytrwałość” w stopniu małym oraz Korony Gór Polski (28 najwyższych szczytów 28 pasm górskich w Polsce). Jacek Szlasa przeszedł trzy Główne Szlaki Górskie w Polsce: Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego o długości 105 km, Sudecki im. Mieczysława Orłowicza o długości 460 km i Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego o długości 520 km. Najwyższy zdobyty szczyt to Rysy 2499 m n.p.m.

Historia Klubu rozpoczyna się 16 stycznia 1975 roku. Wówczas na zebraniu założycielskim, w którym uczestniczyli w nim: Zdzisław Teodorowski, Andrzej Nowocień, Zdzisław Krukowski, Joanna Krukowska, Maria Bartwińska, Bożenna Dziuk, Ireneusz Banasiak, Maria Ładygin, Andrzej Ładygin, Ryszard Welgryn, Elżbieta Sumera, Elżbieta Bulska, Zdzisław Krzyżanowski, Kazimierz Kościelecki, Miłosława Pałecz, Maksymilian Laszecki, Andrzej Błaszczyk, Andrzej Buksiński i Czesław Trybuszewski – powołano do życia Klub Górski PTTK w Częstochowie, jego Zarząd i pierwszego prezesa, którym został Andrzej Ładygin.
Taterników rozpierała energia. Już w lutym 1975 roku odbył się zimowy obóz w Tatrach, w następnym – pierwszy wyjazd zagraniczny do Grecji z wejściem na Olimp. W kolejnych latach członkowie zdobywali góry Rumunii: Retezat, Paring, Fagarasz, Alpy Rodniańskie i Karpaty Marmaroskie. W 1977 roku po raz pierwszy wybrano się do Hiszpanii, gdzie częstochowscy taternicy wspinali się m.in. na Góry Sierra Nevada. – Jesienią tegoż roku na Skrzycznem odbył się pierwszy zlot członków klubu, organizowany później cyklicznie. Rok 1978 zapoczątkował cykl szkoleniowych obozów narciarskich w polskich górach. Kolejne lata to ponowne wyjazdy w góry Rumunii oraz Austrii, gdzie zaliczano Alpy Julijskie. W 1980 roku ekipa klubu uczestniczyła w rajdzie Szlakiem Kurierów Tatrzańskich, podczas którego po raz pierwszy w historii klubu „legalnie” przekraczano granicę kraju ścieżką w górach, wędrując z Zakopanego przez dolinę Chochołowską, Grzesia i Osobitą do Zwierówki, następnie przez Magurę i Fatrę do Martina, a stamtąd koleją do Bańskiej Bystrzycy i przez granicę Węgierską do Budapesztu. W tym samym roku drugim prezesem Klubu został Andrzej Piaścik – mówi Jacek Szlasa.
Rok 1981 to min. zimowe przejście Karkonoszy i rozpoczęcie cyklu siedmiodniowych przejść tras na dużą odznakę GOT w Gorcach, Pieninach, Beskidzie Sądeckim, Niskim i Bieszczadach. Zorganizowano także po raz pierwszy dwutygodniowy obóz w Tatrach Słowackich, podczas którego uczestnicy weszli min. na Łomnicę, Wysoką, Kieżmarski Szczyt i Krywań. Tego roku Klub był organizatorem I Ogólnopolskiego Zlotu Klubów Górskich w chatce AKT „Potrójna” w Beskidzie Małym, a 1982 roku – kursu Przodowników Turystyki Górskiej na Góry Świętokrzyskie i w następnych latach – na obszar Beskidów Wschodnich, a potem Beskidów Zachodnich oraz obszar Tatr Polskich i Słowackich. Jesienią przebyto w całości „Orlą Perć”. – Potem pojawiły się pierwsze nieśmiałe plany wyjazdu w Himalaje. Klubowicze stopniowo przygotowali się do wyzwania. W Tatrach w warunkach zimowych uczono się posługiwania rakami i czekanem oraz asekuracji. Oprócz szkolenia niezbędne było dysponowanie odpowiednimi środkami finansowymi. Na dużą skalę rozpoczęła się akcja prac zarobkowych na rzecz klubu. Wykonywano prace przy odnawianiu oznakowania szlaków turystycznych, inwentaryzacji zabytków i cmentarzy na terenie województwa częstochowskiego, budowie campingu PTTK „Aniołów”, a uzyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczane były na dofinansowanie wypraw. Zdobyto Rysy 2499 m n.p.m.. Odbywały się kolejne wyjazdy w góry słowackie:Wysokie, Zachodnie i Niskie Tatry, Słowacki Raj, Wielka i Małą Fatrę; w góry Bułgarii: Riłę i Piryn.– opowiada Jacek Szlasa.

W 1984 roku zorganizowano pierwszą wyprawę w Alpy Walijskie i Dolomity. Jej uczestnicy chodzili po lodowcu (coś co wcześniej napawało strachem), weszli na kilka wierzchołków w masywie Monte Rosa – min. Signalkuppe i na najwyższy szczyt Dolomitów – Marmoladę. Wreszcie w roku 1985 odbył się pierwszy wyjazd w góry najwyższe – Himalaje. Ośmioosobowa ekipa wyruszyła do Nepalu. Celem był sześciotysięczny szczyt Dampusch Peak w masywie Dhaulagiri. Kolejne lata to wyprawa w Himalaje i na Borneo (1986), wyjazdy w Alpy i Pireneje (1986), Andy (1987), Dolomity (1987), Alpy Julijskie (1987), Himalaje Langtang (1988), Atlas (1988), Pakistan (1989), Prokletje i Durmitor (1989) oraz Karakorum (1989). Potem były wyjazdy do Turcji (1992), Skandynawii (1994), w Alpy (1995), na Bornholm (2002) i do Szkocji (2007). W latach 2005-2008 trzecim prezesem klubu była lżbieta Salamon, a w 2009 roku – Krzysztof Lamch. 12 i 13 czerwca 2010 roku klub obchodził jubileusz 35-lecia swego istnienia. Główne uroczystości miały miejsce w Olsztynie koło Częstochowy. W 2011 roku odbyła się wyprawa w góry wyższe czyli Alpy. Wyprawa trwała 16 dni, a jej uczestnicy byli w Alpach Julijskich, Dolomitach, Masywie Monte Rosa i Mont Blanc. W okresie tym grono klubowiczów znacząco się zwiększyło, do starszego pokolenia dołączyli młodsi.
W 2013 roku piątym prezesem klubu został Jacek Szlasa i funkcję tę pełni nadal. – W tym samym roku zorganizowane były wyprawy: do Bułgarii w góry Riła, na Słowację w Tatry gdzie zdobyto Gerlach, a także do Gruzji. W 2014 odbyły się wyjazdy: w Alpy obszar Salzkammergut, Alpy Salzburskie i Wysokie Taury gdzie zdobyto: Dachstein, Grossglockner, Grossvenediger. Ale także były wyjazdy w: Tatry, Beskidy i Sudety w Polsce, Tatry Bielskie i Wysokie, Niżne Tatry, Wielką Fatrę i Góry Choczańskie na Słowacji – mówi Jacek Szlasa. Klub oprócz wyjazdów w góry organizuje pokazy zdjęć swoich klubowiczów i zaproszonych prelegentów. Promuje też zdobywanie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK. – Od osiemdziesięciu już lat jest ona instrumentem nauki gór rozumianej zarówno w sensie krajoznawczym jak i praktyki górskiego wędrowania – dodaje Prezes. Klub zrzesza obecnie trzy pokolenia turystów i miłośników gór. Grono liczy blisko 80 osób. Główne obchody 40-lecia Klubu odbędą się w czerwcu w Olsztynie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *