- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

1 milion 200 tysięcy złotych na zielone ścianki w Częstochowie

W VII edycji budżetu obywatelskiego niemal z połowy  dzielnic w Częstochowie złożono projekty na montaż stojaków oraz słupków dla rowerów. I namnożyło się tych instalacji, często w miejscach  zupełnie nieodpowiednich, wręcz zaskakujących, jak na przykład przy przychodniach, jakby chorzy do lekarza przyjeżdżali na rowerach.
Teraz z wszystkich dzielnic (Wyczerpy-Aniołów, Tysiąclecie, Śródmieście, Raków, Stare Miasto, Ostatni Grosz, Stradom, Częstochówka-Parkitka, Wrzosowiak, Trzech Wieszczów, Błeszno, Dźbów, Gnaszyn Kawodrza, Grabówka, Kiedrzyn, Lisiniec, Podjasnogóska, Mirów, Północ, Zawodzie Dąbie) do budżetu obywatelskiego wpłynął identyczny projekt w sprawie montażu zielonych ścian, pt. ,,STOP SMOG! Zielony pochłaniacz smogu”. Koszt jednego takiego zadania wyliczono na 60 tysięcy złotych. Dzielnic w Częstochowie jest 20, zatem nietrudno policzyć, że całość przedsięwzięcia, jeśli mieszkańcy przegłosują wnioski,  będzie kosztowała 1 milion 200 tysięcy złotych.
Pierwowzorem projektów (choć w sprostowaniu Miasto uważa, że nie, bowiem projekty składało się w na przełomie maja i czerwca)  jest zielona ściana na Urzędzie Miasta Częstochowy, która pojawiła się w sierpniu bieżącego roku. Przy długiej liście zalet takiej ozdoby i pozytywnego wpływu na środowisko,  pomysłodawcy i wykonawcy zapomnieli o istotnej wadzie, czyli niszczeniu elewacji budynku oraz wilgotnieniu murów.
W realizacji projektu zielonej ściany na magistracie merytorycznie pomagała Fundacja Łąka z Grzegorzem Walkiewiczem, a opiekę nad nią ma sprawować Centrum Usług Komunalnych i przewodniczący zespołu „Częstozielonej” wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot. Oby była to lepsza opieka niż nad trawnikami.
Sprostowanie
Trochę się przeliczyliśmy, podaliśmy, że w Częstochowie jest 21 dzielnic, a jest 20, stąd kwota za ścianki wyszła nieco wyższa. Prostujemy nieścisłe informacje i przepraszamy za pomyłkę. Korektę nanosimy

 

 

 

Częstochowa, 10-09-2021

 

 

Pani Urszula Giżyńska

Redaktor Naczelna

„Gazety Częstochowskiej”

 

 

 

W nawiązaniu do tekstu „1 milion 260 tysięcy złotych na zielone ścianki w Częstochowie”, opublikowanego w dn. 09.09.2021 r. na stronie internetowej „Gazety Częstochowskiej”, przesyłam wskazanie nieprawdziwych i nieprecyzyjnych informacji oraz ich sprostowanie wraz z wyjaśnieniami (na podstawie informacji z Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej UM). Proszę o uwzględnienie stosownych korekt w internetowej publikacji.

 

Tytuł „1 milion 260 tysięcy złotych na zielone ścianki w Częstochowie”,
lead „W ubiegłych latach w częstochowskim budżecie obywatelskim modne były słupki dla rowerów. W tym roku przyszedł czas na zielone ścianki. Ich łączny budżet może wynieść nawet1 milion 260 tysięcy złotych.”

W Częstochowie jest 20 dzielnic. Wpłynęły projekty zadań do budżetu obywatelskiego dot. postawienia zielonej ściany w każdej dzielnicy. Zakładany koszt realizacji 1 ściany to 60 tysięcy złotych, zatem łączny koszt może wynieść 1 milion 200 tysięcy złotych.

 

Cyt.: „W poprzednich rozdaniach budżetu obywatelskiego prawie każda dzielnica w Częstochowie złożyła projekt na montaż stojaków dla rowerów.”

W VII edycji budżetu obywatelskiego zostało złożonych 6 projektów zadań na montaż stojaków rowerowych, czyli w niespełna połowie dzielnic.

Projekty zadań składają mieszkańcy i mieszkanki, a nie dzielnice czy też rady dzielnic.

 

Cyt.: „I namnożyło się słupków (…)”

Czym innym są stojaki dla rowerów, a czym innym słupki/podpórki dla rowerów.

Jeżeli chodzi o podpórki, informujemy, że w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021, wśród projektów wybranych w głosowaniu przeprowadzonym w 2020 r., znalazły się dwa projekty zadań dotyczące podpórek rowerowych. Oba zostały już zrealizowane.

Zad. nr 47 „Podpórki rowerowe” (dzielnica Wrzosowiak) – postawiono 4 podpórki rowerowe, koszt realizacji zadania to 7 380 zł.

Zad. nr 107 „Ustawienie 6 podpórek rowerowych przy ul. Legionów” (dzielnica Zawodzie-Dąbie) – postawiono 6 podpórek, koszt realizacji zadania to 11 070 zł.

Za realizację zadań wybranych przez mieszkańców odpowiadał Miejski Zarząd Dróg. Wykonawcą była firma Inżynieria Ruchu Drogowego Sp. z o.o.

 

Cyt.: „Teraz wszystkie dzielnice (Wyczerpy-Aniołów, Tysiąclecie, Śródmieście, Raków, Stare Miasto, Ostatni Grosz, Stradom, Częstochówka-Parkitka, Wrzosowiak, Trzech Wieszczów, Błeszno, Dźbów, Gnaszyn Kawodrza, Grabówka, Kiedrzyn, Lisiniec, Podjasnogóska, Mirów, Północ, Zawodzie Dąbie) do budżetu obywatelskiego złożyły identyczny projekt w sprawie montażu zielonych ścian, pt. ,,STOP SMOG! Zielony pochłaniacz smogu”. Koszt jednego takiego zadania wyliczono na 60 tysięcy złotych. Dzielnic w Częstochowie jest 21, zatem nie trudno policzyć, że całość przedsięwzięcia, jeśli mieszkańcy przegłosują wnioski, będzie kosztowała 1 milion 260 tysięcy złotych.”

W Częstochowie jest 20, a nie 21 dzielnic. Wskazuje też na to wymieniona lista (ponadto jest błąd w nazwie dzielnicy – prawidłowa to „Podjasnogórska”).

Projekty zadań składają mieszkańcy i mieszkanki, a nie dzielnice. Dzielnic w Częstochowie jest 20, zatem całość przedsięwzięcia kosztowałaby 1 milion 200 tysięcy złotych. (Oczywiście zakładając, że każdy z tych projektów uzyska na tyle duże poparcie mieszkanek i mieszkańców podczas głosowania, że zakwalifikuje się do realizacji).

 

Cyt.: „Pierwowzorem projektów jest zielona ściana na Urzędzie Miasta Częstochowy, która pojawiła się w sierpniu bieżącego roku.”

Projekty zadań można było składać w terminie od 24 maja do 14 czerwca. Zatem zielona ściana
na Urzędzie Miasta Częstochowy, która pojawiła się w sierpniu, nie mogła być pierwowzorem
ww. projektów zadań.

Podziel się: